Tamron AF 18-270 mm f/3.5 – 6.3 Di II VC PZD AF lens incelemesi

0

2017_subat_01_01

Eğer fotoğrafçılığa profesyonel bir DSLR makine ile başlıyorsanız ilk karar vermeniz gereken konu lens seçimidir. Çünkü lens seçimi çok hassas bir konudur ve yapacağınız çekimlerin içeriğine göre seçimi yapılmadır. Aksi durumda kullandığınız lens işinizi görmediği gibi istediğiniz sonuçları göremeyeceğiniz için sizi de fotoğraf çekmekten soğutacaktır. Eğer her durum için ayrı bir lens satın alırsanız da yapacağınız bütün çekimlerde lensleri yanınızda taşımanız ve sürekli lens değişimiyle uğraşmanız yani tak-çıkar yapmanız gerekecektir. Lens değiştirme sıklığının artması da sensörün tozlanması ve ciddi zaman kaybı gibi sorunları ortaya çıkarır. İşte bu sorunları yaşamamak adına “tak-gez” diye adlandırılan lensleri kullanmak iyi bir çözümdür. Tek bir lens kullanarak hem sürekli tak-çıkar derdinden kurtulursunuz hem de ister yakın ister uzak çekimleri sorunsuz yapabilirsiniz.

2017_subat_01_02

Yanınızda Başka Lens Taşımaya Son!

Bu yazımızda size artık fotoğraf makinenizde sürekli lens değişikliği yapmanıza gerek kalmayacak, lens değiştirmeden farklı senaryodaki çekimlerini yapabileceğiniz ve özellikle de seyahatlerinizde yanınızdan ayırmayacağınız bir lensi tanıtacağım: Tamron 18 – 270 mm.  Bu lensi bir kere fotoğraf makinenizde kullanmaya başladığınızda yanınızda sürekli taşıdığınız lensleri artık evde bırakacağınızı ve yanınıza almanıza hiç gerek kalmadığını göreceksiniz.

Sessiz Motoru En Dikkat Çeken Özelliği

Tamron 18 – 270 mm’nin en dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de sessiz motoru. Oldukça sessiz çalışan bu lens motoru ile özellikle video çekerken ses konusunda daha rahat olacaksınız. Bu arada lensin neme ve toza karşı oldukça dayanıklı olduğunu da söylemeyi unutmayalım.

49 Cm’den Makro Çekim 

49 cm minimum yakınlaşma mesafesi bulunan lenste görüntü sabitleme tuşu açık konumundayken net ve kaliteli makro çekimler yapılabiliyor.

2017_subat_01_03

Optik Sabitleyici – Titreşim engelleyici Özelliği İle Daha Net Görüntüler

450 gr. Ağırlığındaki Tamron 18 – 270 F3,5 – 6,3 arası diyafram aralığına sahip. 7 yapraklı diyafram yapısı bulunuyor.  Kısaca VC ile tanımlanan vibration compensation yani optik sabitleyici – titreşim engelleyici özelliği bulunuyor. Bu özellik daha net fotoğraflar elde etmemizi sağlıyor.

Lenste otofokus özelliği açıkken Piozodrive denilen sessiz netleme motoru neredeyse fısıltı sessizliğinde çalışıyor. Lens aşağı bakar durumdayken  kaymasını engelleyen bir kilit sistemine sahip. Bu lens ile hem geniş açı, hem tele, hem de makro gibi farklı senaryolarda çekimler yapabiliyorsunuz. Başka bir deyişle bu ürünü “all in one” yani hepsi bir arada bir lens olarak da adlandırabiliriz.  Genel kullanım olarak da farklı lensleri yanında taşımak istemeyenleri ilk tercihi olabilir.

Tamron AF 18-270 mm f/3.5 – 6.3 Di II VC PZD AF Teknik Özellikleri

Temel Özellikler

Odak Uzaklığı : 18 – 270  mm

Diyafram Maximum : f/ 3,5 – 6,3 Minimum: f/22-40

Görüş Açısı : 75° – 5°

Minimum Netleme Mesafesi : 49 cm

Büyütme Oranı : 0,26x

Grup/Element : 13/16

Diyafram Bıçakları : 7

Ek Özellikler

Görüntü Sabitleme : Evet

Otmatik Netleme :   Evet

Fiziksel Özellikler

Filtre Çapı : 62 mm

Ölçüler : 2.9 x 3.8″ (7.37 x 9.65 cm)

Ağırlık : 450 g

2017_subat_01_04

Lens Satın Almadan Önce Mutlaka Test Edin

Günümüzde lens fiyatları oldukça pahalı sayılabilecek seviyelerde işte bu yüzden karar vererek seçip aldığınız lens tüm işlerinizi karşılayabilecek cinsten olmalı. Ne kadar ağır olduğu, netleme hızı, motorunun sessiz çalışıp çalışmadığı gibi soruların cevabını bilerek seçim yapmalısınız. Hatta bu soruların cevaplarına ulaşamadığınız veya yeterli bilgi edinemediğiniz durumlarda bir arkadaşınızın sahip olduğu aynı ürünü kendi makinenizde deneyebilirsiniz.  Eğer bu ürüne sahip bir arkadaşınız yoksa o zaman yardımınıza teknoloji marketleri yetişecektir. Bu mağazalarda sergilenen ürünleri test etme şansınız her zaman bulunmaktadır. Bir lens satın almadan önce bu denemeleri yapın çünkü bir ürünü kendiniz test edebilirseniz satın almaya karar vermeniz çok daha kolay olur.

Cevap bırakın