Teknoloji, evden çalışan insanlara nasıl yardımcı oluyor?

0

   İşin içine teknoloji girdi mi, hayatın içindeki her alanda olumlu ya da olumsuz gelişmeler oluyor. Teknolojinin günümüzde hayatı daha da yaşanır kılmaya yardımcı olduğu tarafların daha fazla olduğu söylense de, olumsuzluklarında olduğunu ifade etmek gerekiyor. Olumsuzlukları konusunu başka bir yazıya bırakarak, hayata kattığı değerlerden bahsederek yazımıza başlayalım.

   Günümüzde teknolojinin getirdiği yenilikleri kullanılarak bazı iş kollarında artık iş yerine gitmeye bile gerek kalmadığını görüyoruz. Özellikle cep telefonları, bulutta bulunan dosyalar ve bilgisayarlar sayesinde, iş yerinde olmadan da işleri yapmak mümkün hale gelmiş durumda. Telekonferans ağı, Skype, Lync gibi P2P servisleri sayesinde, ofiste olmadan da tıpkı ofisteymiş gibi  çalışma şansımız bulunuyor.

   Yapılan araştırmalar: evden çalışanların ofiste çalışmalarına göre yüzde 13.5 oranında daha verimli olduğunu ortaya koymuş.Yine yapılan başka bir araştırmaya göre de, evden çalışanların ofiste çalışanlara göre yüzde 91 oranında daha üretken olduklarını göstermiş.

   Evden çalışmanın verimlilik ve üretkenlik konusunda avantajları olsa da, çalışan kişi bakımından olumsuzlukları da söz konusu. Ofis çalışmasının belli bir zaman dilimini içermesine rağmen, evden çalışma zamanının belli olmaması, olumsuzluklarının başında geliyor.

   Yenibiris.com’un yaptığı  ankete göre: Teknolojinin getirdiği avantajlar sayesinde, home-ofis modelini benimseyen şirketlerin sayısı artıyor. Yapılan ankette:  ‘Çalıştığınız şirket izin verse evden çalışır mıydınız?’ sorusu yöneltilen katılımcıların yüzde 81’i evden çalışmaya olumlu bakıyor.

   Ofiste sekiz saatlik kaotik çalışma ortamları, verimlilik üzerinde olumsuz etkilere sebep olabiliyor.  Teknoloji, işletmelerin daha verimli çalışmasına ve küresel pazarda rekabete yardımcı olmasına rağmen, aynı zamanda kişisel ve profesyonel yaşamlar arasındaki çizgiyi de bulanıklaştırıyor. Rekabetçi piyasada çalışanlardan daha iyi verim alabilmek için dinamik çalışma ortamı taleplerine olumlu yapıt veren şirketlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

   Günümüzün ofis çalışanları, “moder çalışanlar” olarak, daha fazla özgürlük talep ediyor. Bu, daha esnek iş programları ve evden çalışma fırsatları sunuyor.

   Home-ofis çalışma ortamında, teknolojinin getirdiği avantajlardan olan bulut tabanlı çözümler oldukça yarar sağlıyor. Çalışanların online ortamların verdiği avantajlar ile, herhangi bir yerden tek bir erişim noktasına bağlanmaları sonucu, ister evden ya da kafeden, isterse de ofiste bilgisayar başında, aynı kullanıcı deneyimine sahip olmalarının önünü açıyor.

   Evden çalışanların en gerekli ihtiyaçlarının başında kuşkusuz akıllı telefonlar geliyor. Günümüzde bir akıllı telefon ile yapılabilecekleri saymanın, çokta anlamlı olmadığını ifade etmem gerekiyor.

   Bilgisayar, evden çalışanların en önemli araçlarından birisi haline geliyor. Bu sebeple, bilgisayarların tüm iş gereksinimlerine cevap verebilecek, çeşitli sorunlarla vakit ve motivasyon kaybettirmeden süreklilik sağlayabilecek niteliklerde olması gerekiyor.

   Home-ofis ortamının olmazsa olmazlarından birisi de sürekli ve hızlı bir kablosuz ağa sahip olmak. Gerek iş yeri ve gerekse de müşteriler ile sürekli iletişimde olabilmenin yolu, kablosuz hızlı internetten geçiyor. Ev ortamında kablolu internet kullanımı, sürekli masa başında sabit kalınmasına, dolayısı ile de motivasyon kayıplarına sebep olabiliyor.

   Ev ortamında çalışma yapılırken, iş yerinin en önemli olanaklarından birisi olan kesintisiz güç kaynağı ihtiyacını da göz ardı etmemek gerekiyor. Ofis ortamında herhangi bir elektrik kesintisi durumda, jeneratör desteği alınabiliyor iken, ev ortamında bu pekte mümkün olamıyor.  Durum böyleyken, herhangi bir elektrik kesintisi anında, elektrik ihtiyacını karşılayabilecek pratik teknolojik ürünlere ihtiyaç duyulabiliyor.

   Mobil cihazlar için istenilen her kapasitede taşınabilir şarj üniteleri ve bilgisayarlar için de yine hemen her boyutlarda kesintisiz güç kaynakları, home-ofis çalışanlarının imdadına yetişiyor.

   Home-ofis çalışanlarının mutfak avantajlarının olması, motivasyon sağlaması bakımından avantaj sağlıyor. Özellikle kahve, çay ve atıştırmalıklar, evden çalışanların enerjilerini tazelemesi bakımından yararlı oluyor. Mutfakta fazla zaman harcamadan kahve ve çay ihtiyaçları için teknolojik çözümler kullanmak, home-ofis çalışanlarının yine olmazsa olmazları arasında geliyor.

 

Cevap bırakın