Telefonlara takılan mikrofonlarla videolu içerik üretme

0

Telefonlara takılan mikrofonlarla videolu içerik üretme artık çok daha kolay hale geldi. İşte bu konuda deneyimlerimi de içeren detaylı düşüncelerim.

Telefonların geldiği noktaya bakınca köprünün altından çok sular aktığını görüyorum. İlk çıktıklarında sadece sesli iletişim ve SMS için kullanılan bu cihazlar (ki yaşanan değişimi yıllar içinde bizzat gören birisiyim) artık her işimizi gördüğümüz, dış dünya ile irtibatımızı sağlayan birer teknolojik gereç haline geldiler.

Bu değişim telefonların kameralarının da çok daha kabiliyetli ve neredeyse birer fotoğraf makinesi rakibi haline gelmelerine yol açtı. Hatta giriş seviyesi olarak tabir edilen fotoğraf makineleri cep telefonlarındaki kameraların gelişimi ile beraber tarihin tozlu raflarına kaldırılırdılar.

Günümüzde orta ve üst seviye bir cep telefonu ile çok güzel fotoğraf ve videolar çekebiliyorsunuz. Bunun sonucu olarak bu cihazları günlük fotoğraf ve video ihtiyacı için de kullanıyoruz.

Benim gibi profesyonel biriyseniz ve düzenli videolu içerik üretiyorsanız telefon da (tek başına olmasa da) alternatif bir video kamera olabiliyor. Ben yaptığım bazı içeriklerde (özellikle ofis dışı vehatta şehir dışı/ülke dışı çekimlerde) cep telefonu kamerası kullanıyorum. Bu çekimlerin bir kısmının yatay bir kısmının dikey çekimlerden oluştuğunu da belirteyim.

Telefonlara takılan mikrofonlarla videolu içerik üretme

Tabi bu tarz bir kullanımda ses kalitesi de önemli. Telefonla video çektiğinizde harici bir mikrofon kullanımı şart oluyor. Zira her zaman sessiz ya da sesi kontrol edebildiğiniz ortamlarda bulunmayabiliyorsunuz. Burada da imdadımıza telefona doğrudan bağlanabilen mikrofonlar yetişiyor.

MediaMarkt mağazalarında ya da MediaMarkt internet sitesinde bulabileceğiniz bu mikrofonlar doğrudan telefonlara takılarak kullanılıyor. Kullandığınız telefona göre isterseniz Tip C, isterseniz Lightning bağlantısına sahip olan bu minik ürünlerin iki ya da tek alıcılı sürümleri bulunuyor. İki alıcı sürümler röportaj yaparken iki kişinin aynı anda sesini alabilmesi açısından önemli. Tek kişi yapılan çekimlerde ise tek alıcılı olanlar iş görecektir.

Telefonlara takılan mikrofonlarla

Bu tarz ürünler temel seviyede olsa da iş görüyor. Ayrıca telefonunuzun böyle bir kabiliyeti varsa mikrofon ses seviyesini de görebiliyor ve ayarlayabiliyorsunuz.

Ayrıca bu tarz ürünlerin kameraya takılabilen uçlara sahip çoklu bağlantı desteği veren sürümleri de var. Aynı anda kamerada da kullanım istiyorsanız onlara da bakabilirsiniz.

Elbette bu ürünler aşırı profesyonel bir çözüm değil. Günü kurtardıklarını söyleyebilirim ve ben (yukarıda da bahsettiğim gibi) dış çekimlerimde telefon kullanıyorsam bu tarz bir mikrofonu mutlaka takıyorum. Ses kalitesinin iyi olması için (eğer düzenli videolu içerik üretiyorsanız) size de öneririm.

Telefona takılan mikrofonlarla ilgili olarak anlatması benden alıp denemesi ve uygulaması sizden arkadaşlar.

 

Cevap bırakın