Tesla Cybertruck tanıtıldı! Sanki uzaydan gelmiş!

Tesla Cybertruck lansmanı yapıldı! Peki bize ne sunuyor?

0

Elon Musk; modern zamanların Iron Man‘i olarak görünen en büyük teknoloji figürlerinden birisi. Mars’a koloni kurmak için büyük bir çaba ve para harcayan Elon Musk‘ın kurduğu otomobil fabrikası Tesla, son dönemde oldukça zor zamanlar geçirdi. Bu dönemde Elon Musk‘ın koltuğu da sorgulandı ve ilginçtir ki; Tesla’nın Apple tarafından satın alınacağı ile ilgili haberler hala ortada dolaşıyor. Tüm bu hengamenin içinde Elon Musk dün yaptığı bir lansman ile bir süredir üzerinde çalıştığı Tesla Cybertruck kamyonetini görücüye çıkardı.

Altı tekerlekli olmasını beklediğimiz yeni araç bu bağlamda beklentilerimizi karşılamasa da özellikleri ile herkese dudak ısırttı. Özellikle de son dönemde elektrikli pick-up yapmak isteyen üreticilere. Bu tuhaf tasarımlı yeni ürünün son kullanıcı odaklı olmadığını ve bu araçların daha çok devletlerin güvenlik güçleri tarafından kullanılabileceğini düşünüyoruz.

İlginç Tasarım

Dünyanın en ünlü otomobil tasarımcılarından birisi olan Chris Bangle ile yıllar önce yapılan bir röportajda Bangle, otomobil tasarımı ile ilgili şunları söylemişti. “araçları tasarlarken keskin köşelerden kaçınırım. Bunu özellikle aracın tavanında hiç kullanmam” sözünün tam tersi olan Tesla Cybertruck üçgen yapıdaki tavan formu ile agresif bir çizgi sunuyor.

Elon Musk lansmanda aracın kurşunlara karşı direnci olduğunu dile getirdi ve bunu da balyozlu bir teste tabi tuttu. Açıkçası kurşuna karşı balyoz testi ise oldukça trajikomik bir durum. Bununla birlikte Elon Musk aracın camlarının da kurşunlara karşı mukavemet gösterdiğini belirtti ama Tesla’nın tasarım şefi Franz von Holzhausen tarafından araca atılan demir bilye Cybertruck’ın camlarını patlattı.

Sahnede bu durumu gülerek karşılayan Elon Musk “sağlamlık tarafında çalışıyoruz” açıklamasında bulundu. Zira aracın yollara çıkmasının en erken 2021 sonu olduğu belirtiliyor.

Tesla Cybertruck fiyat tarafında ne sunuyor?

Tesla Cybertruck 3 farklı motor seçeneği ile gelecek.

Bir süredir Tesla aynı araçlara farklı motorlar koyarak otomobillerini çeşitlendiriyor. Bu üç farklı motor tahmin edeceğiniz üzere üç farklı güç ve üç farklı fiyat demek oluyor.

  • Tek motorlu Tesla Cybertruck 7,5 ton çekme gücü ve 6,5 saniyede de 0 – 100 hızlanması sağlıyor. Fiyat 39.990 dolar
  • Çift motorlu Tesla Cybertruck 10 ton çekme gücü ve 4,5 saniyede de 0 – 100 hızlanması sağlıyor. Fiyat 49.990 dolar
  • Üç motorlu 4×4 çekme gücüne sahip Teala Cybertruck 14 ton çekme gücü ve 2,9 saniyede de 0 – 100 hızlanması sağlıyor. Fiyat 69.990 dolar

Bu üç farklı aracın menzilleri de birbirinden farklı.

  • Tek motorlu 400 kilometre
  • Çift motorlu 600 kilometre
  • Üç motorlu 4×4 Tesla Cybertruck ise 800 kilometre menzil özelliğine sahip. Ayrıca araç 110W ve 220W şebeklerinde de çalışabiliyor. Bu da oldukça iyi bir özellik.

Tesla Cybertruck ATV ile tanışın

Tesla CEO’su Elon Musk herkese veda etmiş, tam sahneden ayrılıyordu ki; bir anda durdu ve “bir şey daha var” dedi. Daha sonra da 4 tekerlekli Tesla Cybertruck ATV motosikletini bizlere gösterdi. Bu araç ile ilgili teknik bilgi verilmedi ama bir anda pickup’un arkasının açılıp bunun da arka kasaya konabilmesi büyük bir sürpriz oldu. ATV’nin fiyatı da söylenmedi ama bu aracı alacak kadar paranız varsa; bu ATV’nin de fiyatını düşünmezsiniz diye tahmin ediyoruz.

Elon Musk bu tanıtım ile bizce ülkelerin ve güvenlik güçlerinin ilgisini çekmek istedi. Biz bu aracın son kullanıcı odaklı olduğunu kesinlikle düşünmüyoruz. Zira böyle zırh ile kaplanmış bir ürün ekstra maliyetinden dolayı ailelerin ilk tercihi olmayacaktır.

Bakalım bu ve buna benzer projeleri ile Elon Musk, Space-X Mars projesine para bulunabilecek mi?

Cevap bırakın