Tanışma sitelerine erişmeye çalışanların yüzde 35’i 14-15 yaşında

0

1473331823

Okulların açılmasına sayılı günler kala anne babaların akıllarında birçok endişe beliriyor. Bunlardan biri de öğrencilerin kişisel mobil cihazlarını okula taşımaları. Global antivirüs yazılım kuruluşlarından biri, okula hazırlık döneminde anne ve babalara mobil güvenlik çözümleri tercih etmelerini öneriyor.

21. yüzyılın dinamik öğrenme ortamını desteklemek amacıyla okullarda öğrencilerin kişisel tabletlerini, çeşitli mobil cihazlarını okula getirmelerinde bir sakınca görülmüyor. Ancak reşit olmayan çocuklardaki bu cihazlar bazı sorunlar ortaya çıkarıyor. Siber zorbalık, sakıncalı içerik paylaşımı ve pek çok uygunsuz içeriğe erişim gibi durumlar öğrenciler arasında çok yaygın bir şekilde görülüyor.

Bitdefender’ın son araştırmasında, 14-15 yaş aralığı öğrencilerin %30’u nefret mesajları gönderirken, 13 yaş altı öğrencilerin %34’ünün sosyal ağlara erişimi yasaklanmasına rağmen bu yasağa uymadıkları görüldü. Yine verilerine göre, masaüstü kullanıcılarının %71’i internette gezinti için kendi cihazını kullanırken, her 3 Android kullanıcısından 1’i uygunsuz metin mesajları gönderiyor. Ayrıca online tanışma sitelerine erişmeye çalışan kullanıcıların %35’i 14-15 yaşlarında.

Google, Twitter ve Vikipedi en çok ziyaret edilen siteler arasında yer alırken, 8-9 yaş aralığındaki öğrencilerin 3’te 1’i anlık mesajlaşma uygulamalarını yoğun olarak kullanıyor. Bunun yanı sıra kumar, hack ile ilgili uygulamalar, online video, bilgisayar oyunları araması, şiddet içerikli görseller de öğrenciler tarafından erişilen konular arasında bulunuyor.

Cevap bırakın