Tatil için hangi fotoğraf makinesi tercih edilmeli?

0

Yaz sıcaklarını yaşadığımız bugünlerde tatil için kullanabileceğimiz birçok farklı fotoğraf makinesi çözümü bulunuyor.

Yaz ayları gelince ülkemiz gibi sıcaklıkların yüksek olduğu yerlerde akla gelen ilk tatil yöntemi deniz kıyısı ve sahiller oluyor. Tatil anılarımızı kaydetme, saklama ve gerekirse paylaşma isteği de tatil keyfi kadar önemli. Günümüz sosyal medyası da düşünüldüğünde tatilimizi en güzel şekilde hem fotoğraf hem video olarak kayıt altına almak daha da önemli hale geliyor. Kimseyle bir paylaşım yapmasak bile anılarımızı saklamak için elimizde fotoğraf ve videonun bulunması önemli bir etken.

Tatil için birçok farklı fotoğraf makinesi seçeneği bulmak mümkün. Bunların bazıları su geçirmez, bazıları suya dayanıklı olabilir. Bazıları ise sudan ve nemden uzak durması gereken cihazlar da oluyor. Ben de bu yazıda size fikir verecek kategori bazlı bir liste hazırladım. Bu kategorilerden kendinize uygun olanı seçip tatilde yanınıza alabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığım tatil için hangi fotoğraf makinesi tercih edilmeli rehberi:

İlk akla gelen çözüm: Cep telefonu

Evet günümüzde cep telefonları ortalama bir fotoğraf makinesi kadar başarılı sonuçlar veriyor. Hatta amiral gemisi modellerin kameraları iyi bir fotoğraf makinesinden çok daha kabiliyetli. Her şey bir yana cep telefonları pratik oldukları için de tatil ve seyahatlerde tercih edilen cihazların başında geliyor. Zira insanların yanında taşıdığı üç şeyden biri cep telefonu. Diğer ikisi ise cüzdan ve anahtarlık.

Tatil anılarımızı kayıt etmek için en mantıklı çözümlerden biri cep telefonlarımız. Özellikle suya dayanıklı bir model tercihiniz olursa sahillerde ve havuzlarda fırtına gibi esebilir, telefonun sudan etkilenmesinin önüne de geçersiniz. Ancak unutmayın suya dayanıklı telefonlar tuzlu suda zarar görebiliyor. Tuzlu suya sokmaktan kaçınmanızı ve sokarsanız bile hemen sonrasında tatlı su ile yıkamanızı öneririm.

Bu arada cep telefonlarını sadece fotoğraf değil video anlamında da kullanabilirsiniz. İnternet de yanınızda olacağından bunları paylaşmak birkaç saniyelik bir iş. Her türlü cep telefonu modelini burada bulabilirsiniz.

Biraz ciddiyseniz: Aynasız

‘Ben fotoğraf anlıyorum, belli bir eğitim de aldım, diyafram ve enstantane kelimelerinin anlamını da biliyorum ve ciddi bir fotoğraf tutkunuyum’ derseniz size önerebileceğim kategori aynasız olur. Küçük ve hafif olmaları sebebiyle dünyanın öteki ucuna bile götürebileceğiniz bir tür olan aynasızlar, son yıllarda kabiliyetlerini fazlasıyla artırdı. Güzel bir objektif ve biraz bilgi ile aynasız bir fotoğraf makinesi ile çekemeyeceğiniz fotoğraf yok.

Video konusunda da başarılı modeller olan aynasız bir fotoğraf makinesi ile mikrofon girişini de kullanarak (birçoğunda bulunan bir özellik) gayet başarılı videolar da kayıt edebilirsiniz. Alabileceğiniz aynasız modelleri burada.

Ben bu işte uzmanım: DSLR

Fotoğraf üzerine yıllara dayanan bir bilgi birikiminiz var ve ileri seviyede bilgiye sahipseniz zaten bu yazıyı okumanıza gerek yok. Yine de fikrimi söylemem gerekirse sizin ilacınız DSLR. Objektifi değiştirilebilir modeller olan DSLR fotoğraf makineleri gelişmiş fonksiyonlara sahip. Bu fonksiyonlar bilgiyle birleştiğinde yapılamayacak şey yok.

Hem video hem fotoğraf için kullanılabilen bu modeller sizi yarı yolda bırakmaz. Ancak aksesuar ve objektif seçeneklerinin biraz ağır olabileceğini belirteyim. DSLR seçeneklerine göz atmak isteyenler MediaMarkt sayfalarına bakabilir.

Bana geniş açı lazım: Aksiyon kamerası

Fotoğraf ve video konusunda uzman değilsiniz ama dalmayı ve aksiyon sporlarını seviyorsunuz. Sizin ilacınız ise aksiyon kameraları. Kaska, bisiklete, motora kısaca aklınıza gelebilecek her yere bağlanabilen bu minik yardımcılarımız hem video hem fotoğraf için kullanılabiliyor. Geniş açılı objektifleri olduğu için otomobil gibi kapalı mekanlarda bile çok iyi sonuçlar veren aksiyon kameraları kullanım kolaylıkları, telefon ve tablete görüntü aktarabilmeleri ve pratik olmaları sebebiyle tercih edilebilir.

Piyasada 250 TL’den başlayıp 2500 TL’ye çıkan fiyat aralığında aksiyon kameraları bulmak mümkün. bu işin uzmanının GoPro olduğunu da belirtelim. Bu markaya rakip olan gayet güzel ve başarılı Çinli rakiplerin olduğunu da söylemek isterim. Aksiyon kamerası seçeneklerini ise MediaMarkt internet sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.

Eski modayı severim: Instax fotoğraf makineleri

Tatil fotoğraflarının bir tane ve eşsiz olmasını isteyip bunları çoğaltma ihtiyacı hissetmeyenler için Fujifilm Instax tarzı bir fotoğraf makinesi öneririm. Kağıda anında baskı verebilen bu modellerin en önemli özelliği tek bir kare üretmeleri ve aynı kareyi tekrar basma imkanının olmaması. Birçoğunda hafızaya kayıt özelliği de bulunmayan bu modeller eşsiz kareler üretmek için kullanılıyor.

Video kayıt özelliği olmayan bu modeller eski modayı sevenlere hitap edebilir. Bu tarz fotoğraf makinesine bir örneğini MediaMarkt sitesinde görebilirsiniz.

Tatil anılarınızı kayıt altına almayı unutmayın ve yukarıdaki seçenekleri değerlendirmeyi de ihmal etmeyin. Anlatması benden tercih etmesi sizden.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın