Teknoloji dünyasının acı kaybı: Son 7 yılın en düşüğü

0

Teknoloji sürekli gelişiyor. Özellikle dünyanın en popüler teknoloji şirketleri birbiriyle yarışıyor. Apple, Google, Amazon, Xiaomi, Huawei ve daha fazlası… Teknoloji dünyasının en popüler isimleri akıllı telefon tarafında birbiriyle rekabet halindeyken yeni bir rapor yayımlandı. Bu rapora göre akıllı telefon sevkiyatları son 7 yılın en düşük seviyesinde. Peki akıllı telefon modelleri bu kadar çeşitli hale gelirken akıllı telefon sevkiyatları en düşük seviyeyi nasıl görülmüş olabilir?

Akıllı telefon sevkiyatları en düşük seviyede ancak şirketler kâr etmeye devam ediyor

Dünyayı 2019 yılının son aylarından beri esir alan koronavirüs salgını aslında her sektör gibi teknolojiyi de vurdu. Haliyle bu hem satışlara hem üretime hem de sevkiyatlara yansımış oldu. ABD yatırım bankası Goldman Sacshs analistlerinden Rod Hall, 2021 yılında akıllı telefon sektöründeki gidişat hakkında yorumlarda bulunda. Sektörün kan kaybettiğini söyleyen Hall, 7 yılın en düşük seviyesini gören akıllı telefon sevkiyatlarını da açıkladı.

akıllı telefon sevkiyatları

Hall elbette elinde verilerle konuştu. Elindeki verilere göre bu yıl mayıs ayında toplamda 23 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32’lik bir düşüş yaşayan sektör, bu rakamları da en son 2014 yılında görmüştü. Örneğin Apple geçen yıl iPhone 12 serisini tanıttı. Bu noktada satışlarında önemli bir düşüş olduğuna vurgu yapan Hall, iPhone X ile bir kıyaslama yapıldığında rakamların yüzde 12 oranında daha düşük olduğunu söylüyor. Her ne kadar Apple geçen yıl ‘gelir genişlemesi’ yaşamış olsa da bu genişleme iPhone satışlarından kaynaklanmıyor.

Analist aynı zamanda mayıs ayında yalnızca 3.8 milyon kadar akıllı telefon gönderildiğini vurguluyor. Geçen yıl 2.8 milyon adet olsa da genel anlamda bir düşüş söz konusu.

Cevap bırakın