Tarihin tozlu sayfalarına kalktığı düşünülen plaklar muhteşem bir dönüş yaptı

Tarihin tozlu sayfalarına kalktı denilen plaklar yeniden geri döndü

0

Bir zamanlar kaliteli müzik dinlemenin en iyi yöntemlerinden biri olan ve uzun yıllar boyunca bu şekilde kalan plaklar yerini CD gibi yeni teknolojilere bırakarak hayatımızdan sessizce çıkıp gittiler. Ancak birçok kişi plak tutkusundan vaz geçmedi ve plak koleksiyonu yapmaya, en sevdikleri müzikleri plaklardan dinlemeye devam ettiler. Bu durum son dönemde insanların plaklara olan ilgisinin geri dönmeye başlamasıyla değişti. İade-i itibar kazanan plaklar artık müzik marketlerin, teknoloji marketlerinin müzik bölümlerinin baş köşelerine tekrar kurulmuş durumda.

Uzun yıllar boyunca plaklara sadece internet üzerinden ya da eski eşyaların satıldığı yerler üzerinden ulaşılabildi. Pek çok sahaf kitapların yanına eski plakların satıldığı bölümleri ekledi. Diğer taraftan DJ’lere ve koleksiyonerlere yönelik sınırlı sayıda plak üretimi de elbette devam etti. Ama özellikle 2010’lu yılların ortasına doğru plaklara olan ilgi genişledi. Plakları yeniden keşfeden gençler pikap ve plakların yeniden ortaya çıkmasına neden oldular.

CD’lerin çıkışıyla kasetler ortadan kalkarken dijital medya da CD’lerin sonunu getirdi. Şimdiyse plaklar yeniden geri döndü. Ancak plaklar dijital medya gibi değil, plakların ve pikapların düzgün çalışabilmesi için bazı bakımların yapılması ve çeşitli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin, pikap iğnelerinin düzenli bir şekilde temizlenmesi, plakları belirli bir sıcaklıkta korumak ve benzeri önlemler almak gerekiyor.

Diğer taraftan plakları keşfeden gençler ve plakların dönemini yaşamış olan belirli bir yaşın üstündeki kesim sosyal medyada gruplar kurarak birbirleriyle plak değiş tokuşu ya da satışı yapıyorlar. Hatta eski pikapları ve hatta radyoları yenileyen çeşitli yerler ve kişiler bulunuyor. Elbette modern teknoloji ile üretilmiş yeni pikaplar da bulunuyor.

Kasetler de geri döner mi?

Plakların belirli bir kalitesi var ve birçok kişi bu kaliteyi seviyor. Ayrıca plakların birçok kişi açısından nostaljik bir değeri var. Kasetlerin de nostaljik değeri var ancak plaklar kadar uzun ömürlü değil ve ses kalitesi plaklar kadar iyi değil. Bu yüzden kasetlerin tekrar geri dönmesi pek beklenen bir olay değil. Ancak plaklar için bunu söylemek pek mümkün değil. Çünkü plakların hayran kitlesi her geçen gün artıyor.

Cevap bırakın