Tarayıcınızı daha hızlı kullanmak için tüyolar

0

Dijital hayatımızın büyük bir kısmı tarayıcıları kullanarak geçiyor. Haliyle kullanım sıklığına göre yavaşlayan bu araçlar performansın düşmesine neden oluyor. İşte kullandığınız tarayıcıyı daha hızlı yapmak için basit tüyolar:

Zamanınızı daha iyi değerlendirmek adına özellikle internet üzerinden yaptığınız işlemlerin daha hızlı ve pratik olması lazım. Bunun yolu da daha hızlı bir tarayıcıdan geçiyor. Üretkenlik açısından dünyanın en popüler tarayıcıları Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge, Safari ve Opera oluyor.

Kullandığınız tarayıcıyı daha hızlı yapmak için atmanız gereken adımlar

Bunlardan birini kullanıyorsanız zaman geçtikçe özellikle yoğun bir şekilde biriken cookies(çerezler) tarayıcının hızının yavaşlamasına neden oluyor. Elbette tarayıcının yavaşlamasının nedeni tek bu değil. Pek çok sebep olsa da yine de düzenli olarak tarayıcınızın geçmişini temizlemek, teknik olarak yavaşlama sorununuza bir çözüm sunacaktır. Bir de elbette ‘uzantılar’ meselesi var. Kullanmadığınız uzantıları tarayıcınızdan kaldırmanız pek çok açıdan tasarruf etmenize de olanak sağlar.

Tarayıcınıza eklediğiniz yer imleri için özel bir klasör vardır ve yeni bir yer imi kaydettiğiniz takdirde bu bağlantılardan oluşan bir listeye ulaşırsınız. İşte bu yer imlerinin ekran üzerinde olması onlara daha hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Bunun için Chrome, Firefox ve Edge tarayıcılarında yer alan üç noktaya tıklamak yeterli. ‘Yer imlerini göster, favoriler çubuğunu göster’ seçeneklerine tıkladığınız zaman çok daha hızlı bir şekilde yer imlerine ulaşabileceksiniz.

tarayıcıyı daha hızlı yapmak

Klavye kısayolları size önemli ölçüde hız kazandırır. Örneğin bir internet sitesindeyken ana sayfa düğmesine tıkladığınızda en üste ulaşabilirsiniz ama sekmeler arasında geçiş yapmak isterseniz, Windows’ta Ctrl+W, Mac’te Cmd+W kullanarak geçerli sekmeyi kapatmanız mümkün olur. Yeni bir sekme açmak isterseniz, Windows’ta Ctrl+T, Mac’te Cmd+T, kullanabilirsiniz.

Sekmeler değmişken, kullanmadığınız ya da sonrasında kullanmak için kaydetmek istediğiniz sekmeler için bazı uzantılara başvurabilirsiniz. Örneğin, OneTab, Chrome ve Firefox için sekmeleri daha sonra görüntülemek üzere kaydetmenizi sağlar. Bir diğer yandan Chrome için Great Suspender adındaki bir başka uzantı, aktif olarak kullanmadığınız bir sekmeyi askıya alarak CPU kullanımını azaltır.

tarayıcıyı daha hızlı yapmak

Bunlar tarayıcınızı daha hızlı ve efektif kullanmanızı sağlayacak tüyolardı. Eğer tarayıcınızı teknik açıdan çok daha hızlı kullanmak istiyorsanız, en güncel sürümü kullandığınızdan emin olun. Eğer tarayıcınızı güncellemediyseniz, zamanla yavaşlaması ve hatta güvenlik açığı bile ulaşmasına neden olabilirsiniz. Her zaman söylediği gibi kullanmadığınız bir sekme varsa kesinlikle kapatın. Çünkü arkada açık kaldıkça daha cihazınızın daha fazla güç tüketmesine neden olacak.

En akıcı sistem arayüzüne sahip Android telefonlar açıklandı

Cevap bırakın