Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikTeknolojik cihazlarınız çalınmasın

  Teknolojik cihazlarınız çalınmasın

  Dizüstü bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi cihazlarımız maddî oldukları kadar manevî bir değere de sahip. Cihazlarınızı her iki şekilde de korumak için bu rehberi okuyun!
  Teknolojik cihazlarınız çalınmasın
  Teknolojik cihazlarımız bizim için son derece önemli. Satın alırken ödediğimiz bedeli belki sigorta yaptırarak geri almamız mümkün, ancak içerisindeki bilgilerimiz, fotoğraflarımız, videolarımız bir kez gittiği zaman yedeği yoksa, çok üzücü olabilir. Üstelik bunları bir başkasının görebilecek olması da cabası…

  Halbuki, basit bir yazılım kurarak tüm cihazlarınızı uzaktan takip edebilmeniz, kilitleyebilmeniz, verilerinizi ve cihazı kullanılmaz hâle getirebilmeniz mümkün. Aşağıdaki dört yazılımla birçok cihazınızı koruma altına alabileceğiniz gibi, bir çalınma hâlinde yerlerini de tespit edebilirsiniz.

  Prey
  Bir web kontrol paneli üzerinden cihalarınız hakkında bilgi alabilmenizi sağlayan Prey, Windows, Mac OS X, Linux gibi masaüstü sistemlerin yanı sıra, Android ve iOS işletim sistemli mobil cihazlarda da kullanılabiliyor.

  Prey
  Cihazınızın zamana göre yerini bildiren uygulama, web kamerası ya da ön kamera ile görüntü alıp kayıt da edebiliyor. Cihazda depolanan parolalarınızı silerek, internet bankacılığı, sosyal medya gibi önemli hesaplara erişimi de engelleyen Prey, üç cihaza kadar ücretsiz hizmet veriyor. Daha fazla cihaz için ayda 5 dolardan başlayan ücretli paketleri mevcut. Öyle ki, 500 cihaza kadar koruma hizmeti sunan Prey, kurumlar için de kullanışlı bir tercih olabilir. Prey Pro adlı profesyonel hizmetler içinde iki dakika aralıkla detaylı raporlar çıkartma da bulunuyor.

  Kurtarılan sistemleri görmek isterseniz, bu konuya özel blog’u buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

  Prey hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

  Find My iPhone
  Adına aldanmayın, bu hizmet sadece iPhone ile kısıtlı değil. iOS işletim sistemli mobil cihaz sahiplerinin yanı sıra, Mac OS X işletim sistemli bilgisayarların da ücretsiz faydalanabildiği bu hizmet, artık bulut tabanlı iCloud altında sunuluyor.

  Find My iPhone

  Dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ya da tabletinizin bulunduğu konumu görebilmenizin yanı sıra, uzaktan dosyaları kilitleyebilmek ve silmek de mümkün. Kilitlediğiniz sistemi, önceden belirlediğiniz bir parolayla açabilmek mümkün. Prey’den farkı ise bir cihaz kısıtlaması olmaması.

  Find My iPhone hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

  LockItTight
  Windows ve Android cihazlar için hazırlanan bu yazılım da beş cihaza kadar ücretsiz kullanılabiliyor. Aylık planlar ise 1,99 dolardan 9,99 dolara kadar çeşitlilik gösteriyor.

  LockItTight

  LockItTight’ın web sitesinden bir hesap açılarak kullanmaya başlayabileceğiniz koruma, konum takibinin yanı sıra, ekran ve kamera görüntüsü alma, tuş kayıt etme, kes sakla belleğindekileri, dosyaları ekrana getirebiliyor. Ayrıca web sitesi gezinme geçmişi, telefondaki aramalar, kısa mesajlar, uygulama listesi görülebiliyor. Dilerseniz belirli web sitelerini de uzaktan engelleyebilirsiniz. Bunların hepsi de web arayüzünde tutulan şifrelenmiş olarak depolanıyor.

  LockItTight hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

  Lojack
  Yukarıdaki yazılımlar, sistem hiç açılmadan disk çıkartılır ya da fabrika düzeyinde sıfırlanırsa, işinize yaramayacaktır. Çok daha önemli bilgileriniz olduğuna inanıyorsanız, Lojack gibi bir yazılımla cihazınızı daha etkilli bir korumaya tabi tutabilirsiniz. Windows ve Mac OS X işletim sistemli bilgisayarlarda kullanılan yazılım, BIOS seviyesinde çalıştığı için anakart değiştirilmeden ya da BIOS sıfırlanmadan ortadan kaldırılamıyor.

  LoJack

  30 günlük deneme sürümü ücretsiz indirilen yazılımdan, yıllık ücretli plan satın alınarak faydalanılabiliyor. Yılda 14,99 dolardan başlayan fiyatlarla sunulan planlar ile cihaz yeri tespit etme, uzaktan kilitleme, dosyaları silme ve cihazın peşinden bir ekip gönderme hizmeti veriyor. Bu ekip 60 gün içinde cihazı tespit edemezse, size yenisini almanız için bir ücret ödüyorlar. Yazılım bilgisayar dışında Android işletim sistemli telefon ve tabletlerde de kullanılabiliyor.

  Lojack hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN