Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikTehdit gruplarının hedefi devlet kurumları 

  Tehdit gruplarının hedefi devlet kurumları 

  Dijital güvenlik şirketi ESET, Ekim 2023’ten Mart 2024 sonuna kadar ESET araştırmacıları tarafından belgelenen seçilmiş gelişmiş kalıcı tehdit (APT) gruplarının dikkate değer faaliyetlerini özetleyen en son APT Faaliyet Raporu’nu yayımladı. 

  Rapora göre, Kuzey Kore’ye bağlı gruplar havacılık ve savunma şirketleri ile kripto para sektörünü hedef almaya devam etti. Rusya’ya bağlı gruplar, faaliyetlerini Avrupa Birliği içinde casusluk ve Ukrayna’ya yönelik saldırılara odakladı.  Öte yandan, Çin’e bağlı bazı tehdit aktörleri, VPN’ler ve güvenlik duvarları gibi kamuya açık cihazlardaki ve Confluence ve Microsoft Exchange Server gibi yazılımlardaki güvenlik açıklarından yararlanarak birden fazla sektördeki hedeflere ilk erişimi sağladı.

  ESET Tehdit Araştırmaları Direktörü Jean-Ian Boutin “Kampanyaların çoğunun hedefi devlet kurumları ve belirli dikey sektörler: Örneğin, Ukrayna altyapısına yönelik sürekli ve aralıksız saldırılarda hedef alınanlar. Avrupa, çeşitli tehdit aktörlerinden gelen daha çeşitli saldırılara maruz kaldı. Rusya’ya bağlı gruplar, Çin’e bağlı tehdit aktörlerinin de istikrarlı bir varlık gösterdiği Avrupa Birliği’nde casusluğa odaklanmayı güçlendirdi ve bu da hem Rusya’ya hem de Çin’e bağlı grupların Avrupa meselelerine olan ilgisinin devam ettiğini gösteriyor.” dedi.

  ESET Research, Çinli güvenlik hizmetleri şirketi I-SOON’dan (Anxun) gelen veri sızıntısına dayanarak, bu Çinli şirketin gerçekten de siber casusluk yaptığını doğrulayabilir. ESET, şirketin faaliyetlerinin bir bölümünü FishMonger grubu altında izliyor. Bu son raporda ESET, benzersiz özellikleriyle öne çıkan ancak dijital ayak izi açısından Mustang Panda grubuyla bağlantılı olması muhtemel CeranaKeeper adlı yeni bir Çin bağlantılı APT grubunu da tanıtıyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN