Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraTatilde güzel fotoğraf çekme kılavuzu

  Tatilde güzel fotoğraf çekme kılavuzu

  tatil_foto01

  Fotoğraf anılarımızı görselleştirmenin en güzel yolu. Anılarımızın en yoğun olduğu dönemler ise ağırlıklı olarak tatillerde yaşanıyor. 

  Yaz ayları denince akla gelen ilk kavram tatildir. Okullar kapanır, işler biraz yavaşlar, herkes belli bir rehavete kapılır. Havaların ısınmasıyla tetiklenen bu duygu 3 aylık yaz tatili boyunca yaşanır. Elbette tatil sadece yazın yapılmıyor. Kış tatillerini de unutmamak lazım. 

  Ne zaman tatil yaparsanız yapın yaşadıklarınızı bir şekilde belgelemek önemli bir konu. Bazı ufak önemler, tatil öncesinde yapacağınız kısa araştırmalar ve biraz ekipmanla yaşadığınız anıları kayıt altına almanız mümkün olacaktır. 

  Araştırma

  Tatil için yapmanız gereken birinci şey gideceğiniz yer ile ilgili araştırma faaliyetinde bulunmak. Bu araştırma 10 yıldır gittiğiniz sahil kasabası için çok gerekli olmasa da ilk kez ziyaret edeceğiniz bir ülkedeki tatilde çok işinize yarayacaktır. 

  Araştırmanın içeriğinde gezilmesi gereken yerler, nerede ne yenir, dikkat edilmesi gereken konular, mutlaka yapılması gereken şeyler ve benzeri başlıklar yer alıyor. 

  İnternet adı verilen nimet elimizin altında olduğu için yukarıda saydığım bilgilere ulaşmak çok zor değil. Günümüzde birçok gezi, seyahat sitesi bu bilgileri sunuyor. Ayrıca kişisel bloglarda da bu yerlere giden kişilerin deneyimlerini okuyabilirsiniz. Google’a gideceğiniz yerin ismini yazmanız yeterli. O size birçok sonuç getirecektir. 

  Donanım

  Tatilde güzel fotoğraf çekmenin bir diğer yolu ise uygun donamıma sahip olmak. Örneğin ’sulu’ bir tatil yapacaksanız yani deniz kıyısında ya da havuzlu bir otelde kalmayı planlıyorsanız yanınızda su geçirmeyen bir fotoğraf makinesinin bulunması faydalı olacaktır. Ayrıca varsa aksiyon kameranız da bu gibi yerlerde işinize yarar. Öte yandan bazı su geçirmeyen cep telefonu modelleri de bu gibi ortamlarda işinizi görebilir. Ancak unutmayın birçok su geçirmeyen telefon modeli sadece tatlı suda verimli kullanılabilir. Tuzlu deniz suyunda bu cihazlar genelde su geçirmeme özelliklerini kaybeder. Buna dikkat edin. 

  tatil_foto_02

  Fotoğraf konusunda ciddi biriyseniz ve bugüne kadar hiç gitmediğiniz uzak bir ülkede tatil yapacaksanız yanınıza biraz daha ekipman almanızı önerebilirim. Bunlar hafif bir tripod, ek bellek kartı, yedek pil vs. olacaktır. Ancak bu ekipman olayını abartmamaya çalışın. Zira uzak bir yere yapacağınız tatillerde yanınızdaki eşyalar ne kadar az olursa o kadar rahat edersiniz. Ayrıca pahalı ekipmanların korunması da zor olabilir. Çalınan ya da kaybettiğiniz eşyalarınız yüzünden tatiliniz zehir olmasın. 

  Çekim sırasında dikkat edilmesi gerekenler

  Araştırmanızı yaptınız, gerekli cihazlarınız da yanınızda. Şimdi yapmanız gereken şey fotoğraf çekmek. Fotoğraf ışık demek olduğundan mümkün mertebe ışıklı ve gündüz ortamlarında fotoğraf çekmeye çalışın. Günümüzde teknoloji çok gelişmiş olsa da gece fotoğraf çekmek çok mecbur kalmadıkça başvurduğunuz bir yöntem olmasın. 

  Çekimler sırasında ışığın yönüne de dikkat etmeniz gerekiyor. Ters ışıkta, yüzünüz karanlıkta kalan fotoğraflar hoşunuza gitmeyecektir. Işığı yani güneşi mümkün mertebe karşınıza alarak çekim yapın. 

  Yeni gittiğiniz yerlerde mutlaka fotoğraf çekmeyi unutmayın. Özellikle yurtdışı tatillerinde bunu alışkanlık haline getirin. Ayrıca ilk kez gittiğiniz yurt içindeki bir yerde de bunu unutmayın. Ayrıca tatile gittiğinizde önemli yerleri ziyaret etmeyi ve buralarda fotoğraf çektirmeyi de unutmamanızı hatırlatırım.  

  Video da kayıt edebilirsiniz

  Her ne kadar yazının konusu fotoğraf olsa da tatilde video de kayıt edebilirsiniz. Görsel anlamda fotoğrafın anlatamadığı konuları video çok iyi bir şekilde anlatabilir. Örneğin hareketli bir konuyu ya da bir aksiyonu fotoğrafla anlatamazsınız. Bunun için video kaydını kullanmanızı öneririm. Video daha fazla şeyi daha kısa sürede kayıt altına alacağı için sizin açınızdan kolaylık da sağlar. 

  Paylaşımı abartmayın

  Tamam tatile gittiniz, fotoğraf ve video çektiniz. Bunları mutlaka sosyal medyada paylaşmak da istiyorsunuz. Elbette bundan doğal bir durum olamaz. Ancak bu paylaşımları yaparken abartıdan kaçınmanızı öneririm. Yani bir tatil için 150 fotoğrafı Facebook’a yüklemek çok da gerekli değil. Beğendiğiniz, hoşuna giden 3-5 kare sosyal medya paylaşımları için yeterli olacaktır. Paylaşım işini yaparken takipçilerinizi sıkmamaya özen gösterin. 

  Yazımda ‘bol bol fotoğraf çekin’ diyorum ama olayı abartıp tatilin tadını çıkarmayı da unutmayın. Yeni bir yerlere gitmek, dinlenmek ve yenilenmek hayatın akışı içinde önemli konulardan biri. Yani hem dinlenin, hem tatilin tadını çıkarın ve arada fotoğraf çekmeyi de unutmayın. 

  Işığınız bol olsun…  

  Tatilde kullanabileceğiniz fotoğraf makinenizi MediaMarkt’tan satın alabilirsiniz. 

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN