Telegram’ın başı dertten kurtulmuyor

0

Geçtiğimiz haftalarda bir ihlal konusu nedeniyle iOS uygulama mağazası App Store’dan kısa süreliğine kaldırılan anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, bu kez de Rusya’da yasaklandı. İşte konuya ilişkin ilk detaylar…

Güvenli mesajlaşma platformu mottosuyla mesaj gizliğinde ilginç doneler sunan platform, kendi kendine silinen paylaşımları ve uçtan uca şifreleme özelliği ile sadece standart iletişim için değil, yasal olmayan paylaşımlar için de kullanılabiliyor. Bu noktada ortaya çıkan yeni bilgilere Telegram, kullanıcılar tarafından yasal olmayan çok fazla türde paylaşımlar gerçekleştirebiliyorlar. Uygulamadaki bir özellik beraberinde örneğin dizi, müzik, vb. multimedyalarla ilgili korsan içeriklerin paylaşıldığı kaydediliyor. Spotify müzikleri, Netflix için çalıntı giriş bilgileri gibi yasal olmayan paylaşım konuları da bulunuyor.

15 milyon IP adresi bloke edildi

Facebook veri gizliliği skandalı, WhatsApp’ın Fransa’daki kullanımını azaltmaya yönelik adımlar derken Rusya’dan da Telegram’a yasaklama geldi. Ülkede farklı amaçlarla kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından erişiminin bloke edilmesi amacıyla 15 milyonu aşkın IP adresinin durdurulduğu bildirildi.

Pavel Durov: “Karışmıyoruz…”

Telegram kurucusu olan, Rusya doğumlu internet girişimcisi Pavel Durov, geçtiğimiz aylarda şiddete çağrı, telif ihlali, vb. içerikleri yayınlayan kanallara müdahele edildiğini, ancak bunun dışında kalanlara karışmadıklarını ifade eden bir tweet paylaşmıştı.

Cevap bırakın