Telegram’a App Store şoku

0

Telegram her geçen gün adından daha fazla söz ettiren bir mesajlaşma uygulaması. Uçtan uca şifreleme gibi standart hal alan güvenlik özelliklerinin yanı sıra gizli sohbetten kendi kendini yok eden iletilere kadar ilginç özelliklerle gelen ve özellikle mesajların gizliliğine önem veren kullanıcılara hitap eden uygulama, Apple’ın iOS işletim sistemine sahip cihazları için sunduğu uygulama mağazası App Store’dan kaldırıldı. Gerekçe olarak ise kullanıcılara uygunsuz içerik sunulması gösterildi.

Kısa süre içerisinde App Store’a geri dönen Telegram’da söz konusu uygunsuz içeriğin ne olduğu ise tartışma konusu yarattı. Basında yer alan haberler ise üzücü ve saldırgan içerik başlığı altında belirtilen, bir uygulama içerisinde bulunmaması gereken özellikten kaynaklanıyor olabilir. Telegram’da paylaşılan herhangi bir içeriğin App Store’dan çıkarılmasına neden olabileceği konuşuluyor. Çünkü Telegram’da uygunsuz içerik filtresi ve engelleme mekanizması bulunmuyor. Öte yandan gelişmenin ilginç bir detayı daha bulunduğunu belirtelim. Android için Telegram X adlı uygulamanın yayınının hemen sonrasında iOS için Telegram App Store’dan çıkarıldı. Acaba Apple, Android’e gösterilen bu ayrıcalığa karşı tepki mi gösterdi soruları da bu noktada ortaya çıktı. En nihayetinde ise Telegram, problemi kısa sürede geride bırakarak iOS platformuna geri döndü.

Telegram ise günden güne popülerleşiyor. Geçtiğimiz aylarda kaybolan fotoğrafları da özellikleri arasında dahil eden platform, aynı zamanda kendi Blockchain teknolojisini, hatta kripto parasını (belki de Telegramcoin) da geliştiriyor.

Cevap bırakın