Tesla, 100 milyar dolar piyasa değerini aştı

0

Tesla’nın başarısının tesadüf olduğunu söylemek haksızlık olur…

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, 2020 yılında dünyanın en değerli markalarını listelediği araştırma sonuçlarını paylaşmıştı. Listede kendine yer bulan Tesla, 2019 yılından beri marka değerini en çok yükselten şirket konumundaydı. Borsa rakamlarını da buna ekleyince, şirketin piyasa değerinin 100 milyar doları aştığı görülüyor. Bu rakam, Tesla’yı en değerli ABD’li otomobil üreticisi pozisyonuna taşıyor.

23 Ocak itibariyle değeri 103.4 milyar dolara ulaşan Tesla’nın hisseleri %34’ten fazla artmış vaziyette. Bu rakamla beraber Tesla, piyasa değerinde Ford ve General Motors’un toplamından daha yüksek bir seviyede olmuş oluyor.

Tesla’ya güvenen kazandı

Yakın zamanda sert bir düşüş yaşayan Tesla hisseleri, planlanan tarihten daha erken devreye giren Çin’deki Gigafactory’nin ürettiği araçlar ve artan talepler sayesinde müthiş bir yükseliş yakaladı.

Açıklanan bu rakamlarla beraber şirketin ömrünün çok da uzun olmayacağını öngörenlere iyi bir cevap vermiş olan Tesla CEO’su Elon Musk, şirketteki pozisyonundan dolayı yüzlerce milyon dolar elde etmiş olacak. Associated Press’in haberine göre Tesla’nın piyasa değeri 100 milyar dolara ulaştığında Musk, hisse başı 350.02 dolaradan 1.69 milyon hisse alma hakkı kazanıyor. Bu hisselerin satışı durumunda ise ortaya 371 milyon dolar gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Ancak Musk’ın böyle bir şansı olabilmesi için, şirketin 100 milyar dolar değerini 6 ay boyunca koruması gerek.

Tesla’nın bu başarısının tesadüf olduğunu söylemek haksızlık olur. Geçtiğimiz yıl 367.500 araç teslimatı yapan şirket, 2018 yılına kıyasla %50 artış kazanmıştı. 2018 yılında ise 245.240 araç satmışlardı.

Cevap bırakın