Telefonunuzda ve tabletinizde müzik yapabileceğiniz en iyi uygulamalar

0

Yaklaşık iki yıl önce yurtdışında gittiğim bir etkinlikte iPad’leri enstrüman olarak kullanarak müzik yapan bir grubu seyretmiştim. iPad harici başka hiçbir enstrüman kullanmayan grubun müzikleri oldukça iyiydi ve çok iyi bir performans göstermişlerdi. Yine katıldığım başka bir etkinlikte DJ tablet bilgisayarları kullanarak müzik çalıyordu. Akıllı cihazlar sadece hayat tarzımızı, iş yapış şekillerimizi, eğitimimizi değiştirmekle kalmıyor başka alanlarda da hayatımıza giriyor. Akıllı telefonların ve tabletlerin donanımsal olarak gelişimi ile birlikte bu cihazlarla müzik yapabilmemizi sağlayan uygulamalar da gelişiyor. Gitar akordu yapmaktan enstrüman yerine geçmeye, ses kaydı yapmaya kadar birçok işe yarıyor. Eskiden beste yapanlar ya da şarkı sözü yazanlar yanında bir ses kayıt cihazı taşır ve akıllarına güzel bir melodi ya da söz geldiğinde hemen bunu kaydederlermiş. Artık bunun yerine akıllı telefonlarımız var. Yine akıllı cihazları kullanarak kolayca akort yapmak mümkün. Hatta bazı uygulamalarla müzik yapmak dahi mümkün. Akıllı telefonunuzu, tabletinizi ya da bilgisayarınızı çok kanallı bir kayıt cihazı olarak kullanabiliyorsunuz. Ya da telefonunuzu mikrofon yerine de kullanabiliyorsunuz.

Akıllı telefonunuz ve tabletinizle müzik yapabilmenizi sağlayan çok sayıda uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar kullandığınız akıllı telefon ve tabletin işletim sistemine göre değişebiliyor. Bazı uygulamalar hem Android hem de iOS tabanlı cihazlarda bulunabiliyor. Diğer taraftan masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızı müzik yaparken kullanabiliyorsunuz. Bu hafta müzik yapmayı kolaylaştıran ya da müzik yapmayı sağlayan çeşitli uygulamaları sizler için derledim.

Tablette Müzik Yapın

Music Maker JAM

Music Maker Jam, bünyesinde barındırdığı binlerce stüdyo kalitesinde döngü (loop), melodi ve beat ile Hip Hop, House, Rock, Dubstep, EDM gibi çeşitli müzik türlerini yapabilmenizi sağlayan kullanımı çok kolay bir uygulama. Uygulamanın marketinde 200’ün üzerinde müzik stili paketi bulunuyor. Bu paketlerle farklı müzikler yapmak mümkün. Çeşitli efektlerin de uygulanabildiği Music Maker Jam ile birçok sanatçının, kullanıcının, takipçinin bulunduğu bir ağa bağlanarak çalışmalarınızı paylaşabiliyorsunuz. Bu toplulukta şu ana kadar 2 milyonun üzerinde şarkı paylaşılmış. Uygulamanın hem Android hem de iOS sürümü bulunuyor.

Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.magix.android.mmjam&hl=tr

iOS için: https://itunes.apple.com/us/app/music-maker-jam-create-remix-share-your-music/id880929886?mt=8

Gitar Kromatik Akort Aleti

Kullanışlı bir arayüzü olan bu uygulama ile gitarınızı kolayca akort edebilirsiniz. Uygulama sadece gitar için değil keman, ukulele, bas gitar gibi diğer enstrümanlar için de kullanılabiliyor. Uygulama ücretsiz ancak reklam gösteriliyor. Eğer gitar akort etmek için bir uygulamaya ihtiyacınız varsa tam size göre.

Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gismart.guitar.tuner

GarageBand

GarageBand; iPad, iPhone ve ipod touch’u birer enstrümana ve her türlü özelliğe sahip bir kayıt stüdyosuna dönüştüren, tabletle müzik yapma konusunda en iyi uygulamalardan biri. Sadece iOS tabanlı cihazlarda çalışan bu uygulama ile istediğiniz her yerde müzik yapabiliyorsunuz. İçerisindeki döngüler sayesinde kolayca müzik yapabiliyor, efektler ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca i-cihazınızı klavye, gitar ve bateri gibi müzik aletine dönüştürerek müzik yapabiliyorsunuz. 32 kanala kadar kayıt özelliği sayesinde tek tek enstrümanları çalarak, döngüleri de kullanarak mükemmel bir müziğe imza atabiliyorsunuz. Müziğinizi e-posta, Facebook, YouTube, SoundCloud gibi mecralarda kolaylıkla paylaşabiliyorsunuz.

iOS için: https://itunes.apple.com/tr/app/garageband/id408709785?mt=8&ls=1&v0=www-tr-ios-garageband-app-garageband

GarageBand

Cubasis 2

PC’lerde yıllardır kullanılan ve müzisyenler arasında çok popüler bir yazılım olan Cubase’in aynı zamanda tabletlerde kullanılabilen bir uygulaması bulunuyor. Tabletinizi tam bir kayıt stüdyosuna dönüştüren uygulamada sınırsız sayıda audio/MIDI izi, 24 atanabilir giriş ve çıkış, yüksek ses kalitesi (24 bit / 96 kHz), efektlerle donatılmış mikseri, midi ve ses döngü (loop) yerleşik örnek düzenleyici gibi birçok özellik bulunuyor. Uygulama sadece iPad’lerde kullanılabiliyor ve yaklaşık 25 dolarlık bir fiyat etiketine sahip.

iOS için: https://itunes.apple.com/us/app/cubasis-2/id583976519?mt=8

cubasis

Cevap bırakın