Televizyon Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0

Televizyon evimizin ve neredeyse hayatımızın baş köşesindeki yerini koruyor. Uzun süre kullanılan cihazlar arasında en başta gelenler arasında bulunuyor ve çok fazla seyretmesek bile satın alırken büyük özen gösteriyoruz. Eğer yakın zamanda televizyon satın alacaksanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızın size büyük faydası olacaktır.

Televizyon Satın Alırken İlk Yapmanız Gereken

Öncelikle satın alma işlemine geçmeden kullanım alışkanlıklarınızdan yola çıkarak hangi özelliklere sahip bir televizyon almanız gerektiğini belirlemelisiniz. Yani alacağınız televizyon hem teknolojinin gerisinde kalmamalı hem de sizin kullanım alışkanlıklarınıza tam olarak cevap verebilmelidir. Sizin ihtiyaçlarınız ne? Televizyonu en çok hangi amaçlar için kullanacaksınız? Evde mi ofiste mi kullanılacak? Olmazsa olmaz istediğiniz özellikler var mı? Uydu alıcısının olması veya kablosuz özelliğinin olması önemli mi? Gibi soruların karşılığı kafanızda net olmalı.

Ekran Boyutunu Belirleyin

Ekran boyutunu en kolay belirleyecek kriter televizyonu yerleştireceğiniz odanın veya alanın büyüklüğüdür. Film veya spor düşkünleri için zaten büyük boy ekranlar çok daha fazla izleme keyfi verecektir. Fakat boyut ile beraber fiyatın da artış göstereceğini aklınızdan çıkarmayın.

Bir fikir sahibi olabilmeniz için ekran boyutlarının inç cinsinden karşılıklarını aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

15 inç — 38 ekran, 17 inç — 42 ekran, 19 inç — 49 ekran, 22 inç — 55 ekran, 23 inç — 58 ekran, 32 inç — 81 ekran, 37 inç — 94 ekran, 40 inç — 101 ekran, 42 inç — 106 ekran, 46 inç — 117 ekran, 50 inç — 127 ekran, 55 inç — 139 ekran, 60 inç — 152 ekran

Teknolojisi Ne Olmalı? 

Plazma TV

Alacağınız televizyonun teknolojisi de elbette güncel olmalı. Plazma bir TV almaktan bahsediyorsanız oldukça eski bir teknolojiye yatırım yapıyorsunuz demektir. Tek avantajı siyah rengi vermedeki başarısıdır.

LCD TV

LCD teknolojisi de yine çok gerilerde kalmış bir teknolojidir. Az yansıma yapması ve canlı renkler sunması ile bir dönemin favorileri arasındaydı.

LED TV

Günümüzde en çok satanlar arasında şu an LED TV’leri görüyoruz. Aydınlatmayı LED’ler ile yapan ve her ışık ortamında rahatlıkla kullanılan bu teknolojide LED kullanımından ötürü ciddi enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

OLED TV

OLED TV teknolojisi ise son zamanların en gelişmiş teknik özelliklerine sahip televizyonlarında kullanılıyor. Doygun renkler, yüksek kontrast, net görüntü kalitesi ve ince ekran bu teknolojiye sahip televizyonların özellikleri arasındadır. Fiyat olarak yüksek bedeller ödemeniz gerekir.

QLED TV

QLED Televizyonlar da teknolojide gelinen son noktayı temsil etmektedir. Parlaklığı en yükseğe getirseniz bile renkler hala çok canlıdır. Renk derinliği ve parlaklığı konusunda gerçeğe en yakın renkleri veren bir teknolojidir.

Televizyonun Çözünürlüğü Seyretme Kalitenizi Belirler

Aslında her şey HD teknolojisinde kullanılabilen 720 piksel çözünürlük ile başladı. Daha sonra Full HD’de 1080 piksel çözünürlük ile tanıştık ve hala çok yaygın olarak kullanıyoruz. Derken hayatımıza 4K UHD (4K Ultra HD), teknolojisi girdi. 1080p. çözünürlüğe tam 4 katı piksel görüntü sunarak çok yüksek netlikte görüntüleri izlemeye başladık. Yani çözünürlükle birlikte hem görüntü kalitesi hem de fiyat artacaktır. Tercih sizin…

Televizyonuz Ne Tarz Olsun?

 

Smart TV

Bir anlamda bilgisayar gibi kullanabileceğiniz bir televizyon da diyebiliriz. Internete bağlayabildiğiniz için kullanım alanları çok geniştir.

 

3D TV

3 Boyutlu film veya maç izlemek zevkli olsa da gözlük takarak TV seyretmek uzadığı zaman sıkıntı yarattığından artık pek fazla 3 boyutlu televizyonlar tercih edilmemektedir. 3 Boyutlu yayın bulmak da bir hayli zordur.

Curved TV

Kavisli bir cam kullanan televizyonlara verilen isimdir. Camı çok incedir fakat maç ve film izlemek oldukça farklı bir deneyim sunar.

Ambilight Özellikli TV

Bu teknolojiyi kullanan televizyonlarda görüntü televizyonun dışındaki bölümlere taşarak arkada bir renk tonlaması oluşturarak izleme zevkini arttırır.

 

Enerji Tüketimi ve Garanti

Son olarak iki konuya daha dikkat etmenizi öneririm. Birincisi enerji tüketimi az olan televizyonları almaya gayret edin. Bu konuda avantaj LED TV’lerdedir. İkincisi de alacağınız ürünün garanti süresine ve garantiyi hangi firmanın verdiğine çok dikkat etmelisiniz. MediaMarkt mağazalarında satışı yapılan televizyonlarda toplam garanti süresini 5 yıla çıkarabileceğinizi de aklınızda bulunsun.

Cevap bırakın