Telefonunuzun Gün İçinde Pil Ömrünü Uzatmanın Yolları

0

2016_mayis_01

Cep telefonu kullananların en büyük kabusu gün bitmeden şarjlarının tükenmesidir. Yapılan araştırmalarda gün içerisinde cep telefonumuza ortalama 150 kez baktığımızı gösteriyor ve sanırım çok azımız bu rakamın büyüklüğünün farkındayız. Bu kadar yoğun kullandığımız, hayatımıza bu kadar tesir etmiş, hiçbir şartta yanımızdan ayırmadığımız ve böylesine önemsediğimiz bir cihazın daha gün bitmeden şarjının bitmesi elbette kabul edilebilir bir durum değildir. Eğer çok güçlü bir piliniz yoksa telefonunuzu kullanırken bazı önlemler alarak şarj kullanımından tasarruf edebilir ve gün içindeki kullanım sürenizi çok daha uzun bir zamana yayabilirsiniz. Şarj tasarrufu yaparak telefonumuzu nasıl idareli kullanabileceğinizi örneklerle inceleyelim.

Pil ömrünü artırmaya yönelik İpuçları

Parlaklık Ayarı : Pil tüketimini en fazla etkileyen özelliklerin başında gelir. Telefon ekranının ışığı ne kadar çok parlak olursa pilinizin şarjının tükenme süresi azalacaktır. Parlaklığı azaltma pil gücünden ciddi tasarruf etmeyi sağlar. Özellikle güneş ışığı olmayan kapalı alanlarda yoğun parlaklığa fazla ihtiyacınız olmayacağı için parlaklık ayarını en kısıkta kullanmanızı öneririz.

Ekranın Kendiliğinden Kapanma Süresi :Biliyorsunuz açtığınız ekran belirli bir zaman sonra eğer hiçbir işlem yapmazsanız kendiliğinden kapanır. Bu kapanma süresini ayarlar bölümünden en kısa süreye ayarlarsanız gün içindeki kullanımlarınızda bir miktar şarj tasarrufu sağlamış olursunuz.

Güç yönetimi özelliklerini kullanın : Kulandığınız telefonunayarlar” kısmında Akıllı Güç Tasarrufu Modu açık olsun. Böylece buradan pil kullanım durumunuzu izleyebilir ve telefonda en çok gücü hangi uygulamanın harcadığını tek tek inceleyerek görebilirsiniz.

Wi‍-Fi veya Bluetooth Kullanmıyorsanız Kapatın

Bazen Wi-Fi ve Bluetooth servislerini kullanmadığınız halde bu servisler telefonunuzda açık kalmış olabilirler. Eğer bu servileri aktif olarak kullanmıyorsanız Wi‍-Fi, Bluetooth veya mobil veri benzeri kablosuz bağlantıları açık tutmayıp mutlaka kapatın şarj tasarrufu konusunda size ciddi kullanım zamanı kazandıracaktır.

GPS Gerekli Değilse Kapalı Olsun

Navigasyon uygulaması veya konum tabanlı bir uygulama kullanmıyorsanız GPS ayarını açın tutmanıza gerek yoktur. Böylece GPS’i kapalı tutarak şarj kullanım sürenizi uzatabilirsiniz. Altın kural olarak bir servisi veya uygulamayı gerekmiyorsa açık tutmayın.

Animasyonlu Duvar Kağıdına Dikkat

Telefonunuzun giriş ekranında canlı bir duvar kâğıdı uygulamasını kullanmak daha fazla şarj tüketmenize sebep olacağından şarj bitmesi problemi yaşıyorsanız bu tip uygulamaları kullanmayın. Telefonlarda ana prensip; ne kadar az renk görünürse pil de o denli az tüketilir.

Uygulamalarınız Güncel Olsun

Kullandığınız yazılımların en yeni sürümlerini kullanmaya çalışın. Çünkü bazen yeni güncellemeler pil tüketimini azaltan özellikler içerebilir.

Kullanmadığınız Uygulamaları Kapalı Tutun

Aktif olarak kullanmadığınız uygulamaları kapalı tutun ve arka fonda çalışmalarına müsaade etmeyin. Hatta kullanmadığınız uygulamaları da kaldırın gitsin. Çünkü yükleyip bir kez denediğiniz bir uygulama artık hiç kullanmasanız bile arka planda çalışmasını sürdürebilir. O yüzden kullanmadığınız uygulamayı dursun demeyin ve kaldırın.

Widget’lara Dikkat!

Telefonunuzda kullandığınız bazı widget’lar (yerleşik küçük bir bilgi bloğu)  sürekli olarak veri alış-verişi yaparlar. Hava durumu veya döviz bilgileri gibi sizin için çok önemli olmayan widget’ları kaldırmanız küçük de olsa bir şarj süresi avantajı oluşturur.

Ses Ayarları Önemli

Telefonunuzun şarj zamanının daha fazla dayanması için her yapacağınız tasarrufun önemi vardır. Ses ayarlarında da bazı iyileştirmeler yapmak faydalı olacaktır. İlk olarak telefonunuzun zil sesinin seviyesini düşürün. Titreşim ve sesli bildirim kullanımını azaltmak veya tamamen sıfırlamak da bazen iyi bir seçenek olabilir.

Sürekli olarak daha çok pil zamanı için telefonunuzda ayarlarla oynamak, servislerini ve özelliklerini kısıntılı kullanmak istemiyorsanız o zaman yüksek pil ömrüne sahip telefonları kullanmanızı öneririz. Böylece gün içerisinde bütün bu ayarlarla uğraşma derdinden de kurtulmuş olursunuz.

Cevap bırakın