TCL Moveaudio S600 İncelemesi

0

Tam kablosuz kulaklık satın almak isteyenler için seçenekler fazla. Yüksek fiyat-performans oranlı ürünler de artmaya başladı. TCL Moveaudio S600 de bunlardan bir tanesi olarak öne çıkıyor. Bu inceleme yazısında S600 ile ilgili öne çıkan özellikler ve sunduğu deneyim yer alıyor.

TCL Moveaudio S600, Türkiye’de beyaz renk seçeneğiyle satılıyor. Hem kulaklıklar hem de şarj kutusu parlak ve pürüzsüz yüzeyiyle hoş bir görünüm oluşturuyor. Silikon uçlu, buna bağlı olarak kapalı tasarıma sahip olan kulaklıkların gövde kısmı piyasada gördüğümüz benzer diğer uç tasarımlı kulaklıklara göre daha uzun. Uzun gövde kısmı, S600’ün kulağa sağlam ve rahat biçimde oturmasına yardımcı oluyor. Kulaklıkların üstünde gelen silikon uçlar bizim için problem çıkarmadı, ancak TCL, kutuya dört farklı çift daha eklemiş. Bunları teker teker deneyerek sizin için uygun olanını belirleyebilirsiniz.

Moveaudio S600 uzun süreli kullanımın sonunda bile rahat etmenizi sağlıyor. Uzun gövde kısmı iyi bir destek görevi gördüğünden ani hareketlerde yerinden pek oynamıyor. Bu durum kulaklıkları koşu, bisiklet ve benzeri hareketli sporlar için elverişli bir ürün hâline getiriyor.

tcl moveaudio s600 inceleme

Söz spordan açılmışken S600’ün IP54 derecelendirmesine sahip olduğunu belirtelim. Buradaki 5 rakamı toza karşı korumaya sahip olduğunu belirtiyor, ancak bu koruma belirli bir dereceye kadar, yani tamamen toza dayanıklı değil. 4 ise suya direnci temsil ediyor, ancak kulaklıkların sadece düşük basınçlı sıvı spreyine karşı dayanıklı olduğunu belirtiyor. Yani yağmur altında veya terliyken bu kulaklıkları kullanabilirsiniz. Ancak onlar kulaklarınızdayken suya dalmamanız veya duşun altına girmemeniz gerekiyor.

Her bir kulaklık tekinin dış kısmı dokunmaya karşı duyarlı ve iyi şekilde çalışıyor. Ancak, daha önce deneyimlediğimiz tam kablosuz kulaklıklardaki dokunmatik kontrollerden biraz farklı bir işleyiş var. Her bir kulaklık için kontrolleri oynatma, gürültü, ses, Google sesli asistan gibi kategoriler içinden seçiyorsunuz. Oynatma ve gürültü kontrolü içinde tek dokunuşla oynatma veya duraklatma, iki kez dokunarak sonraki şarkıya atlama, üç kez dokunarak önceki şarkıya dönme seçenekleri ortak. Farklı olarak; oynatma kontrolünde 3 saniye basılı tutarsanız sesli komut asistanını açıyorsunuz. Gürültü kontrolünde ise bu işlev Aktif Gürültü Engelleme ve Şeffaf Mod arasında geçişe atanmış.

Google Sesli asistan için de özel kontrol grubu var. Eğer bu sanal asistanı sıklıkla kullanıyorsanız, kulaklıklardan birini ona özel kontrollere atayabilirsiniz. Ses kontrolünü cihazdan bağımsız yapmak için Ses Kontrolü seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Bu durumda dokunarak ses artırma, basmaya devam ederek ses azaltma mümkün oluyor.

tcl moveaudio s600 inceleme

Doğrusunu söylemek gerekirse, bu kontrol mekanizması başlangıçta biraz karışık görünebilir. Ancak TCL Connect uygulaması üzerindeki kontrol paneli mümkün olduğu kadar sade ve anlaşılır biçimde tasarlanmış. Kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak sağ ve sol kulaklığa istediğiniz kontrolleri atayabilirsiniz.

