Teknolojik öğrenci evi için 5 altın tavsiye!

0

Üniversiteyi kazandınız ve başka bir şehirde yeni bir hayata başlamak üzeresiniz. Elbette ilk uğraşmanız gereken detay, bir öğrenci evi kurmak olacak. Peki, bütçenizi çok zorlamadan ama öğrencilik hayatınızı kolaylaştıracak şekilde bir ev kurmak için nelere dikkat etmelisiniz? İşte öğrenci eve kurarken aklınızda tutmak isteyebileceğiniz 5 altın tavsiye.

Mikrodalgasız öğrenci evi olmaz

Mikrodalga fırınlar bizim kültürümüzde hala yeterince kabul görmedi ancak teknolojinin insanoğluna hediye ettiği bu pratik cihazların artık her bütçeye uygun modelleri bulunuyor.

Öğrenci evinde mutfakta her gün 2-3 saat sürecek yemek hazırlama ritüelleri uygulamak mümkün olmayacağına göre evden gelen sağlıklı anne yemeklerini veya boş vaktinizde mutfağa girip “bolca” yapacağınız yemeklerden kalan kısımları, uygun kaplara koyup buzlukta dondurarak saklamanız hayatınızı kolaylaştırır. Böylece acıktıkça buzluktan yemekleriniz çıkarıp çıkarıp yiyebilirsiniz. İşte bu noktada mikrodalga fırınlar devreye giriyor ve buzlukta donmuş besinleri birkaç dakika içinde çözüp yenilecek kıvamda sıcak yemeğe dönüştürmeye yardımcı oluyor. Dolayısıyla, Mikrodalga fırına yapacağınız küçük bir yatırım, öğrencilik hayatınıza size sağlıklı beslenme fırsatı ve hergün 2-3 saatlik zaman tasarrufu sağlayacak.

Güçlü aydınlatma ekipmanları

Öğrenciler bir eve taşınırken en umursamadıkları detay, odaların aydınlatması olur. Nasıl olsa her odanın tepesinde bir lamba ve ampul var değil mi? Öte yandan, öğrenciye ev kiralama hesabı yapan ev sahiplerinin de en umursamadığı detaylardan biri aydınlatmadır. Bunun sonucu olarak, en ucuz ampüllerle, en loş ve sağlıksız şekilde aydınlatılmış öğrenci evi gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalırsınız.

Çoğu öğrenci, ömür boyu ona eşlik edecek göz bozukluklarına yakalanmadan aydınlatmanın önemini fark etmez bile ama biz size hatırlatalım. Sürekli ders çalışmak, kitap okumak, yazı yazmak zorunda kalacağınız odanızda mutlaka güçlü bir ışıklandırma olmalı, üzerinde çalıştığınız kitap net şekilde aydınlatılmalı, üzerine kafanızın gölgesi de düşmemeli. Dolayısıyla, hiç olmazsa bir okuma lambası göz sağlığınız için önemlidir. Mümkünse alttan tavana ışık vuracak aydınlatma ekipmanları da ders çalıştığınız odadaki aydınlatmayı hem güçlendirmeli hem de yumuşatmalısınız.

Yanmaz fırın kağıdı

Şaşırtıcı ama gerçek, bu küçük kağıt rulosu, sizin her hafta 4-5 saat daha az bulaşık yıkamanızı sağlayacak. Çok sık kullanacağınız tost makinesinin arasına koyacağınız fırın kağıdı, tost makinenizin sürekli kirlenmesini engelleyecek. Fırında pratik küçük pizza dilimleri/brucehetta’lar yapmak istediğinizde her defasında fırın tepsisini yıkamak zorunda kalmayacaksınız. Hatta zamandan ve bulaşıktan daha da tasarruf etmek istiyorsanız, fırından çıkaracağınız minik kızarmış ekmeklerinizi ve diğer kuru malzemeleri, fırın kağıdı ile masaya getirebilir, tabak bile kirletmeden minik pizzalarınızı yiyebilirsiniz. Ardından tek yapmanız gereken şey, fırın kağıdını üzerindeki kırıntıları dökmeden çöpe atmak.

Öğrencilik bazen böyle yaratıcı çözümler geliştirmeyi zorunlu kılıyor zira ya o bulaşık yıkanacak, ya da o sınava yetişilecek, sizi anlıyoruz. Sonra da öğrenci evinde dağ gibi bulaşık birikiyor derler.

Kettle

Yoğun ders çalışma gecelerinde en sık tüketeceğiniz içecekler kahve ve hatta çay olacak. Eğer ocak üzerinde su kaynatarak kahve ve çay yapmaya kalkışırsanız, çok bölünürsünüz. Çok zaman harcarsınız. Oysa pratik bir kettle, ateşin üzerinde çaydanlık unutmadan, ders başında uyuyakaldığınızda evi yakma riski yaşamadan gece boyunca dilediğiniz kadar çay ve kahve içmenize yardımcı olur.

Wi-Fi range extender

Eğer apart evler gibi Wi-Fi bağlantının bir hizmet olarak kiraya dahil olduğu eşyalı kiralık evlerde kalacaksanız, apartmandaki diğer komşularla Wi-Fi konusunda yarışmak zorunda kalacaksınız demektir. Ayrıca evinizdeki bazı odalara ve köşelere apartmandaki Wi-Fi modemin sinyalleri ulaşamayabilir. Uygun bir Wi-Fi Range Extender cihazı ile evinize ulaşan sinyalleri, evin sinyali çekmeyen köşelerine kadar ulaştırabilirsiniz. Böylece pahalı 3G/4G verilerinizi evde sosyal medyaya girmek, internetten film seyretmek için harcamak zorunda kalmadan binanın Wi-Fi bağlantısını kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın