Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiTeknoloji dünyasında patent şampiyonları

  Teknoloji dünyasında patent şampiyonları

  ibm-logo1ABD Patent ve Tesil Dairesi’nin onaylanan patent başvurularını indeksleyen Sqoop tarafından açıklanan verileri ışığında, teknoloji dünyasında 2015 yılının ilk yarısında en çok patenti olan 10 şirket belli oldu. Buna göre IBM’den Apple’a uzanan geniş bir yelpazede binlerce yeni patent şirketlerin geleceğe dair planlama havuzundaki yerlerini aldı. Peki ilk sırada kim var?

  Açıklanan verilere göre 2015 yılı ilk çeyreği itibarıyla en çok patent elde eden şirket IBM. 3052 patentle zirvede yer alan teknoloji devini Canon, LG, Google, Sony, Microsoft, Qualcomm, Toshiba ve Panasonic takip ediyor. Listede yer alan şirketlere bakıldığında fotoğrafçılık alanında önde gelen şirketlerden Canon, internet ve yazılım şirketi Google, yazılım ve donanım üreticisi Microsoft, çip üreticisi Qualcomm, tüketici elektroniği şirketleri Sony, Toshiba, Panasonic, LG kendi alanlarındaki iddialarını, geleceğe bakışlarını açıkça gözler önüne seriyorlar.

  canon4k_new Apple 11. sırada

  Apple’ın ise listeye 11. Sıradan girdiği görülüyor. Dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinden biri olan Kaliforniya-ABD merkezli şirketin 2015 yılı ilk çeyreğinde aldığı patent sayısı 780 olarak bildiriliyor. Öte yandan bir diğer önde gelen teknoloji şirketi Intel’in de listede 13. sırada yer aldığı görülüyor.

  Her patent uygulamaya konulmuyor

  Patentler temelde projelendirme safhasına geçme ‘ihtimali’ bulunan yapılar. Her patent mutlak olarak hayata geçirilmiyor ve kimi patentler hiçbir zaman kullanılmayabiliyorlar.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN