Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerOyunTaşınabilir Xbox konsolu geliyor!

  Taşınabilir Xbox konsolu geliyor!

  Son dönemdeki trende Microsoft da ayak uydurmuş gibi görünüyor. Son dedikodulara göre taşınabilir Xbox konsolu geliyor.

  Oyun sektöründeki en önemli isimlerden biri olan Microsoft taşınabilir konsol piyasasına girmek için geri sayıma geçti. Malum son dönemde taşınabilir konsolların yeni bir trend oluşturduğu inkar edemeyeceğimiz bir gerçek.

  Özellikle Nintendo Switch’in elde ettiği başarı, diğer markaların da bu pazara yönelmelerine zemin hazırladı. Valve’in Steam Deck ile hayli ilgi görmesi, Lenovo ve Asus gibi üreticilerin de dikkatini çekti. Nitekim bu markalar da satışa sundukları Windows 11 tabanlı el konsollarıyla önemli bir başarı yakaladı.

  Bu yükselen trendi daha fazla görmezden gelmek istemeyen Microsoft, ilk taşınabilir el konsolu için işaret fişeğini ateşledi.

  Taşınabilir Xbox konsolu geliyor!

  Sızdırılan bilgilere Microsoft’un ilk taşınabilir el konsolu Xbox Series P ismi ile satışa çıkacak. Bu konsol hem kendi başına mobil bir performans sunarken, hem de Xbox Series S ve Series X’i stream edebilecek. Yani Series S veya Series X üzerinden oynadığınız oyunları Series P’ye stream edebileceksiniz.

  Temelde Microsoft’un işletim sistemi Windows 11’i kullanacak olan Series P özel bir arayüze sahip olacak. Bu arayüz sayesinde oyun severler, cihaza yükledikleri oyunlara hızlı bir şekilde erişebilecekler. Cihaz ayrıca online bir save sistemi kullanacak. Bu sayede Series P’de yarım bıraktığınız oyuna Series S ya da Series X üzerinden devam edebileceksiniz.

  Cihazın teknik özellikleri henüz netleşmiş olmasa da Microsoft’un pil süresi üzerinde çalıştığı rapor ediliyor. Benzer cihazların özellikle AAA oyunlarda 2 saatin altında sunduğu pil süresi, oyun severlerin en çok şikayetçi oldukları konu.

  Microsoft cephesi de bu pil açığını kapatarak AAA oyunlarda bile en az 3 saatlik bir pil süresi sunmayı planlıyor. Bunun için de daha az  güç harcayan ekipmanlar öncelikli tercih sebebi olacak. Örneğin OLED bir panel yerine daha az güç harcayan IPS LCD panel Microsoft’un ilk tercihi olabilir.

  Muhtemelen önümüzdeki süreçte taşınabilir ilk Microsoft konsoluna ilişkin daha fazla detay ortaya çıkacaktır. Microsoft’un bu konsolunu kısa süre içerisinde tanıtması ve 2024’ün ilk çeyreğinde satışa sunması bekleniyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN