Tatildeyken eviniz güvende olsun!

0

Sosyal medyayı hepimiz çok seviyoruz, ancak dikkatli değilseniz, görünüşte masum bir tatil anında evinizin güvenliği için felaket olabilir. Unutmayın ki hırsızlar da teknolojinin sunmuş olduğu imkanları oldukça yakından takip ediyor ve bizler de onlara sosyal medya ile hayatımızın pencerelerini sonuna kadar açıyoruz.

Tatildeyken sosyal medyada yaptığınız paylaşımlar, evinizin güvenliğini riske atabilir

Sosyal medyada ne yiyip içtiğini, nerelerde gezdiğini sürekli paylaşanlardan mısınız? Havaalanına gelmişken, bilet ve pasaport ikilisinden oluşan o klişe fotoğrafı paylaşmamak için kendinize mani olamıyor musunuz? Peki e sıklıkla checkTatildeyken eviniz güvende olsun!-in yapıyorsunuz? Paylaşımlarınızı herkese açık olarak mı yapıyorsunuz yoksa sadece arkadaşlarınız mı görebiliyor? Herkese açık yaptığınız Swarm Check-in’lerini sizi takip edenler görebiliyorsa, pekala hırsızlar da görebilir ve yaşadığınız yer hakkında bilgi edinebilir. Hatta evinize girmenin en iyi yolunu sokak görünümü ile keşfedebilirler.

Yapılan araştırmalara göre Facebook ya da Instagram gibi platformlarda paylaşım yaparken beş kişiden biri tatil yerini etiketleyerek, evden uzak olduğunu takipçileriyle paylaşıyor. Böylelikle evimizin boş olduğunu cümle aleme ilan ediyor, hırsızlara evimizi soymaları için açık çağrıda bulunuyoruz. Ancak yaptığımız bu paylaşımlar, evimizin güvenliğini riske atıyor.

Sosyal medya kullanırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Sosyal medya nedeniyle maddi ve manevi zarara uğramamak için bazı basit kurallara dikkat etmek gerekiyor.

Sosyal medya ipuçları:

• Sosyal medya platformlarına kişisel, hassas bilgiler girmeyin, depolamayın veya postalamayın.

• Bir kez paylaşım yaptığınızda, bu bilgiler başkaları tarafından da görülebilir ve seyahat koşuşturmacasında yaptığınız paylaşımları silme imkanınız olmayabilir. Tanımadığınız insanların özel hayatınızla ilgili bilgileri öğrenmemeleri için bu konuda daha fazla dikkatli olmaya özen gösterin.

• Bilgi paylaşımı konusunda dikkatli olun. Kişisel gizlilik ayarlarınızı sosyal medya sistemlerinde koruyun ve kişisel olarak tanımlanabilecek hiçbir bilginin başkalarına görünmesine izin vermeyin.

• Parolaları düzenli olarak değiştirin, karmaşık bir şifre kullanın ve / veya varsa çok faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın.

Sosyal medya kullanmanın riskleri nelerdir?

Geotagging (Coğrafi etiketleme)

Coğrafi etiketleme, konuma duyarlı uygulamalar vasıtasıyla fotoğraflara, videolara, web sitelerine ve metin mesajlarına coğrafi tanımlama verileri ekler. Bu teknoloji, kullanıcıların bir mobil cihazdaki veya masaüstü bilgisayarın bulunduğu yere dayalı resim ve bilgi dosyası oluşturmasına yardımcı olur.

Risk Nedir?

Coğrafi etiket özelliklerini mobil, konum tabanlı uygulamalar veya belirli kamera aygıtlarında etkinleştirirken dikkatli olmalısınız, çünkü bu özellik kişisel güvenlik riskleri oluşturabilir. Hassas yerlerde coğrafi etiket ekleme özelliklerini devre dışı bırakmaya dikkat edin. Konum özelliği açık olursa kötü niyetli kişiler o an tam nerede olduğunuzu, nerede çalıştığınızdan veya nerede yaşadığınızı kolayca öğrenebilirler.

Takipçiler

Takipçi, yayınlarınızı kimler görüntüleyebilir ve / veya yayınlarınız hakkında yorum yapabileceklerini açıklayan genel bir terimdir.

Risk Nedir?

Takipçilerinizin hesaplarının el değiştirebileceğini ve bu kişilerin sizinle ilgili bilgileri içeren bir yayını görüntüleyebileceğini unutmayın. “Arkadaşlarınız” ile kasıtlı olarak bir şey paylaşmış olabilirsiniz, ancak bunu paylaştıkları kişiler sizin kontrolünüz dışında olabilir. “Arkadaşlarınızın Dostları” çoğu zaman çok büyük gruplardan oluşabilir; birçoğunu bilemeyiz ya da sonuçlarla ilişkilendiremeyyiz, bu nedenle sosyal ağlardaki arkadaşlarınızı ve takipçilerinizi akıllıca seçin.

Profil bilgileri

Profil, bir kişiye özel olarak bağlı olan bilgileri tanımlamak için genel bir terimdir. Sosyal medyada kendimizi çevremize daha iyi ifade edebilmek için profil bilgilerini genelde eksiksiz doldururuz. Ancak bu bilgileri sosyal ağlarda paylaşmanın önemli riskleri var.

Risk Nedir?

Sosyal medyayı, kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, sahtecilik veya saldırganlık gibi olası kötü niyetli kimlik bilgileri arayan araştırma yöntemi olarak kullanan kişiler aktif olarak kullanmaktadırlar. Profilinizde paylaştığınız her bilginin, kötü niyetli insanlar tarafından kullanılabileceğini unutmamanız gerekiyor.

Cevap bırakın