Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürTeknoloji ile Öne Çıkan Oteller

  Teknoloji ile Öne Çıkan Oteller

  Oteller sıradan konaklama noktalarından çok, yolculuğunuz için kayda değer bir anı olmak için can atarlar. Otelleri de ayakta tutan aslında budur. Yıllar sonra bile kaldığınız bir oteli bir başkasına tavsiye edebilirsiniz. Tabii tam tersi seçenekler de mevcut. İnternet dünyasında yorumların kolayca gözüktüğünü bilen otel sahipleri teknoloji ile fark yaratmak için çabalıyorlar. İşte örnekleri…

  Yotel, New York
  Bir otele geldiğinizde kimliğinizi çıkarır kayıt yapar ve sonra odanızın yolunu tutarsınız. Bu sırada biri size eşlik eder ve bavullarınıza yardımcı olur. İşte bu “kişi” Yoboto isimli bir robot. Uzmanlık alanı bavul yerleştirme ve planlama olan Yoboto’ya güvenebilirsiniz. Özellikle mücevher gibi takılarınızı özel kutulara yerleştiren Yoboto’nun ziyaretçisi bol. Onun dışında odalarda son derece yüksek hızda internet mevcut. Koridorlardan odalara kadar her yerin ısısı özel olarak ölçümlenip ayarlanıyor. Böylece odanızdan dışarı çıktığınızda veya spor salonundan yemek salonuna geçerken ısı farklarına maruz kalmıyorsunuz. New York’a göre uygun fiyatı olan bu otelin gecesi 269 dolar.

  yoboto

  Hotel 1000, Seattle

  Grunge müzik akımının doğup yeşerdiği Seattle artık Amerika’nın gözde bölgelerinden biri. Popüler tabirle “in-mekan”larından biri de Hotel 1000. Oteldeki odaların tamamında infrared detektör mevcut. Bu sayede istediğiniz ısıyı, müziği ve yer yer dekoru değiştirmeniz mümkün. Aynı şekilde her otelin bir sorunu olan görevlinin temizlik veya başka bir nedenle içeri girmesi de tarih oluyor. Odanın içindeki algılayıcılar içeride bir kişinin olduğu mesajını gönderiyor. Bu kadar yatırım için ortaya çıkan sonuçlar daha çok detaylara yönelik olsa da konuklar halinden memnun gözüküyor. Yoksa bir gece konaklama için kimse kişi başı 329 dolar ücret ödemezdi.

  Peninsula Hotel, Tokyo
  Sırada teknolojinin merkezlerinden Tokyo’dan bir otel var. Otelin son teknoloji ürünü birçok alet ve eşya ve özellik kullanıma açık. Bunların içinde internet radyosu, manikür aleti var. En çok ilgiyi ise Mood Pad denilen ruh halinizi yansıtabileceğiniz özel ışık sistemi görüyor. Romantik çiftlerin deneyebileceği renk kombinasyonlarını merak ediyoruz doğrusu. Otelin bir diğer öne çıkan özelliği ise zenginleştirilmiş gerçek (Augmented Reality) desteği sunan Pokemon. Çocuklar için geliştirilen bu özellik onları etkileşimli bir maceraya davet ediyor. Bu tarz havalı bir konaklamanın bedeli ise 500 dolar civarında.

  Abadía Retuerta LeDomaine, İspanya
  12. Yüzyıldan kalan bu güzel bina otele çevrilmiş durumda. Tarihi size yaşatmak amacıyla üzüm bağlarında gerçekleşen geziler Google Glass ile zenginleştiriliyor. 300 dolar civarına kalabileceğiniz bu otelde Google Glass takviyeli gezi için ek bir ödeme yapmıyorsunuz. Tanıtım ve pazarlama amacıyla düşünüldüğünde Google Glass kullanımı bizce başarılı ve dikkat çekici bir model.

  Novotel München Messe, Münih
  Otele adım attığınızda sizi karşılayan insanların yanında bir de dijital paneller var. Her türlü aktivite, uçak saatleri, harita hizmetinden rahatlıkla yararlanabiliyorsunuz. İlk başta biraz yabancılık çekilse de o gün için yapılacak planlarda mutlaka panelden fikir alınıyor. Kim bilir belki de etraftakilere sormaktan çekinen kişiler için önemli bir uygulama olabilir.

  bubble room

  Hotel Aire De Bardenas, İspanya
  Şimdi sizi çok farklı bir noktaya götürüyoruz. Zaragoza’da yer alan Avrupa’nın en büyük çölü olarak geçen Bardenas’ta teknolojinin doğa ile birleştiği farklı bir kullanımına hazır olun. Birçok Western filmin çekildiği bu büyülü mekanların ortasına kurulan Aire De Bardenas otelinin Bubble isminde özel bir oda seçeneği mevcut. Modern bir çadır olarak yorumlanabilecek bu odaların yatak kısmı şeffaf. Odalar birbirini görmeyecek şekilde yerleştirildiği için rahat davranabiliyorsunuz. Çöl iklimine karşı dayanıklı olması için balon odalara sürekli olarak hava veriliyor. Bu hava hem odayı ayakta tutuyor (kapıyı kapamazsanız birkaç dakika içinde odanız sönüyor!) hem de gündüz sıcağı ve gece soğuğuna karşı uygun bir derece ayarlıyor. En keyifli şey ise yıldızlara bakarak uyumak. Gece olduğunda kendinizi bir uzay gemisinin kontrol merkezinde hissedebilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN