Telefon rehberinizi tekrar yeni telefona aktarmak kabusunuz olmasın

0

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük kabusu telefonlarının çalınma veya kırılma sonrası tüm kayıtlı telefon numaralarının yok olmasıdır. Çünkü kısa sürede yeni bir telefon alsalar bile eğer telefon rehberindeki isim ve numaralar yedekli değilse onlarca, yüzlerce ve belki de binlerce numara kaydını telefon üzerinden tuşlayarak girmek günlerce süren ve büyük zaman alan sıkıntılı bir sürece dönüşecektir. Kafanızın her zaman rahat olabilmesi için yani telefon rehberinizi bir kere oluşturduktan sonra yeni telefona geçtiğiniz anda bile rehberinizi aynen kayıpsız kullanabilmeniz çok önemlidir.

Telefon Rehberinizi Bulutta Saklamak

Eğer Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız rehberinizdeki isim ve telefon numaralarını Gmail adresiniz ile birleştirerek e-postalarınızın durduğu platformda bulundurabilirsiniz. Böylece rehberiniz bir anlamda bulut üzerinde saklanmaya başlayacaktır. SIM kartınızın veya telefonunuzun kaybolması, kırılması, suya düşmesi artık bu anlattıklarımdan sonra sizin için “sudan” bir sebep olacak ve başka bir telefona geçtiğinizde bir kayıp yaşamadan aynı telefon rehberinize birkaç dakika içinde ulaşabileceksiniz çünkü numaralarınız e-posta adresinizde yüklü ve yedeklenmiş olacak.

İlk Olarak Ne Yapıyoruz?

Eğer Android akıllı telefonunuzu ilk kez kullanıyorsanız ilk kurulumla ilgili bilgileri girerek cihazı hazır hale getirmeniz gerekiyor. Genel ayarlamalar yapıldıktan sonra da Gmail hesabınızı girmeniz istendiğinde en sık kullandığınız Gmail adresini telefonunuza kurmalısınız. Sonrasında telefon rehberinize kayıt girerken seçeneğiniz telefon ve SIM kart seçenekleri değil Google e-posta adresiniz olmalı. Bu aşamada ekleyeceğiniz bilgilerin tutulacağı yeri belirlerken e-posta adresinizi seçmelisiniz. Böylece her kayıt ettiğiniz bilgi e-posta adresinize yani buluta yüklenmiş olur. Buluta yüklenmenin de anlamı şudur: Nerede olursanız olun, hangi marka telefon kullanıyorsanız kullanın ve isterse telefonunuz yeni satın aldığınız sıfır bir telefon olsun, internete bağlandığınız anda daha önceden e-posta adresinize kayıtlı olan tüm adres defterinizi telefonunuza aktararak kullanmak sadece birkaç dakikanızı alacaktır.

Adres Defteri Bilgilerini Bir Seferliğine Girin

Adres Defterinize bir kereye mahsus tüm telefon numarası, isim-soyadı  ve diğer bilgilerinizi girerseniz hatta bir kereye mahsus her girdiğiniz kişi için bir fotoğraf da eklerseniz artık yedekleme yapmanıza bile gerek kalmayacak tüm kayıtlarınızın e-posta adresinizde tutulduğu bir rehberiniz olacaktır.

En güzel haber ise telefon rehberi bilgilerinizi eklerken telefonunuzun ekranına ve minik klavyesine artık bağlı değilsiniz. Bilgisayarınızdan Gmail e-posta adresinize girerek sol üst bölümde yer alan “posta” bölümüne tıklayarak açılan küçük pencereden “rehber” bölümünü seçerek adres defterine tüm bilgi ve fotoğraf ekleme işini masaüstü bilgisayarınızdan çok rahat bir biçimde yapabilirsiniz. Bu da size büyük hız ve kolaylık sağlayacaktır.

iPhone’da İşlem Yaparken Android Telefonlardan Farklı Olarak

Android işletim sisteminde kullanabildiğiniz Google Sync özelliğini iPhone’da da kullanabiliyorsunuz. Fakat burada e-posta kurulumunu Gmail yazan yerine Exchange yazan bölümden yapmanız kontak listenizin eşleştirilmesini kolaylaştırırsınız.

Telefon Numaralarınızı Fotoğraflarıyla Birlikte Yükleyin

Adres defterinize ilk seferde tüm kayıtlı isim ve telefon bilgilerini eklerken listenizdeki tanıdığınız insanların telefon numaralarını fotoğraflarıyla birlikte yüklemenizi öneriyorum. Çünkü listenizdeki her ismin yüzünü tam olarak hatırlamıyor olabilirsiniz. İşte böyle bir durumda listenizdeki isimlerin büyük bölümünü fotoğraflarıyla görmek ve birisi sizi aradığında arayan kişinin ismiyle birlikte fotoğrafını görmek hem estetik olarak çok şık olacak hem de arayanın yüzünü hatırlamak için size zaman kaybettirmeyecektir.

Herkesin fotoğrafını nereden bulacağım derseniz de size Facebook’u kullanmanızı önereceğim. Arkadaşınızsa zaten sorun yok. Tüm fotoğrafları arasından beğendiğinizi seçebilirsiniz. Fotoğrafını ekleyeceğiniz kişi arkadaşınız değilse Facebook profil fotoğrafını  kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın