Teknolojik annelere teknolojik hediyeler / Sosyal medya uzmanı annelere sorduk

0

Kadınlara yakıştırılan algılar ve tüm cinsiyetçi yapıştırmalar, ne mutlu bize ki her geçen gün daha çok kişinin sorunu oluyor, farkındalıklar artıyor…

Futboldan anlamaz, araba park edemez gibi yargılardan tutun da “teknolojiyi beceremez”  yargılarına karşı, bunun yanlış olduğunu göstermek için yola çıktığımız TeknolojikAnneler.com 9 yıldır kadınların hayatını teknoloji ile kolaylaştırmanın yollarını buluyor, basitleştirip yazıyor. Tam bu noktada “kadına hediye” dendiğinde ortaya atılan öneriler olan; takılar, şık kıyafetler, küçük ev aletleri gibi ürünlerin döngüsünü kırmak ve yargıları çürütmek için Teknolojik Anneler olarak “sosyal medya uzmanı annelere”sorduk!

Sorduğumuz hem eğlenceli hem ‘annelere hediye almak isteyenler’ için tüyolar bulmak isteyen sorularımızın yanıtlarına, gelin hep birlikte bakalım. Öncelikle “sosyal medya uzmanı” annelerin bu sıfatın hakkını verdiğini belirterek başlayalım; anketimize katılan 3000 kadar kişinin %55’i, teknolojik gelişmeleri sosyal medyadan takip ettiğini ve tam %50’si de telefonunu en çok sosyal medyada dolaşmak için kullandığını belirtti. Annelerin telefon alışkanlıklarına verdikleri yanıtlarda sosyal medyadan sonra iletişim ve fotoğraf/video için kullanımı geliyor.

Annelerin telefon alırken önem verdikleri özellikler de dikkat çekici. Fotoğraf çekerken ve uygulama yüklerken hafıza sorunu yaşamak istemiyorum” diyenler başı çektiler. Ardından; kamera özellikleri, sağlamlık ve şarj süresi annelerin tercihinde belirleyici özellikler oldu. Bu arada bir diğer sorumuz da ‘çantalardan eksik edilmeyenler’ yönündeydi ve şarj cihazı %45 ile 1.sırada çıkarken, annelerin ellerini rahatça kullanmalarına imkan tanıyan kulaklıklar %35 ile 2. sıraya yerleşti.

serinleten robotlar

Gelelim eğlenceli sorulara! Annelere, bir teknolojik alet olsalar hangi aleti çağrıştırırlardı, diye sorduk. “Her an her yerde gözü olan bir güvenlik kamerası!” yanıtı, diğer yanıtları ezdi geçti ancak her alanda koşturan annelerin 4’te 1’i de “çok fonksiyonlu mutfak robotu” yanıtını verdiler.

Anketimize katılan anneler oyuncu ve sportif anne olmaktan daha ziyade, domestik ve zamane annesi olarak kendilerini sıfatlandırdılar ve akıllı saatler, kablosuz süpürgeler, airfryer firitözler gibi ürünleri tercih ettiklerini söyleyerek teknolojinin yanı sıra son derece pratik ürünleri tercih ettiklerini de tescillemiş oldular. 

Apple Watch, koronavirüs

Kimsenin aklına gelmez ama keşke benim olsa! sorusuna annelerimiz, sanal gerçeklik gözlüğü ve elektrikli scooter gibi yanıtlar vererek ne kadar dışa dönük, cesur ve zamanı yakalayan tarafta olduklarını gösterdiler. Farklı bakış açısına imkan tanıyan drone’lar ve şahane bir oto müzik sistemi hayali de annelerin tercihlerinde başa baş çıktılar anketimizden. Tüm bu yanıtlar gösteriyor ki siz de bir anneye hediye almayı düşünürken vizyonunuzu geniş, menzilinizi yüksek tutmayı unutmayın; hayal gücünüzü de yargılarla sınırlamayın çünkü annelerin hayalleri ve başarabilecekleri daima zamanın ötesinde!

Cevap bırakın