Telefonda ısınma sorunu nasıl ortadan kaldırılır?

0

Akıllı telefonlar, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her işimizi kolaylıkla halletmemize olanak sağlayan bu akıllı kutular, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün daha da yetenekli hale geliyor. Ancak, bazı durumlarda kullanıcıların ciddi sıkıntılarla karşılaştığını da söyleyelim.

Akıllı telefonlarda en çok karşılaşılan sorunların başında ısınma problemi geliyor. Kısa süreli kullanımlarda dahi meydana gelebilen bu sorun, kullanıcıların canını fazlasıyla sıkmaktadır. Peki telefonda ısınma sorunu neden kaynaklanır? Telefon ısınınca yapılması gereken işlemler nelerdir? Yazımızda anlattık.

Telefonda ısınma sorunu neden kaynaklanır?

Akıllı telefonların belirli bir dereceye kadar ısınması gayet doğaldır. Bu, cihazın normal bir şekilde çalıştığının en büyük kanıtıdır. Ancak bazı durumlarda telefonlar kısa süreli kullanımlarda bile kullanıcıların elini yakacak düzeyde ısınmaya başlar.

Telefonların ardındaki en büyük neden yazılımsaldır. Yoğun işlem gücü gerektiren oyunların veya uygulamaların çalıştırılması, uzun süreli kamera kullanımı ve arka planda çalışan birden fazla uygulama olması bu nedenlerden sadece bazılarıdır. Yazılımdan kaynaklanan sorunlar, nokta atışı hamleler ile kolaylıkla çözülebilir.

Ancak telefonların ısınmasının altında yatan neden her zaman yazılımsal olmayabilir. Bataryanın şişmesi ve anakart üzerindeki bileşenlerin bozulması gibi donanımsal arızalar, ısınma sorununu tetiklemektedir. Bu tür durumlarda ise zaman kaybetmeden bir teknik servise başvurulmalıdır.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatın

Telefonda aynı anda birden fazla uygulamanın çalışması, ısınma sorununun en büyük nedenlerinden biridir. Bu nedenle halihazırda kullanmadığınız uygulamaları kapatma alışkanlığı edinmek, potansiyel ısınma sorunlarını engelleyecektir.

Telefonu uçak modunda kullanın

Eğer sürekli olarak telefon görüşmeleri yapan bir kişiyseniz, bu önerimiz sizin için uygun olmayabilir. Ancak çevrimdışı oyun oynamak veya film izlemek gibi bir planınız varsa uçak modunu kapatmak ısınma sorununu ortadan kaldıracaktır. Uçak modunu kapatmak; Wi-Fi, mobil veri ve Bluetooth gibi bağlantı özelliklerini devre dışı bırakarak telefonunuzun daha rahat çalışmasına olanak sağlayacaktır.

Telefonunuzu sürekli güncel tutun

telefonda ısınma sorunu

Telefonunuzun işletim sistemi ve bünyesinde barındırdığı uygulamaların güncel olmaması, optimizasyon sorunlarını beraberinde getirerek ısınmalara yol açar. Bu nedenle akıllı telefonunuzu sürekli güncel tuttuğunuzdan emin olun.

Orijinal piller tercih edin

Telefonların beslendiği en önemli donanımlardan biri olan pil, en kolay arızalanan bileşenlerin başında geliyor. Bu nedenle telefonunuza yeni takılacak pilin de her zaman orijinal veya orijinale yakın kalitede olması gerekiyor. Zira yan sanayi piller tercih etmenin ısınma sorunlarına zemin hazırlayacağını söyleyebiliriz.

Güç tasarruf modunu kapatın

telefonda ısınma sorunu

Güç tasarruf modu, işlemci frekansını ve RAM kullanımını minimum seviyeye indirerek telefonunuzun bataryasının daha uzun dayanmasına olanak sağlar. Ancak bazı durumlarda kullanıcılar, işlemciye yük binecek uygulamaları çalıştırdığında güç tasarrufu modunu kapatmayı unutmaktadır. Bu da halihazırda düşük frekansta çalışan işlemcinin haddinden fazla zorlanarak ısınması anlamına gelir.

Telefonunuzda virüs programı bulundurun

telefonda ısınma sorunu

Son dönemde Pegasus gibi kullanıcı güvenliğini tehlikeye atan zararlı yazılımların en büyük belirtisi, telefonların aşırı derecede ısınmasıdır. Aynı zamanda cihazınıza bulaşan virüsler de ısınma sorununa neden olmaktadır. Bu nedenle cihazınızda kaliteli bir virüs programı bulundurmak, hem virüsleri hem de ısınma sorununu engelleyecektir.

Cevap bırakın