Tarihi Super Mario Bros oyunu 660 bin dolara alıcı buldu

0

Açık artırmayla rekor fiyata satışı gerçekleştirilen oyun, klasik 8-bit ev konsolu NES için geliştirilmişti. İşte detaylar…

Nintendo’nun çok eski 8-bit ev konsolu NES için geliştirilmiş Super Mario Bros oyunu, kısa süre önce internetten gerçekleştirilen açık artırma ile 660 bin dolara satıldı. Böylelikle şimdiye kadar ki en pahalı oyun tacı da el değiştirmiş oldu. Önceki rekor yaklaşık 150 bin dolardı.

Heritage Auctions adlı açık artırma platformu üzerinden gerçekleştirilen satışa ilişkin detaylar da kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre yapımı bu kadar özel kılan temel unsur Super Mario Bros’un şimdiye kadar ki en eski mühürlü kopyalarından biri olması. 1986-87 yılları arasındaki 1 yıllık kısa dönemde üretildiği kaydedilen oyunun çok az örneğinin erişilebilir olduğunun altı çiziliyor.

Diğer yandan Super Mario Bros’a dair bu çılgın alışveriş bir ilk değil. Temmuz 2020’de bir başka kopyanın 114 bin dolara alıcı bulduğu biliniyor. Aynı yıl içerisinde Kasım ayında rekor 156 bin dolarla egale edilmişti. 2019’da 100.150 dolara satılan Super Mario Bros oyununun fiyatı böylelikle 2 seneden kısa süre içerisinde 6’ya katlanmış oldu.

Yarım milyon dolardan fazla ödeme yapan alıcısının kimliği henüz açıklanmış değil, ancak söz konusu alışverişin NFT çılgınlığının yanında nispeten masumane kaldığını da belirtmekte yarar var.

Cevap bırakın