Telefon ile daha yaratıcı olmak için pratik tavsiyeler!

0

İster iOS işletim sistemine sahip bir telefon kullanın ister Android, her iki işletim sistemi de kullanıcıların hayatı daha pratik hale getiriyor. Bu sayede kullanıcılar telefonlarıyla farklı farklı pek çok şey yapabiliyor. Birçoğumuz yazılım geliştiricilerinin bizlere sunduğu avantajlardan yararlanmıyor.  Örneğin iOS 14 ile birlikte yeni Widget özelliği geliyor. Android tarafında bir süredir bulunan bu özellik uygulamaları sınıflandırmayı kolaylaştırıyor. Bu gibi bazı özellikler, gerçekten mobil kullanımın niteliğini değiştiriyor. İşte telefonunuzu daha yaratıcı kullanabilmeniz için birkaç ipucu.

Android telefonlar için pratik tavsiyeler

Bölünmüş Ekran Özelliği

Bölünmüş ekran özelliği, destekleyen uygulamalarda, aynı anda iki uygulamayı ana ekranda kullanmayı sağlıyor. Android Nougat ile birlikte kullanıma sunulan bu basit özellik iOS’ta bulunmuyor. Bu özelliği telefonunuzda kullanmak için uygulamaları destekliyor olması yeterli. Aynı anda hem müzik videosunu izleyebilirsiniz hem de telefonunuzdan kolayca e-postanızı gönderebilirsiniz.

Ekran Sabitleme Özelliği 

Bu özellik sayesinde telefonunuzu birisine bir uygulama için verdiğinizde yalnızca o uygulamada kalmasını sağlayabiliyorsunuz. Ekran sabitleme özelliğini ise açmak oldukça kolay. Sabitlemek istediğiniz ekrana gidin> Ekranınızın ortasına kadar kaydırın> Bunu yaptığınızda Genel Bakış penceresinin açılması gerekiyor> Resmin üstünde uygulamanın simgesine dokunun> Raptiye’ye dokunun ve bu kadar kolay. 

Varsayılan Uygulamalar 

Android ve iOS arasındaki farklardan birisi de tam olarak bu özellik oluyor. Google’ın mobil işletim sisteminin en büyük avantajlarından birisi de internette gezinme, mesaj gönderme, fotoğrafları görüntüleme vb. için farklı varsayılan uygulamalar seçmenize izin veriyor olması. Bu özellik ile varsayılan uygulamaları değiştirebiliyor, yaratıcılığınızı da kısıtlamıyorsunuz. 

Varsayılan uygulamaları değiştirmek için yapmanız gerekenler: Ayarlar uygulamasını açın>

Cihaz bölümüne kaydırın ve Uygulamalar’a dokunun> Sağ üst köşedeki çark simgesine dokunun> Yeni bir menü açılacak. Burada Varsayılan bölümüne kaydırın>Burada seçim yapabileceğiniz altı eylem göreceksiniz: Bağlantıları açma, Yardım ve sesli giriş, Giriş uygulaması, Tarayıcı uygulaması, Telefon uygulaması, SMS uygulaması. Bu seçeneklerden birine dokunun.> Varsayılan uygulamayı seçin ve değiştirin. 

iPhone’lar için pratik tavsiyeler

Bilinmeyen Aramaları Sessize Alma

Vaktiniz sizin için değerli, değil mi? Bu nbedenle eğer bilinmeyen numaralar tarafından rahatsız ediliyorsanız, iOS bunun için bir özellik düşünmüş: Bilinmeyen Aramaları Sessize Alma! Bu sayede tek bir tık ile bu aramalardan kurtulmanız mümkün. Ayarları açın ve ardından Telefon’a dokunun> Biraz kaydırın ve Bilinmeyen Aramaları Sessize Alma adlı seçenek pasif durumda olacak, onu aktif duruma getirin ve hepsi bu kadar! 

İnteraktif Kaydırma Çubuğu

iOS 13’le birlikte kullanıcılara sunulan bu özellik aslında oldukça pratik ve keyifli bir özellik. İşlevsellik açısından işe yarayan interaktif kaydırma çubuğu, tüm uygulamalar ve sistemsel özelliklerde kullanılabiliyor. Bu sayede de kullanıcıların çok daha hızlı bir şekilde kaydırma yapmaları sağlanıyor.

Her iki platformda da kullanılabilen Ekran yansıtma özelliği

Telefonun ekranını, televizyon ekranına yansıtmak. Bu özellik hem Android işletim sistemine sahip telefonlarda hem de iOS işletim sistemine sahip telefonlarda aktif olarak kullanılan ve pek çok kişinin de aslında farkında olmadığı bir özellik. Screen Mirroring olarak adlandırılan bu özellik Türkçe’de ekran yansıtma olarak kullanılıyor. 

Ekran yansıtma TV’nizin Kablosuz Ekranı desteklemesi ve TV’nin telefonunuzla aynı Wi-Fi ağına bağlı olması gerekiyor. Mobil ekranınızı akıllı televizyona yansıtmak için ekran yansıtma uygulamasını kullanın. Screen Mirroring, Android ve iOS ekranınızı ve sesinizi gerçek zamanlı olarak yansıtmak ve diğer şeyleri yapmak için doğru tercih. 

Cevap bırakın