Teknoloji devlerinin yeni rekabet alanı: Akıllı hoparlörler

0

Hayatımızın vazgeçilmezi olan mobil cihazlar gelişen teknoloji ile her geçen gün daha akıllı hale geliyor. Mobilitenin baş rolü olan akıllı telefonların sağladığı kolaylıklar ise tüketicileri aynı deneyimi hayatlarındaki diğer cihazlardan da talep eder bir hale getirmiş durumda. Tüketici tarafındaki bu beklentinin karşılık bulduğu ürün segmentlerinden biri de hoparlörler. Son dönemin popüler cihazları akıllı hoparlörler, sahip oldukları mikrofonlar ile sesli komutları alabildikleri gibi, wi-fi ile bağlantı sağlayıp evdeki tüm akıllı cihazları kontrol edebilmenizi sağlayan yeni nesil bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyorlar.

Akıllı hoparlörler son dönemde ev teknolojileri kategorisinde de ciddi yükselişte olan bir segment. Ortamdaki tüm sesleri rahatlıkla duyabilen ve sesli komut için sürekli hazır kıta bekleyen akıllı hoparlörler komutlarınızı alarak size eğlenceli bir deneyim yaşattığı gibi evdeki ortam ışıkları ya da diğer farklı aygıtları da yönetebilmenizi sağlıyor. Piyasada çok çeşitli akıllı hoparlör mevcut olsa da geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen WWDC etkinliğinde tanıttığı HomePod ile akıllı hoparlör pazarındaki rekabete Apple’ın da dahil olması işi farklı bir noktaya getirecek gibi. Çünkü Apple’ın girdiği her iş kolunu popülerleştirdiği gerçeğini unutmamalı. Bunu hep birlikte takip edip göreceğiz. Ancak hali hazırda akıllı hoparlör deyince akla Amazon’un geldiğinin altını çizmekte fayda var. 2014 yılında piyasaya çıkan Amazon Echo bugün milyonlarca evde kullanılıyor. Echo ve benzeri cihazların yüksek fiyatlarına rağmen akıllı ev teknolojisine ilgi çekmeyi başardığı da dikkat çekilmesi gereken bir konu. Fiyatlar demişken; Amazon Echo modeli 180, Google Home modeli ise 130 dolar fiyat etiketlerine sahipler.
Amazon, Google ve Apple bu alanda kapışıyor
Akıllı hoparlörlerle ilgili piyasadaki alternatiflere geçmeden önce bu cihazlarla ilgili sorunlara da bakmakta fayda var. Evet söylediğim gibi akıllı hoparlörler komutları topluyor ve siz silene kadar kayıtlı olarak sistemde saklıyor. Bu bağlamdaki güvenlik sorunsalı yeni çıkan platformlarda ele alınana kadar önemli gündemlerden biri olmaya devam edecek gibi görünüyor. Öte yandan Apple, Amazon, Google gibi devlerin ürünleri ile rekabet ettiği bu pazar Qualcomm gibi platform geliştiren teknoloji devlerinin de ilgisini çekiyor. Qulcomm geçtiğimiz ay içinde masaüstü sanal asistanlar ve akıllı hoparlörler için geliştirdiği yeni akıllı ses platformunu duyurmuştu. Son dönemde çok sayıda büyük teknoloji şirketinin girişiyle hareketlenen alan, Qualcomm’un hamlesiyle daha fazla ilgi görebilir. Üreticilere mikrofon, akıllı ses deneyimi ve sesle tanıma gibi teknolojiler sağlayan Qualcomm yeni platformu ile akıllı hoparlör üretimini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Ve evet nihayetinde gelelim akıllı hoparlör pazarının şu anki en önemli ürünleri ve özelliklerine..
Amazon Echo
Amazon Echo ilk silindirik sesli komut sistemine sahip hoparlör. Cihazda Amazon’un sesli asistanı Alexa kullanılıyor. Pek çok akıllı ev aleti ile uyumlu olan cihazın yetenekleri yeni gelen özelliklerle güncellenebiliyor. Cihaz üzerinde bulunan 7 adet mikrofon ve hoporlörü sayesinde 360 derece ses alışı sağlıyor. Bu sayede evin her köşesinden akıllı asistan Alexa ile haberleşebiliyorsunuz. Amazon tablet/telefon, Android ya da iOS işletim sistemli bir cihazla kontrol edilebildiğiniz cihaz ile hava durumu bilgisi, müzik ve haberleri dinleyebiliyorsunuz.
Amazon Echo Dot
Amazon Echo’nun 3’te bir fiyatına satılan cihaz Amazon Echo ile benzer özelliklere sahip. Cihazın sesli asistanı Alexa ve özellikleri dış uygulamalardan güncellenebiliyor. Amazon Echo Dot üzerinde de Amazon Echo’da olduğu gibi 7 adet mikrofon bulunuyor. Cihazın hoparlörlerle bağlantısı Bluetooth üzerinden veya 3.5 mm kulaklık jakıyla sağlanıyor. Bu sayede Alexa’yı ev eğlence sistemine de eklemek mümkün oluyor. Amazon Prime Music, Spotify, TuneIn gibi servislerden içerik oynatılabiliyor.
Google Home
Tasarım olarak daha şık bir görünüme sahip olan Google Home fiyat olarak da Amazon Echo’dan daha uygun ve kendi Google Asistanı’nı kullanıyor olması dışında pek çok özellik bakımından benzer. Google Home YouTube, Google Music, Spotify, Pandora, Tuneln ve iHeart Radio gibi platformların yanı sıra Netflix desteğine de sahip. Google Home ile bir yandan sesli komut ile Netfix’den dizi izlerken bir yandan Bluetooth üzerinden evinizde yer alan akıllı cihazlarınızı kontrol edebilirsiniz.
Invoxia Triby IO
Triby IO aileye uygun seçeneklerden biri. Invoxia’nın Alexa tarafından aktive edilen cihazı, aile üyelerinin birbirlerine mesaj bırakmaları için küçük bir E Ink ekranına sahip. Wi-fi aramaları, Spotify Connect ve internet radyosu cihazın diğer özellikleri. Geçtiğimiz yıl satışa çıkan cihaz Amazon ürünleri dışında Alexa’yı kullanan ilk akıllı hoparlör.
Apple HomePod
Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda tanıttığı HomePod 40 milyondan fazla şarkıya erişmek için Apple Music ile birlikte çalışacak şekilde tasarlanmış bir akıllı hoparlör. Siri ile desteklenen HomePod Aralık ayında piyasaya çıkacak olsa da şimdiden pazarda adından en çok söz ettiren cihazlardan biri oldu. HomePod ile Siri’den haberler, hava durumu, spor haberleri, trafik gibi konularda destek almak mümkün. Ve tabii ki cihaz akıllı ev cihazlarını kontrol etmenizi sağlıyor. Apple HomePod diğer akıllı hoparlörlerden pahalı olsa da bu fiyatın Apple fanlarını durdurmayacağı kesin.
Amazon Echo Show
Bir önceki hoparlöre göre silindirik tasarımdan uzaklaşan Amazon’un Echo Show’u retro tasarımı ile de dikkat çekici. Echo’ya göre daha pahalı olan cihazın tasarımında hoparlör üzerinde 7 inçlik dokunmatik ekran mevcut. Ekran sayesinde hem video izleyebilir hem de görüntülü konuşma yapabilirsiniz. Cihazda ayrıca video aramalar için 5 MP bir ön kamera mevcut. Alexa ile desteklenen cihaz sesli komutları algıladığından YouTube’dan video izlemek istediğinizde bunu söylemeniz yeterli.
Harman Kardon Invoke
Harman Kardon Invoke Microsoft’un dijital asistanı Cortana ile destekleniyor. Cihazdan sesli olarak hava durumu, haberler gibi konularda bilgi almak ve internette arama yapmak mümkün. Sesli akıllı ev aletleri kontrolü, 360 derece ses alımı ve Skype araması yapabilme cihazın özellikleri arasında. Invoke’un en büyük avantajı akıllı asistan pazarını domine eden Google Home ve Amazon Echo’nun Skype desteğine sahip olmaması aslında. Cihaz silindirik görünümü ve 7 adet mikrofonu ile tasarım olarak Amazon Echo’ya benzerlik gösteriyor. Cihazın eylül ekim gibi piyasada olması bekleniyor.
Lenovo Smart Assistant
Lenovo Smart Assistant’da sesli asistan olarak Alexa kullanılıyor. Amazon’a benzer özelliklere sahip cihazda 5 m mesafeden ses alabilen 8 adet mikrofon bulunuyor. Farklı fiyattaki 2 versiyona sahip cihazın tanıtımı bu yılkı CES fuarında yapılmıştı. Lenovo Akıllı Asistan sesli komutları yerine getirme dışında listeler oluşturma, alarm kurma, müzik çalma ve internetten aramalar yapma gibi yeteneklere sahip. Aynı zamanda akıllı ev aletleri ve diğer üçüncü parti cihazlarla uyumlu şekilde çalışabilme özelliğine sahip.

Açılış görsel kaynak: businessinsider.com

Cevap bırakın