Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraTelefonunuz ile daha iyi fotoğraf çekin

  Telefonunuz ile daha iyi fotoğraf çekin

  Mobil uygulamaları kullanarak daha etkili çekimler yapabilir, önceden çektiklerinizi de çarpıcı hâle getirip ‘beğen’ileri toplayabilirsiniz.
  Telefonunuz ile daha iyi fotoğraf çekin
  Fotoğraf çekmek, eskisi gibi bir fotoğraf makinesi gerektiren bir iş olmaktan çıktı. Akıllı telefonun yanı sıra tabletler, dizüstü bilgisayarlar, akıllı saatler derken, günümüzde birçok mobil cihazla fotoğraf çekmek mümkün. Hatta TV’lerdeki kameraları da bu iş için kullanabilirsiniz. Öyle bir noktadayız ki, yakında fotoğraf çekemeyeceğimiz cihaz kalmayacağını söylemek isabetli olur.

  Bu cihazlar içinde en popüleri akıllı telefonlar: Akıllı telefon kameraları son birkaç yıl içinde ciddi bir gelişim gösterdi. Hazırlanan uygulamaları ve kameraların kendi yazılımlarını da göz önünde bulundurursak, frofesyonel fotoğraf makinelerini aratmıyor demek bir açıdan doğru. Zira, birçok otomatik modun yanı sıra, elle yapılabilecek ayarlar da destekleniyor. Büyüyerek daha fazla ışık alan lensler, geliştirilen algılayıcılar ve kamera yazılımları sayesinde, daha fazla ayar yapabilmek ve daha iyi sonuçlar elde edebilmek mümkün. İşte çekimden fotoğraf düzenlemeye, filtrelerden sosyal medyada paylaşıma kadar en iyi fotoğraf uygulamaları…

  VSCO Cam (Android, iOS)
  En basit fotoğraf düzenleme yazılımlarından birisi olan VSCO Cam, birçok hazır filtre paketini ve efekt içeriyor. Bunları fotoğraflara doğrudan uygulayabileceğiniz gibi, her fotoğrafa farklı kombinasyonlar uygulayabilir, birçok temel değişiklik yapabilirsiniz.

  VSCO Cam

  Pozlama, renk ısısı, kontrast, kesme, soldurma başta birçok özellik taşıyan uygulamanın, VSCO Grid adlı bir fotoğraf paylaşım platformu da mevcut. İçerisindeki kamera özelliği de, her şeyi tek noktadan halledebilmenizi sağlıyor.

  Camera+ (iOS)
  Akıllı telefonunuzun kamera uygulaması yeterli gelmiyorsa, bir de Camera+’ı deneyin. Hem pozlamayı hem de odağı kontrol edebilmenizi sağlayan uygulama, parlaklık gibi değerleri böylece tam kontrol altına alabilmenizi sağlıyor.

  Camera+
  Görüntü sabitleme özelliğini açarak hareketli anlarda yaptığınız çekimleri düzeltebilirsiniz. Ancak bunun bir görüntü sabitleme özellikli kamera kadar etkili olmayacağını baştan belirtelim. Tek tuşla ‘netlik’ sağlaması da fotoğrafları çektiğiniz andan itibaren etkileyici hâle getiriyor.

  Pro HDR Camera (Android, iOS)
  Yüksek dinamik filtreleme (HDR) özelliği, basitçe, çekilen fotoğraftaki aydınlık ve karanlık dengesini sağlamaya yarar. Böylece, örneğin arkadan ışık alan nesneler siluet olmaktan kurtulur. Pro HDR Camera uygulaması, fotoğrafta ışığın baz alınacağı noktayı seçerek iki kare çekiyor. Daha sonra bunları birleştirerek, dengeli bir fotoğraf ortaya çıkartıyor.

  Pro HDR Camera

  Kendi içerisinde az sayıda filtresi ve basit düzenleme seçenekleri sunuyor olması da onu kullanışlı bir seçenek yapıyor.

  Snapseed (iOS, Android)
  Kısa sürede popüler olan Snapseed, Google tarafından satın alındı. Birçok fotoğraf düzenleme seçeneği barındıran uygulamanın içerisinde HDR’den retro ve vintage efektlere kadar her şey var.

  Snapseed

  Bu ayarların her biri neredeyse piksel detayına kadar ayarlanabiliyor. Birçok filtresi ve kamera özelliği olması da cabası.

  Afterlight (Android, iOS)
  Daha stilize ve retro sonuçlar istiyorsanız, kısa süre önce Android sürümü de tanıtılan Afterlight’a bir göz atın. Işık hüzmelerinden farklı çerçevelere kadar birçok eklenti ve hazır filtre paketleri ilgi çekici.

  Afterlight

  Ayrıca Fusion adlı özellik ile bir fotoğrafta yaptığınız değişiklikleri kaydederek, istediğiniz başka fotoğraflara da uygulayabiliyorsunuz. Bir tarz oluşturmak isteyenler için benzersiz…

  Tadaa (iOS)
  Kendi içinde kamera özelliği olsa da, hiçbir yazılımda görmediğim bir maske özelliği sunuyor. Parmağınızla dokunduğunuz yerleri otomatik olarak seçen, fotoğrafı büyütüp küçülterek detaylı seçim yapabilme özelliği sunan Tadaa, daha sonra bu seçili alanı bir maske olarak hafızasında tutuyor. Bu maskenin seçili olduğu alan dışını bulanıklaştırmak, parlaklık, kontrast başta olmak üzere birçok değişiklik yapabilmek mümkün oluyor.

  Tadaa

  Fotoğrafta bir nesneyi ön plana çıkarmak isteyenler kadar, farklı filtreler denemek isteyenler için de uygun.

  Mextures (iOS)
  Fotoğraflara doku, ışık hüzmesi ve filtreler ekleyerek onlara sürreal bir hava veren Mextures, gerçek 35 mm filmlerden taranarak oluşturulmuş 80 farklı efekt ve filtre sunuyor. Kullanımı da son derece kolay, fotoğraf ya da akıllı telefon konusunda bir amatör bile rahatlıkla çarpıcı sonuçlar elde edebilir.

  Mextures

  Bu konuda, Inspiration özelliği de fotoğrafa ne yapmak istediğinizi sorarak, farklı öneriler almanız açısından önem taşıyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN