Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  DonanımTelefonunuzun günlük pil ömrünü uzatın

  Telefonunuzun günlük pil ömrünü uzatın

  Günümüzde akıllı telefonların pilleri hem kapasite açısından büyüyor hem de cihazın çok daha uzun bir süre kullanılmasını sağlayacak şekilde optimize ediliyor. Eskiden telefonumuzu günde birkaç kez şarj etmek zorunda kalırken artık çoğu durumda günde bir defa ya da daha uzun bir süre kullandıktan sonra şarj etmek yeterli oluyor. Ayrıca akıllı telefonlardaki hızlı şarj teknolojisi de oldukça gelişmiş durumda. Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayıp kahvaltınızı yapana kadar telefonunuz tamamen şarj olabiliyor. Ancak bazı durumlarda tüm bu gelişmelere rağmen telefonunuzun şarjı normalden çok daha kısa sürebiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız neler yapmanız gerektiğini bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

  Uygulamalar

  Öncelikle yapmanız gereken ilk şeylerden biri telefonunuzda en çok enerji tüketen uygulamaları bulmak. Android telefonunuzda Ayarlar kısmına gidin, burada Pil seçeneğini seçin. Açılan ekranda Pil kullanımını seçeneğini seçin ve Son 24 saatteki sistem kullanımına bakın. Burada pilinizi en çok tüketen uygulamaları görebilirsiniz. Kullanmadığınız ya da çok az kullandığınız bir uygulama varsa bunu hemen kaldırın. Arka planda çok fazla enerji tüketen uygulamaları bulabilir ve bunların arka planda çalışmasını önleyebilirsiniz.

  Ekran

  Günümüz akıllı telefonlarının ekranları oldukça büyük ve kaliteli, ancak bu aynı zamanda çok fazla enerji tüketmeleri anlamına gelebiliyor. Biraz önce bahsettiğimiz gibi en çok pil kullanan uygulamalara baktığınızda ekranın ilk sıralarda olduğunu görürsünüz. Dolayısıyla ekranla ilgili bazı ayarlar yaparak enerji tüketimini azaltabilir ve pilinizin telefonunuza daha uzun süre güç sağlamasına olanak tanıyabilirsiniz. İşe ekran parlaklığını azaltarak başlayabilirsiniz. Bu pilden önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Telefonunuz ekran yenileme hızını düşürmenize olanak tanıyorsa bu da enerji tüketimini azaltacaktır. Ekran kilitleme süresi uzunsa bunu da kısaltarak enerji tüketimini azaltmak mümkün. Ekranınız AMOLED ise siyah ağırlıklı bir duvar kağıdı kullanarak enerji tüketimini azaltabilirsiniz. Ayrıca canlı bir duvar kağıdı kullanmak da enerji tüketimini artıracaktır. Telefonunuz katlanabilir bir telefosa ve daha küçük harici bir ekranı varsa basit işler için bunu kullanmak da pil ömrünü uzatacaktır.

  Vo-WiFi

  WiFi üzerinden ses görüşmesi yapmayı sağlayan Vo-WiFi özelliğini kullanarak telefonunuzun mobil şebekesini kapatabilir ve enerji tüketimini azaltabilirsiniz. Baz istasyonun uzak olduğu ve çekim gücünün düşük olduğu yerlerde bu önemli ölçüde enerji tüketimini azaltacak hem de görüşme kalitenizi yükseltecektir.

  Ömrünü tamamlamış pil

  Akıllı telefonunuzla birlikte piliniz eskidikçe ısınma gibi çeşitli nedenlerden dolayı zaman içinde performans kaybına uğrayacaktır. Belirli bir süre sonra gözle görülür bir durum alacak ve performans düşüşünü hissetmeye başlayacaksınız. Bu durumda yukarıda bahsettiğimiz ayarlar faydalı olsa da tam anlamıyla yardımcı olmayacaktır. Pili yenisiyle değiştirmek en iyi çözüm olacaktır. Ancak eski telefonlarda olduğu gibi artık pil değiştirmek çok kolay bir işlem değil. Bunun için profesyonel bir yardım almanız daha uygun olacaktır. Alternatif olarak yeni bir akıllı telefon almayı da tercih edebilirsiniz. Örneğin MediaMarkt’ın Eskiyi Getir Yeniyi Götür kampanyasından faydalanarak eski telefonunuzu (belirli markalar ve modeller için geçerlidir) fark ödeyerek yeni bir telefonla değiştirebilirsiniz.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN