Tatildeyken aklınız evde kalmasın!

0

Güzel bir yaz tatili mi planlıyorsunuz? Yılın bütün yorgunluğunu atmak ve kargaşadan uzak bir tatili düşünme fikri bile kulağa son derece hoş geliyor. Ancak evinizi tek seferde iki haftadan fazla gözetimsiz bırakmak, başta hırsızlık olayları gibi çeşitli güvenlik risklerine neden olabilir.

Tatile çıkmadan önce evinizin güvenliğini sağlamak için pek çok ekonomik seçenek bulunuyor. Bu hafta evinizin güvenliğini sağlamak için en iyi çözümleri araştırdım.

Tatile çıktığınızı sosyal medyada paylaşmayın

Tatile çıkmadan önce seyahat planlarınızı ve bu seyahate dair ipuçları verebilecek fotoğrafları yayınlamayın; insanlara evinizin boş olduğunu açıkça ila etmiş olursunuz. Ayrıca havaalanında ve tatile gittiğiniz yerlerde check-in yapmaktan kaçının. Hırsızlar ve art niyetli kişiler bu paylaşımları takip ederek evinize girebilir ve değerli eşyalarınızı çalabilirler. Biliyoruz gittiğiniz o muhteşem yerleri hiç beklemeden takipçilerinizle paylaşmak istiyorsunuz ama evinizin soyulmasını istemiyorsanız tatilden dönene kadar beklemeniz gerekiyor. Aynı şekilde evinizde de check-in yapmamanızıı öneriyorum. Konum bilgisine göre Google Haritalar gibi servislerden sokak görünümünü inceleyen hırsızlar, bu sayede soygun öncesi rahatlıkla keşif yapabiliyorlar.

Evinizi güvenilir komşularınıza emanet edin

Siz tatildeyken evinizdeki şüpheli olayları kontrol edebilecek güvenilir bir komşunuza evinizin yedek anahtarlarını emanet edebilirsiniz. Komşunuzla alarm şifresini ve size ulaşabileceği bilgileri paylaşmayı ihmal etmeyin. Ayrıca siz evde siz yokken bahçenin ve saksı bitkilerinizin sulanması, evin ışıklarının yanıp sönmesi ve evde hareket olduğunun görülmesi hırsızlar ve art niyetli kişiler açısından caydırıcı olacaktır. Ayrıca yağmur, sel gibi doğal afetlerde komşularınız hızla duruma müdahale edebilir ve evinizde hasar büyümeden gerekli önlemleri alabilirler.

Kargo ve siparişlerinizi tatil dönüşüne göre ayarlayın

Tatildeyken kargo siparişi, gazete abonelikleri ve her türlü teslimatı iptal edin. Bunları yapmayı unutursanız posta kutusunda ve kapı önünde evde olmadığınızı belli eden pek çok kağıt ve teslim alınamayan sipariş birikebilir. Bu durum sizi açık hedef haline getirecektir.

Kablosuz ev güvenliği ve video izleme sistemi edinin

İster inanın ister inanmayın, en sofistike kablosuz ev güvenlik sistemlerinin bazıları, rezervasyonu yaptığınız otel odasından daha az mal olabilir. Bir ev güvenliği izleme sistemi, siz evde değilken gelişmiş bir güvenlik ve huzur seviyesi sağlayacaktır. Oldukça kolay bir şekilde kurulumu yapılan bu hizmet, kaydedilmiş veya canlı video klipler ile birlikte sıcaklık ve hareket uyarılarını bir akıllı telefonunuza, istediğiniz zaman ve her yerden gönderebilir. Bu konuda küçük bir araştırma yaparak pek çok şirketin hizmet seçeneklerini inceleyebilir, en uygun seçeneği satın alıp, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hi-Tech kapı kilitleri kullanın

Kapı kilitleri konusunda her geçen gün yeni bir teknoloji geliştiriliyor. Evinizi korumak için akıllı kapı kilit sistemlerinden faydalanabilirsiniz. Anahtarsız kilitler, Bluetooth gibi şaşırtıcı güvenlik özellikleri ve akıllı telefonunuzun ekranında kimin ön kapınızı çaldığını görebilme olanağı sunuyor. Bu kilitlerin birçoğu yalnızca bir telefon numarası girerek veya dünyanın herhangi bir yerinden bir metin göndererek erişim izni vermenizi sağlayabiliyor.

Güvenlik aydınlatması ve akıllı ev sistemleri tercih edin

Akıllı ev ve otomatik aydınlatma sistemleri sayesinde, siz evde değilken bile ışıklarınızı yanıp söndürerek evde olduğunuz izlenimini verebilirsiniz. Bu sistemler genellikle ucuzdur ve takılması kolaydır, ancak tatile gitmeden önce akıllı ev sisteminizin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sigorta ve bankacılık hizmetlerinizi kontrol edin

Siz evde yokken eviniz deprem, sel, dolu ve diğer doğal afetlerden etkilenebilir. Ya da siz tatildeyken tatsız bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle özellikle araba ve sağlık sigortalarınızın ödemesini kontrol edin, yaptırmamışsanız bu sigortaları yaptırın. Kredi kartı dolandırıcılığı ve bankacılıkla ilgili diğer suistimaller konusunda da bankanıza sizi uyarabilecekleri gerekli iletişim bilgilerini vermeyi unutmayın.

Cevap bırakın