Telefonunuz dinleniyor olabilir mi?

0

2016_agustos_01

“Telefonum dinleniyor mu acaba?” sorusunu kendi kendimize zaman zaman sorarız. Hatta bazen dinlendiğinden o denli endişe duyarız ki konuşacağımız her konuya ve söyleyeceğimiz kelimeye aşırı dikkat etmeye başlar ve kendi kendimize sakıncalı olabileceğini düşündüğümüz konular belirler,  bunları asla telefonda konuşmaz ve sadece karşıdaki kimseyle yüz yüze geldiğimizde konuşmayı tercih ederiz. Aslında hiç birimiz telefonumuzun dinlendiği resmi olarak ortaya çıkmadıkça  dinlendiğimizden emin olamadığımız gibi sıradan bir kişinin de telefonunun dinlenip dinlenmediğini net olarak anlaması çok zordur.

Telefonunuzu Kimler Dinliyor?

Dünyada en çok karşılaşılan dinleme yöntemi sabit ve mobil operatörler vasıtasıyla yapılan dinlemelerdir ve burada iki olasılık vardır. Yapılan dinleme ya hakim kararıyla devlet tarafından yapılıyordur ya da resmi olmayan bir şekilde hizmet aldığınız operatörün bir çalışanı tarafından. Böyle bir dinleme yapıldığında bunu anlayabilmeniz zaten pek mümkün değildir.

Dinleme Yazılımları Çok Gelişti

Diğer bir dinleme yöntemi de cep telefonuna bir yazılım yükleyerek yapılan dinlemedir. Dinleme üzerine yazılım üreten firmalar teknolojinin sınırlarını zorlayarak ortaya öyle profesyonel çözümler sunmaktadırlar ki, bu yazılımlar yoluyla kimsenin ruhu bile duymadan profesyonel dinlemeler yapılabilmektedir. Özellikle cep telefonlarında kullanılan bu yazılımların diğer bir özelliği de özel bilgilerinizi çalmak için tasarlanmış olmalarıdır. Bu dinleme yazılımları sayesinde sadece telefon konuşmaları değil aynı zamanda kişinin farklı özel bilgileri de çalınabilmektedir.

Elimizden çok fazla bir şey gelmese de dinlemelere karşı ufak tefek yöntemlerle bazı önlemler alabiliriz. Telefona yüklenmiş olan casus yazılımlara karşı ilk akla gelen tedbir telefonu rutin belirlenen zamanlarda fabrika ayarlarına geri döndürmek olacaktır. Fakat her seferinde hafızadaki bilgilerin yedeklenmesi ve tekrar geri yüklenmesi hatta kullanılan tüm uygulamaların tekrardan yüklenerek ayar yapılması çok uzun zaman alacağından sürekli uygulanabilecek bir yöntem değildir.

Dikkat Edilmesi Geren İpuçları

Telefonunuzun dinlenip dinlenmediğinin ipuçlarını verecek olan birkaç yöntemden bahsedelim.

Şarj Çok Hızlı Tükeniyorsa

Kullandığınız telefonun şarjı her zamankinden çok daha hızlı bir biçimde tükeniyorsa bir ihtimal dinlendiğinin işareti olabilir.

Hattaki Cızırtı Sesleri ve Yankılar

Özellikle de telefonla konuşma yaparken hat üzerinde duyulan çeşitli cızırtı benzeri sesler ve sesin yankılanması yine hattınızın bir başkası tarafından dinlendiğinin bir belirtisi olabilir. Belki mikrofonunuz sürekli aktif tutuluyor ve çevredeki tüm sesleri bir yerlere iletiyordur.

Telefon Aşırı Sıcaksa

Uzun süre kullanmadığınız halde elinize aldığınız telefonunuzda aşırı bir sıcaklık hissediyorsanız bu durum birilerin sizin bilginiz dışında telefonunuza bir müdahale olduğunun işareti olabilir.

Telefonda Oluşan Gariplikler

Telefonunuzda alışık olmadığınız gariplikler oluyorsa kendiliğinden durduk yerde açılıp kapanıyor, ışığı yanıp sönüyor veya kapatırken kapanması gecikiyorsa hatta kapansa bile ışık yanmaya devam ediyorsa buna benzer acayiplikler oluşuyorsa yine şüphe duyabilirsiniz.

Telefonunuz Ne zaman Dinlemeye Takılır?

Siz sıradan, işinde gücünde, suya sabuna dokunmayan hatta yasadışı işlere kesinlikle karışmayan bir vatandaş olsanız bile bazen telefonunuz dinlemeye takılabilir. Şöyle bir örnekle açıklayalım: Bir ihbar yapıldı diyelim Bu ihbarla ilgili bir suç oluşmuş olsun. Bu suça karıştığı düşünülen kişilerin telefonları teknik takibe alınırken bu kişilerin aralarında kullandıkları bazı gizli isim veya şifreler de sisteme yüklenerek bu kelimelerin geçtiği konuşmalar takibe takılır. Burada siz bu kelimeyi tesadüfen bile kullanmış olsanız telefonunuz bir müddet dinlenir ve suça karışmamış olduğunuz tespit edildiğinde dinleme işlemi de sona erer.

Ayrıca bazı durumlarda bölgesel dinleme de yapılabilir. Mesela önemli miting yapılacağı bir semtte emniyet ve önlem amacıyla o bölgede yapılan tüm telefon konuşmaları dinlenebilir.

Son zamanlarda akıllı telefonlara yönelik uygulamalar çok gelişti. Bu gelişmelere paralel olarak nasıl dinleme uygulamaları yapılıyorsa bu uygulamaları tespit ederek telefonunuzun dinlenip dinlenemediğini size söyleyen yazılımlar da  pazarda boy göstermeye başladılar.

Cevap bırakın