Teknoloji şirketi Palantir’e ayrımcılık yaptığı için ceza kesildi

0

Ekran Resmi 2017-04-26 14.11.27

ABD merkezli yazılım şirketi Palantir’in ayrımcılık yaptığı iddialarına yönelik süregelen davası karara bağlandı. Teknoloji markası 1 milyon 659 bin dolarlık cezaya çarptırıldı. İlginç gelişmenin detayları…

ABD’de özellikle Asyalı kimselerin çeşitli firmalarda ayrımcılıkla karşılaştıkları biliniyor. Bu konuda hukuki mecraya taşınan çok sayıda iddia mevcut; kimi davaların da karara bağlandığı yine kamuoyunun bilgisinde. İşte bu konuda son dönemin en ilginç davalarından biri daha sonuçlandı.

ABD merkezli yazılım şirketi Palantir’in ırk ayrımcılığı yaptığı iddiasıyla hukuki mecraya taşınan davası, firma aleyhine karara başlandı. Buna göre şirket, 1 milyon 659 bin dolarlık geri ödeme yapacak, parasal yardımlarda bulunacak ve davacı 8 kişiye iş teklifi sunacak.

ABD Çalışma Bakanlığı yetkilileri, konuyla ilgili olarak sorunların çözümünde kendileriyle iş birliği yapan Palantir’e teşekkür ederken kurum yetkilisi; ‘İstihdam, işe alım ve diğer istihdam uygulamalarında eşit fırsatların yaratılması için yasalara uyulmasını sağlıyoruz’ ifadelerini kullandı.

2015 yılı için 1,7 milyar dolarlık ciroya ulaştığını duyuran Palantir için söz konusu meblağa nispeten küçük görünse de son dönemdeki dava sonuçlarında ortaya çıkan rakamlarla paralellik gösteriyor.

En nihayetinde ise çoğu teknoloji şirketlerinin ırk ayrımcılığı yapmadan çalışanlarını belirlediği, bu yönde uygulamalar geliştirdiği bir yapıya ulaşması açısından hukuki süreçlerin birçok yönden devam ettiği biliniyor.

Cevap bırakın