Tanıştıralım: Moto Mod’lar!

0

Craig Cutler retouched image of mods + Front Moto Z Play

Geçtiğimiz hafta, Lenovo’nun Motorola markası altında ürettiği 5,2 mm inceliğinde, 5,5” ekran boyutuna sahip, Qualcomm Snapdragon 820 işlemcisine sahip olan Moto Z’yi anlatmıştım bu satırlarda. Ancak, Moto Z modüler yapısı nedeniyle yepyeni bir pazar ve sektör oluşturma potansiyeli olan bir ürün. Dolayısıyla ürünle birlikte piyasaya çıkan Moto Mod’lara da bir göz atmakta yarar var.

Lansman sırasında dört tane Moto Mod’un duyurusunu yapan Lenovo yetkilileri, bu tür modüler ürünlerin geliştirilmesinde açık olduklarını ve projeleri destekleyeceklerini söylüyorlar. Dolayısıyla sizin de bir Moto Mod fikriniz varsa, Lenovo sizi dinlemeye hazır.

IMG_6654(1)

Incipio OffGRID Power Pack

Moto Mod değerlendirmesine, belki de en temel olan ekstra şarj eklentisi olan Incipio OffGRID Power Pack’le başlamakta yarar var. Geçtiğimiz hafta da anlattığım üzere Moto Z’de 2,600mAh gücünde bir batarya bulunuyor. Bu da “normal” anlamda 30 saatlik bir kullanma süresi anlamına geliyor. Moto Z’de Qualcomm Snapdragon 820 işlemcisinin Turbo Power destek özelliğiyle, 15 dakikalık bir şarjla 8 saatlik kullanım sağlayabiliyorsunuz.

Tüm bunlar sizin için yeterli değilse, telefonunu daha sık kullananlardan biriyseniz size ekstra bir güç kaynağı gerekiyor. Hele bir de bu güç kaynağı telefonunuzun arkasına bir kapak gibi şık bir biçimde yerleştiriliyorsa eğer… Incipio OffGRID Power Pack, size ekstradan 2,220mAH güç kazandıran bir Moto Mod. Bu da fazladan 22 saatlik bir batarya ömrü anlamına geliyor. Yani elektrik prizi aramadan geçecek neredeyse 2,5 gün… Artık Pokemon mu avlarsınız, kız arkadaşınızla sabahlara kadar sohbet mi edersiniz, orası size kalmış.

Incipio, kaymaz lastik gibi yumuşak ve mat bir yüzeye sahip… Aslında çok ince ve zarif olan Moto Z’yi sanki “rugged” koruması altına alıyor. Aşırı bir kaba görüntüye de neden olduğunu söylemem. Incipio, konusunda deneyimli bir marka… Birçok farklı telefon için ekstra batarya ürünleri bulunuyor. Moto Z için üretiği bu Moto Mod, iki farklı versiyona sahip… Yurtdışında 10 dolar farkla satılan bir başka versiyonu kablosuz şarj yapmanıza da imkân veriyor. Türkiye’de hangi versiyonun satıldığı konusunda bir bilgim yok ne yazık ki… Ancak, bu ürünün ülkemizdeki tavsiye edilen satış fiyatı 299 TL…

lenovo-moto-jbl-soundsboost-speaker-hero

JBL Soundboost

Lenovo, çözüm ortaklarını dünyanın en iyileri arasından seçiyor. JBL de özellikle “hoparlör” denince kalitesiyle akla gelen ilk isimlerden biri… JBL Soundboost ile Moto Z, küçük bir müzik setine dönüşüyor adeta.

Aslında bunda Moto X serisinde stereo hoparlörlerin ön kısımdan, üst kısma tekil olarak taşınmasının da büyük payı var elbette. Moto Z, bir anlamda bu açığı JBL Soundboost ile kapatıyor. Elbette, 3W gücünde ve yaklaşık 200Hz ve 20kHz arasında ses çıkış performansı olan bu Moto Mod, özellikle ekstra batarya ile kıyaslandığında biraz daha şişkince bir görüntü veriyor. Lakin bu Moto Mod, müziğinizi belirgin bir noktada, oturarak dinlemeniz için tasarlanmış. Nitekim JBL Soundboost’un arkasında yer alan JBL logolu ayak telefonunuzun yatay ve stereo dinleme için en iyi pozisyonda durmasını sağlıyor.

Bu arada, “Bu hoparlör, şarjımı eritir, tüketir mi?” diye düşünmeyin. Moto Mod içinde yer alan 1,000mAH’lik ektra batarya 10 saate kadar telefonunuzdan harcamadan müzik dinleyebilmenize imkân veriyor. JBL Soundboost için Lenovo tarafından tavsiye edilen fiyat 399 TL.

lenovo-moto-insta-share-display-angle-4

Insta – Share Projector

Akıllı telefon ve projektör bütünleşmesi yeni bir konu değil… Son döneme baktığımızda çeşitli akıllı telefon ve teknoloji üreticilerinin bu konuda birçok ürün çıkarttıklarını görüyoruz. Lakin, birçoğunu kişisel olarak deneyimlediğim bu ürünler ihtiyaç sahiplerinin beklentilerini karşılayabilecek olgunluğa erişmiş değiller.

Sosyal medyada Moto Z ve Moto Mod’lar hakkında inceleme yapacağımı açıkladığımda birçok takipçim özellikle projektörün performansını merak ettiğini iletti. Hatta birçok takipçim ürünü piyasada bulamadığını, nereden satın alabileceğini soruyordu.

Öncelikle akıllı telefon kullanıcıları için projektör çok önemli bir ihtiyaç, burası tecrübeyle sabit. İster eğlenmek için, isterse daha verimli bir iş performansı için projektör konusunda üreticiler çok daha çalışacaklar gibi görünüyor. Ancak, hemen belirtmek gerekirse Lenovo, bu Moto Mod’la çok iyi bir yol kat etmiş.

Insta-Share Projector, üzerindeki 10,000 saat ömrüne sahip 50 lümenlik lambasıyla, gün ışığından etkilenmeyen bir odada ve beyaz bir zeminde 70” boyutuna kadar 480p kaliteli bir görüntü sunuyor.

Özellikle işleri sunum gerektirenler için bu Moto Mod, hayati bir önem taşıyor. Insta – Share Projector’ün altında katlanabilir bir sehpa görevi yapan platform bulunuyor. Bu platformu istediğiniz açıya getirerek kullanabiliyorsunuz. Çok dik bir açıyla tavana da yansıtma yapabilmek mümkün… Görüntüyü ürünün üzerindeki netleme halkasıyla yapabiliyor ve görüntüyü daha keskin hale getirebiliyorsunuz.

Insta – Share Projector’de de yerleşik 1,100mAH gücünde bir batarya bulunuyor. Bu da telefonunuza çok fazla yüklenmeden kullanım hakkı sunuyor. Aşağı yukarı 4-5 saatlik bir performansa bana mısın demedi diyebilirim. Yalnız ses konusu biraz düşündürücü elbette… 3,5 mm jack olmaması adaptör kullanmanızı, ya da Bluetooth özellikli hoparlör kullanmanızı gerektirebilir.

Insta-Share Projektör için tavsiye edilen fiyat 899 TL…

Gelecek hafta piyasadaki son Moto Mod’u, Hasselblad True Zoom’u izleyeceğim. Serde fotoğrafçılık olduğu için Hasselblad’a biraz torpil yaptım, itiraf ediyorum.

 

Cevap bırakın