Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürTaylor Swift bu kez de YouTube’a karşı!

  Taylor Swift bu kez de YouTube’a karşı!

  x-default

  İlk çıktığı zamanlarda Apple Music’i müzisyenlerin telif haklarının ihlal ettiği gerekçesiyle eleştiren, daha sonra Apple’ın bu yöndeki olumlu adımlarının baş mimarı olarak kabul edilen ünlü şarkıcı Taylor Swift, bu kez de YouTube’la ilgili bir girişimin öne çıkan isimleri arasında. 180 sanatçının ortak adımı, popüler video izleme platformunun müzik sektörünün gelişimini tehdit ettiği ve bazı değişikliklerin olması gerektiği noktasında birleşiyor.

  Ünlü isimler var

  Taylor Swift’in yanı sıra Paul MacCartney, U2 gibi tanınmış çok sayıda isim, grup ve Sony, Warner, Universal Music gibi şirketlerin altında imzası bulunan bir mektubun ABD Kongresi’ne iletildiği kaydedilirken talep de net bir ifadeyle belirtildi…

  Digital Millennium Copyright Act (DMCA) kuralları, çok önce hazırlanmış lisans ve telif kuralları şeklinde özetlenebilir. Sanatçı ve şirketlerin imzasının yer aldığı mektupta, YouTube’un DMCA’den yola çıkarak sanatçıların gereksinim ve taleplerinin tam olarak karşılamadığına işaret ediliyor. Öte yandan tek hedef YouTube değil, diğer video izleme platformları da bu konuda eleştiriliyor.

  Spotify ve Apple Music’te sorun yok

  Spotify ve Apple Music gibi müzik akışı uygulamaları ise telif konusunda tatmin edici bulundukları için kapsam dahilinde yer almıyorlar. En nihayetinde ise sanatçılar, YouTube’dan yasal olarak daha fazla telif ve hak talebinde bulunuyorlar.

  Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN