Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelTeknolojiyle nasıl kilo verilir?

  Teknolojiyle nasıl kilo verilir?

  Dün ayın 1’iydi ve biz kadınların çoğu bahar aylarının ilk gününde yaza fit girmek için fazla kilolarımızdan kurtulmaya karar verdik. Bu konuda başarılı her kadının yaptığı gibi ilk günü kusursuz geçirdik ve kendimize inandık. Ancak bugün sabah burnumuza gelen sucuklu yumurta kokusu bizi bizden aldı ve günaha davetiye çıkardık. Birinin bize ‘dur’ demesi gerekiyor. İşte burada da imdadımıza teknoloji yetişiyor…

  Hayatımızın her alanında kullandığımız teknoloji, kilo vermemiz ve sağlıklı beslenmemiz konusunda da önemli bir araç haline geldi. Bugün pek çok mobil uygulama ve giyilebilir teknoloji ürünleri, sağlıklı yaşamımızın en önemli destekçileri. Hatta mobil uygulamalar o kadar başarılı ki adeta cebimizde bir diyetisyenle geziyoruz diyebiliriz. Her anımızı ölçümleyebiliyor ve attığımız her adımda yaktığımız kalorinin hesabını görebiliyoruz. Uygulamalara örnek vermek gerekirse Diet Assistant-Weight Loss oldukça başarılı bir uygulama. En dikkat çekici yanı ise, sizin hedeflediğiniz kiloyu girmeniz ve uygulamanın size diyet programları sunması. Sunulan birkaç plan içerisinden istediğinizi seçip uygulamanız mümkün. Programda vejetaryenler de düşünülmüş. Uygulamada kilo değişimini daha iyi anlayabilmeniz ve motive olmanız için grafiklerle vücudunuzdaki değişim de anlatılıyor. Değişimi gördükçe diyetinize çok daha sadık kalabiliyorsunuz.

  Yeme yoksa arkadaşına söylerim!
  En başarılı uygulamalardan bir diğeri de Calori Counter & Diet Tracker. Bu uygulamada başarılı olabilmeniz için oldukça katı bir kural var. Uygulama yaptığınız kaçamakları arkadaşlarınıza haber veriyor. Aynı zamanda siz de arkadaşlarınızın günlük tüketimlerine ve diyet uygulamalarına göz atabiliyorsunuz. Uygulamanın bir diğer çarpıcı özelliği de her zaman merak edilen şu soruya cevap veriyor olması: “Acaba bu kaç kalori?” Calori Counter & Diet Tracker’da 3 milyondan fazla yiyeceğin kaç kalori olduğu sisteme kayıtlı durumda. Onun için bu merakınızı her an elinizi cebinize atarak giderebilirsiniz. Listede bulamadığınız yiyecekler olursa barkod tarama özelliği ile telefonunuzu ürüne tutarak okutabilir ve kaç kalori olduğunu öğrenebilirsiniz. Yeter ki siz diyetinizi bozmayın!

  Bugün kaç km yürüdün?
  Yapılan diyetlerin en önemli destekçilerinden biri de yapılan egzersizler. Hem ömür boyu sağlıklı yaşam hem de bilinçli kilo vermek için spor yapmak şart. Sağlıklı yaşam uygulamaları arasında dikkat çeken Fitbit, gün içinde yaptığınız egzersizleri takip ediyor ve aynı zamanda sizin için aktivite organize ederek istatistiklerinizi tutmayı hedefliyor. Yaptığınız egzersizler sonrasında ne kadar süre çalıştığınız, kaç adım attığınız, kaç kalori yaktığınız gibi hesaplamalar akıllı telefonunuzda tutuluyor ve dilerseniz bu verileri arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

  Akıllı bardak ile kalori hesabı…
  Sağlıklı yaşam ve diyet uygulamalarında giyilebilir teknolojiler de oldukça başarılı. Bunun en güzel örneklerinden biri de Vessly adındaki bir akıllı bardak. Bu akıllı bardağın işlevi, içine konulan sıvıyı otomatik olarak algılaması ve içeceğin sahip olduğu kalori değeri, içerdiği yağ, şeker ve kafein miktarı gibi bilgileri paylaşması. Böylece aldığınız besinlerin yanı sıra, bu akıllı bardak sayesinde içtiklerinizin de kalori hesabını tutabiliyorsunuz.

  Bisiklete binenleri buraya alalım
  Bahar aylarının gelmesi ve havaların ısınmasıyla açık alanda da spor yapma zamanı geldi. Eğer bisiklete binmeyi seviyorsanız Senth IN1 adlı ürün tam da size göre. Akıllı bir gözlük olan bu ürün, bisikletinizin gidon tutacağı bölümüne kolayca monte ediliyor. Sonrasında ise hızınızı ve yaktığınız kaloriyi gözlüğünüzün ekranından takip edebiliyorsunuz. “Gözümde gözlükle önümü nasıl göreceğim?” sorusunu duyar gibiyiz. Panik yapmayın, Senth IN1, önünüzdeki arabayı, yayayı veya hayvanları size uyarı olarak gösteriyor.

  Verdiğiniz kilolar kolyenizde…
  Son olarak da Red Dot Ödüllü çarpıcı bir tasarıma olan Misfit Shine Bloom’dan bahsedelim. Boynunuza astığınız bu zarif kolyeyle, hareketlerinizi ve uyku düzeninizi dakika dakika izleyebilirsiniz. Sağlıklı yaşama önem veren kadınlara hitap eden Misfit Shine Bloom ile aynı zamanda kaç kalori verdiğinizi de öğrenebiliyorsunuz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN