Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraTelefonlarla Daha İyi Fotoğraf Çekme İpuçları

  Telefonlarla Daha İyi Fotoğraf Çekme İpuçları

  Telefonlarla daha iyi fotoğraf çekmek için işinize yarayacak ipuçlarını bu yazıda bulacaksınız.

  Fotoğraf çekmek cep telefonları sayesinde oldukça kolay ve pratik hale geldi. Günümüzde ortalama bir cep telefonu ile çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Elbette bunun için bazı noktalara dikkat etmekte fayda var. Bu yazımda cep telefonları ile daha iyi fotoğraf çekmenizi sağlayacak bazı ipuçlarını vereceğim.

  Temel fotoğraf bilgileri – ışık

  Öncelikle temel de olsa bu konuda bazı noktaları bilmeniz daha iyi fotoğraf çekmenizde fayda sağlar. Fotoğraf konusunda ilk dikkat etmeniz gereken konu ışıktır. Işık iyi bir fotoğraf için çok önemlidir ve işi ışık olmadan iyi fotoğraf da olmaz. Bu yüzden fotoğraf çekerken doğal ya da yapay ışığın yeterli olduğuna emin olun.

  Işık yeterliyse telefona göre konumuna da dikkat edin. Burada temel fotoğrafçılık kuralı ışığın arkanızdan gelmesidir. Yani cep telefonu ile fotoğraf çekerken ışık sizin arkanızda konunun önünde olacak. Bu her zaman mümkün olmasa da elinizden geleni yapın. Işığın konunun arkasında olduğu durumlarda sonuç kötü olacaktır. Eğer özellikle bu tarz bir sonuç istemiyorsanız (ki silüet çekimi istenebilir) ışığın konunun arkasında olmamasını sağlayın.

  Peki iyi ışık olmadan fotoğraf çekilemez mi? Evet çekilir fakat alınan sonuçlar çok iyi olmaz. Günümüzde özellikle amiral gemisi cep telefonu modelleri çok gelişmiş kameralara sahip olsa da yapılan bu iyileştirmelerin dijital olduğunu ve düşük ışığın her halükarda yeteri kadar kalite sunamadığını da unutmayın.

  Telefonlarla daha iyi fotoğraf
  Telefonlarla daha iyi fotoğraf çekme ipuçları

  Kamera temizliği

  Her ne kadar bazılarınızın ‘ne alaka’ dediğini duyar gibiyim ama bu konu gerçekten önemli. Telefonları kullandığımızda istemeden de olsa kameralarına dokunuruz. Bu durum bir süre sonra kameraların önündeki camın (yani objektifin) kirlenmesine yol açar. Bu da yaptığınız çekimlerin kalitesini düşüren bir etkendir.

  Bu yüzden mümkünse her çekimden önce telefonların kamera objektiflerini yumuşak bir bezle silin. İnanın sonuç çok daha iyi olacaktır.

  Dijital yakınlaştırmadan uzak durun

  Günümüz cep telefonları kameralarında dijital zoom seçenekleri yer alıyor. Ancak tahmin ederseniz ki bu teknoloji optik zoom kadar efektif olmadığı için mecbur kalmadıkça kullanmayın. Dijital zoom fotoğrafta kaliteyi düşürür ve beğenmediğiniz sonuçların ortaya çıkmasını sağlar.

  Maksimum çözünürlük kullanın

  Uzun yıllardır fotoğraf çeken biri olarak o dönem verdiğim tavsiyeleri hala veriyorum. Bunlardan biri de maksimum çözünürlük. Örneğin telefonunuz 12 MP çözünürlük sunuyorsa bunu kullanın. ‘Bana 2 MP de yeter’ demeyin. Evet bugün yeter ama bir iki sene sonra aynı karenin yüksek çözünürlüklü hali gerekli olabilir.

  Burada aklınıza şu soru gelebilir: Bazı telefonlar 200 MP fotoğraf çekiyor. O çözünürlükte mi çekim yapalım sürekli? Bu sorunun cevabı hayır. O çözünürlük belli işlemlerden sonra elde edilen bir sonuç. Bu sonuç iyi olsa da bu tarz çözünürlükte çektiğiniz fotoğraf fazla yer kaplar. Bu da bir süre sonra yerinizin kalmamasına neden olur. Zaten cep telefonlarında bu yüksek çözünürlük modları özel olarak aktif edilir. Bunun yerine telefonun normal çözünürlüğünü kullanın.

  Fotoğraf bilgisi edinin

  Işık, diyafram, enstantane, kadraj ve benzeri konuları öğrenmeniz size daha iyi fotoğraf çekmekte fayda sağlar. Bunun için temel seviye de olsa fotoğraf eğitimi alabilirsiniz. Elbette daha üst seviyelere çıkmak isteyenler için farklı kurslar da var. Ama benim önerim temel seviyede bir kurs işinize yarayacaktır. Özellikle fotoğraf derneklerinin bu tarz kursları var. Onlar araştırın derim.

  Cep telefonları ile daha iyi fotoğraf çekmek için vereceğim öneriler şimdilik bu kadar. Fotoğrafın bir derya olduğunu unutmayın ve her zaman öğrenecek yeni şeylerin olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN