Teknoloji engel tanımaz!

0

Teknolojinin gelişmesiyle beraber sağlık konusunda yapılan çalışmaların da doğru orantılı bir şekilde ivme kazandığı hepimizin malûmu. Geçmişin “amansız” olarak tabir edilen rahatsızlıkları bugün rutin tedavi metotlarıyla giderilebiliyor. Teknolojinin bu noktada araştırma faaliyetleri için katkısı son derece muazzam.

Aynı zamanda teknoloji, engelleri aşmak için kullanılan önemli bir yardımcı hâline de dönüşmüş durumda.

Kalıcı engellilik durumları karşısında artık eskisi kadar çaresiz değiliz. Bugünkü yazımda sizlerle, engelli bireylerin hayatını kolaylaştıran teknolojik gelişmelerden ve yeniliklerden oluşan derlememi paylaşmak istiyorum. Unutmamak gerekiyor ki, bunlar daha başlangıç. Pek çok engellilik durumu için yapılmış, yapılmakta olan ve yapılacak çalışmalar olduğunu unutmamalıyız. Teknolojini gelişimi devam ettikçe, hiç kuşkusuz bu gelişmeler de sürmeye devam edecek. Diğer bir deyişle, engelli olmak engel olmayacak.

The Dot Watch
Farklı modelleri de bulunan bu akıllı saatler, görme engelli bireylerin kullanabileceği ekran tasarımlarıyla dikkatleri çekiyor. Ekran üzerinde yer alan noktalar sayesinde harf/karakter tanımlamalarını kullanıcısıyla buluşturabiliyor. Bu akıllı saatler oldukça inovatif ürünler olarak dikkatleri çekiyor.
Bir akıllı saatin yapabileceği temel fonksiyonların büyük bir bölümüne sahip olduklarını söylemem gerekiyor. Modele göre değişmekle beraber çağrı gönderme/alma, GPS, hava durumu, metin seslendirme gibi fonksiyonlar kullanılabiliyor. Bu akıllı saatleri bluetooth ya da wi-fi yoluyla akıllı telefonlarınızla eşleştirebilirsiniz. Aynı zamanda sahip oldukları mobil uygulamalar aracılığıyla görme engelli bireyden sorumlu olan kişiler de her daim konum bilgisini alarak engelli yakınlarından haberdar olabilirler.

The Dring Smart Cane
“Akıllı” statüsü kazanan eşyalar hayatımızın her alanına girmeye başladılar. Akıllı ev aletleri, akıllı saatler, akıllı beyaz eşyalar ve niceleri… Bunların hepsi de ciddi teknolojik yeniliklerdir Şimdi ise inovatif anlamda son derece basit, fakat hayat kurtarıcılığı yüksek bir cihazdan bahsedeceğim. Evet, bir akıllı baston… Yürümekte zorluk çeken insanların, özellikle de yaşça ileri bireylerin kullandığı bastonlardan bahsediyorum. Peki ama bir “akıllı” baston size tam olarak sunabilir?

Aslında bu sorunun cevabı son derece basit. Akıllı bastonlar, tıpkı akıllı saatler gibi mobil cihazlarla bağlantı kurabilir. Üzerlerindeki sensörler yardımıyla, onu tutan kullanıcının yere düşüp düşmediğini algılayabilir. Eğer kullanıcısı yere düşmüşse, hafızasına kaydedilmiş telefon numaralarına SMS ya da çağrı göndererek bilgilendirme yapar. Bunun yanı sıra, bastonun üzerinde bir adet acil durum butonu da mevcuttur. Bu sayede; aniden rahatsızlanan, yere düşen ya da acil bir durumda olup yardıma ihtiyaç duyan baston kullanıcısı tek bir düğmeye basarak acil durum bildirimi yapabilir ve yardım isteyebilir. Dediğim gibi son derece basit, fakat hayat kurtarıcı bir çözüm.

Solar Ear
Dünya genelinde 400 milyona yakın insan, kalıcı duyma problemiyle birlikte yaşamına devam ediyor. Üstelik bu sıkıntıyı yaşayan insanların büyük bir çoğunluğunun da maddi zorluklar içerisinde olduğu bilinmektedir. Bugün duyma problemlerinin çözümü olarak işitme cihazları yaygın olarak kullanılabiliyor olsa da, bazı ülkelerde işitme cihazlarının batarya maliyetleri son derece yüksek olduğu için hastalar tarafından tercih edilmiyor.

Her ne kadar işitme cihazı üreticileri yükse pil ömrü vaadinde bulunsalar da batarya maliyetlerinin maddi durumu kötü hastalar tarafından karşılanamadığı bilinmektedir. İşte bu noktada devreye Solar Ear gibi işitme cihazları devreye giriyor. Oldukça uygun fiyata satın alınabilen işitme cihazı ve şarj üniteleri sayesinde işitme cihazınızı yalnızca güneş enerjisiyle şarj edebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken işitme cihazınızı Güneş’in altında şarj cihazı üzerinde bırakmak, hepsi bu.

Gaspard
Gaspard, hayatını tekerlekli sandalyede geçirmek zorunda olan kimseler için üretilmiş elektronik bir tekerlekli sandalye örtüsüdür. Üzerinde sensörler ve uyarıcı sistemler bulunan bu özel tekerlekli sandalye örtüsü, kullanıcısının yaşam kalitesini arttırmak üzere tasarlanmış.

Bilindiği üzere tekerlekli sandalyede yaşamımızı sürdürmek gerçekten kolay değil. Bununla birlikle, sürekli olarak oturmaya bağlı gelişen bel ve boyun rahatsızlıkları da eklenince, işler daha da kötüye gidebiliyor. Düzenli olarak bacaklarınızı ya da vücudunuzu hareket ettirmediğinizde, birtakım konfor sıkıntıları yaşayabiliyorsunuz. Gaspard, üzerine oturan kullanıcıyı sensörleri sayesinde algılayarak ideal oturma pozisyonunu belirler ve bu şekilde kalmasına yardımcı olmaya çalışır. Eğer kullanıcısı oturma pozisyonunu yanlış bir hale getirirse, onu derhal uyarır. Aynı şekilde bel ve sırt bölgesinde de kullanılabilen Gaspard, doğru oturuş biçimini korumak için benzersiz bir çözüm.

Gaspard’ın tek başarısı elbette bu değil. Bir mobil uygulamayla beraber gelen Gaspard, akıllı telefonlar üzerinden kontrol edilebiliyor. Günlük egzersiz rutinlerinizi Gaspard’ın uygulamasına tanımlayabilir ve zamanı geldiğinde Gaspard’ın ilgili egzersizler için sizi bilgilendirmesini sağlayabilirsiniz. Daha önce yazdığım gibi, tekerlekli sandalyede geçirilecek zaman oldukça zor fakat böyle bir cihazla yaşam konforunuzu arttırmak bir nebze olsun mümkün. Elbette, sağlığınızı geri kazanmanıza yardımcı olacak katkısı da görmezden gelinemez.

Cevap bırakın