Tatilde oyun keyfi için bilgisayarınızı yenileyin!

0

2019 ile beraber yepyeni oyunlar ve okul nedeniyle bir türlü oynayamadığımız yapımlar bizleri bekliyor. Bu oyunları oynamak için PC’nizi güncellemeniz gerekebilir. Yeni nesil teknolojilerle dolu birçok oyun, 2019’da bizleri bekliyor.

Artık PC donanımları çok daha uzun süre dayanarak, birçok yeni nesil oyunu bizlere uzun süre yüksek grafik ayarlarıyla oynatabiliyor. Yine de oyuncular her zaman daha fazlasını görmek istiyor. Biz de bilgisayarınızdaki bazı parçaları yeni yılla beraber yenilemek isteyen kullanıcılarımıza sesleniyoruz. “Daha fazla performans için neler yapılabilir?” sorusundan yola çıkıyor ve yepyeni donanımları mercek altına alıyoruz.

Tatilde oyun keyfi için bilgisayarınızı yenileyin!

Eğer bir bilgisayar yenileniyorsa herkesin baktığı ilk yer genellikle ekran kartı oluyor. Evet, diğer parçalar da en az ekran kartı kadar büyük önem taşıyor ama, oyuncu bilgisayarının kalbi ve potansiyeli güçlü ekran kartında yatıyor.

Bu alanda hem AMD hem de NVIDIA farklı segmentlerden birçok ürünü oyuncularla buluşturuyor. GTX ve RTX serilerine, AMD tarafında Radeon RX’ler eşlik ediyor. Burada oluşturacağınız bilgisayarın gücü seçtiğiniz üründe çok etkili. Daha doğrusu oynadığınız oyunlar almanız gereken ekran kartını direkt olarak belli ediyor.

Eğer 2K ve üstü çözünürlüğe sahip monitör yerine, oyunlarınızı 1080p bir monitörde oynayacaksanız 1070, 1080 veya 2070 gibi ekran kartları sizin için gereksiz olacaktır. Böyle bir bilgisayar için AMD RX560, AMD RX550 veya Nvidia GTX 1060, GTX 1050Ti son derece yeterli olacaktır.

Eğer yeni nesil teknolojilere oldukça meraklıysanız Ray Tracing (Işın izleme) teknolojisiyle ön plana çıkan Nvidia RTX modellerinden birine göz atmak isteyebilirsiniz. Dedik ya, bu olay tamamen sizin ne kadar yüksek grafik performansı istediğinize bağlı.

İki slot daha RAM takalım o zaman!

Diğer bir sevdiğimiz donanım değişikliği ise her zaman RAM bellek kapasitesini üst seviyeye çekmek olmuştur. Genellikle bilgisayarı ilk satın aldığınızda çift kanal olarak gelen RAM’lerin, anakart üzerindeki boş olan iki slotu her kasayı açtığında oyuncunun gözünü tırmalar.

RAM bellek takmak oldukça kolay bir işlem olsa da, burada dikkat etmeniz gereken çok önemli şeyler var. Bunlardan ilki anakartınızın desteklediği saat hızını ve RAM teknolojisini tanımak.

Bilgisayarınıza indirebileceğiniz yardımcı yazılımlar sayesinde bilgisayar anakartının çalıştırabileceği en yüksek saat hızını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Böylelikle halihazırdaki RAM’leriniz ile uyumlu ve hızlı çalışan bir set oluşturabilirsiniz.

İkinci önemli nokta ise yükseltmek istediğiniz miktarı her zaman çift kanal olarak düşünmek. Eğer bilgisayarınızın RAM belleğini 8 GB kadar yükseltmek istiyorsanız alacağınız RAM kitinin 4 GB + 4 GB olması gerekiyor. 16 GB kadar yükselmek için 8 GB + 8 GB şeklinde set almanız çok daha doğru.

Eski monitörü emekliye ayırma vakti geldi

E-spor olgusunun da gelişimiyle artık monitör teknolojileri her zamankinden önemli hale geldi. Bundan 10 yıl önce sadece genk gamı ve çözünürlük değerine göre alınan monitörlerin yerini yepyeni teknolojiler aldı.

Özellikle 4K, yüksek hız, tepkime süresi, G-Sync ve FreeSync teknolojileri yeni monitör alanlar için en önemli kıstasları oluşturuyor. Monitörün yüksek hızlarda net görüntü verebilmesi ve oyuncuların tepkilerine doğru cevap verebilmesi oyun sektörünü hiç olmadığı kadar ciddi hale getiriyor ve alınan ekipmanların özelliklerinin çok daha spesifik olmasını sağlıyor.

Hızlı FPS ve aksiyon oyunlarında oyuncular LCD yerine TN panel ve 1 ms. tepkime süresi görmek istiyorlar. Renk gamından feragat ederek çok daha hızlı oyun görüntüleri görmek istiyorlar.

4K ise grafik tarafında en iyiyi isteyen oyuncular için olmazsa olmaz bir teknoloji olarak göze çarpıyor. Nvidia tarafında artık birçok ekran kartı tek başına 4K kalitesinde akıcı oyun görüntüleri sunabiliyor ve bu çözünürlüğün sağladığı canlılık tüm oyuncuları cezbediyor.

Diğer taraftan ekranda hızlı dönüşler ve hızlı anlarda kırılma görmek istemeyen oyuncularsa, satın aldıkları monitörün G-Sync ve FreeSync teknolojilerinden hangisini desteklediğini özellikle kontrol ediyorlar.

Elbette PC yenilemek sadece birkaç bileşen üzerinden anlatılacak kadar dar bir konu değil. Soğutma sisteminden, anakarta, donanım ekipmanlarından, çevre birimlerine daha birçok yenilenecek bölüm var.

Cevap bırakın