TCL Connect, iOS ve Android uyumlu, bu da S600’ün özelliklerinin geniş bir cihaz yelpazesi tarafından kontrol edilebileceğini gösteriyor. Bu uygulama üzerinden kulaklıkların pil durumunu görme, dokunma kontrollerini değiştirme, giyme algılama özelliğini açıp kapatma gibi işleri yapabilirsiniz. Cihaz güncellemeleri de bu uygulama üzerinden gerçekleştiriliyor. Başka kulaklıkların yardımcı uygulamalarında gördüğümüz tarzda bir ekolayzır bölümü ise uygulamada yok.

TCL Moveaudio S600 ile birlikte gelen şarj kutusu yukarıda belirttiğimiz gibi parlak ve pürüzsüz yüzeye sahip. Kısa ve geniş yapıdaki kutunun kapağı fazla zorlanmadan açılıyor. Tek elinizle açmaya çalıştığınızda pürüzsüz yüzeyde parmağınız kayabilir, bu nedenle iki elinizi birden kullanmanız daha iyi olacaktır. Kapak, yeterli manyetik kuvvetle sayesinde hafif bir hareketle kolayca kapanıyor. Kulaklıkları yuvalarına kolayca yerleştirmek veya yerinden çıkarmak mümkün. Kapağın hemen altında şarj durumunu gösteren bir lamba var. Kenarda ise eşleştirme tuşu bulunuyor. Arkada, menteşenin hemen altında ise TCL logosu mevcut. Alt kenarda ise şarj için kullanılan USB-C portunu görüyoruz.

Kutudan şarj için kısa bir USB-A ile USB-C uçlu kablo çıkıyor. Bu arada şarj kutusunun Qi protokolüyle uyumlu olduğunu belirtelim. Yani, destekleyen aksesuarlarla veya telefonlarla kablosuz olarak şarj edebilirsiniz. TCL, Moveaudio S600’ün pil ömrünün aktif gürültü engelleme kapalıyken 8 saat, açıkken 6 saate kadar çıktığını belirtiyor. Şarj kutusunun sağladığı ek güçle, aktif gürültü engelleme kapalıyken 32 saate, açıkken de 22 saate çıkabilirsiniz. Tabii ki, içeriğe ve dinlerkenki ses seviyesine göre pil ömrü değişiklik gösterecektir. Ancak deneyimlerimiz sağlam ve kısa sürede yarı yolda bırakmayan bir pil performansının sunulduğunu gösteriyor.

Bluetooth 5.0 ile uyumlu olan kulaklıklar SBC ve AAC kodlayıcılarını destekliyor. Bluetooth destekli cihazlarla bağlantı hızlıca gerçekleşiyor. S600’ü birlikte test ettiğimiz Samsung Galaxy S22 Ultra ile bağlantının her seferinde hızlıca kurulduğunu gördük. Bu arada S600’ün memnun edici bir yanı da Google Fast Pair özelliğini desteklemesi. AirPods’un Apple cihazlarıyla eşleştirilmesine benzer şekilde, S600’ü Android telefonun yakınına getirip eşleştirme moduna aldığınızda, telefonun ekranında bir bağlantı penceresi açılıyor ve eşleştirme kolaylıkla tamamlanıyor.

TCL Moveaudio S600’ün her bir tekinde 10mm’lik sürücüler var. Çoğu kullanıcıyı tatmin edecek yükseklikte bir ses çıkış şiddeti var. Kapalı uçlu tasarıma sahip olması, fiziksel açıdan dış ortamla bağlantıyı kestiği için, sesi doğrudan kulak kanalı içinde hissetmenizi sağlıyor. Bu da, daha en baştan sesin yoğunluğunu artırıyor. Genel olarak müzik dinlerken basları hissetmeyi sevenlerin hoşuna gidecek bir ses profili var. Orta frekanslar alçak ve yüksek frekanslara göre biraz daha geri planda bulunuyor. Tizlerin de etkisi baslar kadar yüksek, ancak en yüksek ses seviyesinde rahatsız edici bir durum yok.

TCL Moveaudio S600’ü mediamarkt.com.tr’den satın alın

Cevap bırakın