Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  İncelemelerTaxi Life: A City Driving Simulator inceleme

  Taxi Life: A City Driving Simulator inceleme

  Gerçek bir şehirde taksi sürüp bunu meslek olarak yapmayı hayal edenler için Taxi Life: A City Driving Simulator bizi Barcelona sokaklarına götürüyor!

  1998 yılında yayınlanan ve televizyonlarda da heyecanla izlediğimiz Taxi filmini sanırım hepimiz hatırlıyordur. Sıradışı bir modifiyeli taksi ile kuralları alt üst eden, aklımıza karpuz kabuğu düşüren yapım sonrası özellikle o dönem bazı yarış oyunlarına modlarla Taxi filmindeki arabanın yapıldığını hatırlıyorum. Zaman içinde bu mesleğin ne kadar zor olduğunu ve böyle şeylerin genelde filmlerde olabileceğine de kanaat getirdik.

  Oyun dünyasında akımlar genişledikçe simulator tarzı yapımlarla ilk zamanlar hayali bölgelerde, günümüzde ise gerçeği ile benzer yapılmış şehirlerde araç sürme deneyimi yaşıyoruz. Taxi Life: A City Driving Simulator oyunu ise bize Barcelona sokaklarında taksici olarak başladığımız serüvende şirketimizi büyütüp kendi aracımızı geliştirdiğimiz, yeteneklerle deneyimin geliştiği RPG havasında bir oyun sunuyor.

  Barcelona sokaklarında giriş seviyesi bir araba ile başladığımız serüven şehri tanıdığımız, ünlü yapıları gördüğümüz, çeşitli toplanabilir görevleri tamamlayarak ve araç sürerek elde ettiğimiz deneyim puanları ile detaylanarak büyüyor. Trafik kurallarına uymak ile uymamak arasındaki çizgi tamamen bize kalmış. Şehrin bazı yerlerinde devriye atan trafik görevlileri varken bazı yerlerde kırmızı ışık kontrolleri, şehir içi hız limitlerini aşarsanız ceza yiyebileceğiniz radar cihazları da haritada kendine yer buluyor.

  Tüm bunlara ek olarak müşterilerin her telden olması da cabası. Bazıları müthiş sıkıcı karakterler olarak resmen yolu bize çile haline getirirken bazıları da heyecan delisi olarak sizi dar zamanda gitmek istediği yere götürmeye çalışıyor. Bazı anlarda müşterilerin konuşma isteğine RPG oyunundaki havada siz yanıt verebiliyor ve olası tepkileri de duyabiliyorsunuz. Bir defasında söylediğim şeyden rahatsız olan müşteri “o konu seni ilgilendirmez, sen yoluna bak” diyerek beni azarladı 😀

  Sadece yolcular değil trafiğin akışı da bazen sizi deli edecektir. Yapay zeka sürüş konusunda fena değil ama genel olarak dar yollarda sürme fikri insanın canını sıkabiliyor. Şehrin kendisi böyle iken bu ortamı iyi yarattıklarını düşünüyorum.

  Barcelona’yı keşfetme fırsatı sunan oyun 1:1 ölçekle toplam 460 kilometre uzunluğundaki bir yol mesafesini gezebilme fırsatı sunuyor. Rastgele gelişebilen kazalar, yol çalışmaları ve geçit töreni gibi aksiyonlarla yaşayan bir şehir imajı çizilmiş. Gerçek bir arabayı kullanmak gibi benzin doldurduğunuz ya da şarj ettiğiniz elektrikli otomobiliniz ile gerçek anlamda bütünleşiyorsunuz. Bir nevi dükkanınız sizin ve o aracı iyi takip etmeye, arada garaja götürüp bakımını yaptırmaya başlıyorsunuz süreç içinde. Başladığınız aracı para kazandıkça yatırım yapıp iç dış daha iyi hale getirebilir, daha güçlü motor ve bileşenlerle yükseltebiliyorsunuz. Farklı araçlarla daha büyük bir araca geçerek sürüç keyfini de değiştirmeniz olası. 

  Karakteriniz seviye atladıkça deneyim puanları geliyor, bu puanlarla yavaş yavaş iyice yerel bir taksici haline dönüşüyorsunuz. Yeni araçla ve oluşturacağın şirket üzerinden filo yönetimi ile işe alacağın diğer taksicilerin profillerini incelemek ve günün sonunda nasıl bir yapıya dönüşeceğinize karar vermek oyuncuya bırakılmış. Profiller, sürecekleri arabalar, bölgeler ve zamanlar derken plaka sahibi patron gibi takılabilir ya da şehrin sokaklarda dolanarak bu heyecanı paylaşabiliyorsunuz. Akış içinde isterseniz meydan okuma görevleri de sizi bekliyor. sürüşe göre bonus bahşişler alınabilenlerin yanında hiçbir kuralı aşmadan sürmeniz gereken ya da hız cezası olmayan limit zorlama görevleri de mevcut.

  Deneyim olarak lineer bir yapıyı aşmayı hedefleyen keyifli bir oyun olmuş Taxi Life: A City Driving Simulator. Sizi karınca kararınca bir deneyim odağına ve detay seviyesine dahil ediyor. Size sunulan her detayın bir anlamı ve yeri olduğunu görmek güzel.

  Görsel açıdan kötü değil. Oyunun tüm şovu aslında şehrin size deneyim olarak sunduklarında yatıyor. Keşfedebilme ve bunun üzerinden anı yaşama keyfi süper. O sebeple görsel ve mekanik kısımlarda ara ara yaşanılacak problemleri çok dert etmedim diyebilirim.

  Sesler ve ambians olarak gereken neyse o ortam oluşturulmuş. Abartıdan uzak odaklı bir oyun sunuyor. Radyoyu açıp müzik dinlemek, camı açıp gezmek ve bunun fark edilebilir olması muazzam.

  Taxi Life: A City Driving Simulator benzer oyunları sevenler için keyifli bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Ara ara ufak teknik aksaklıklarına takılmadığınız zaman kafa dağıtmak için Barcelona sokaklarında gezmek güzel bir deneyim.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN