Tam kablosuz kulaklık satın alma rehberi

Tam kablosuz kulaklık satın alma rehberi makalemizde, ürün almadan önce bilmeniz gerekenleri sıraladık.

0

Tam kablosuz kulaklık satın alma rehberi makalemizde, ürün almadan önce bilmeniz gerekenleri sıraladık.

Bildiğiniz gibi son yılların en popüler ürünlerinin başında tam kablosuz kulaklıklar geliyor. Adından da anlaşılabileceği gibi herhangi bir kablo bağlantısına gerek duymadan, Bluetooth bağlantısı ise akıllı telefonunuza veya diğer cihazlara bağlanabilen bu kulaklıklar, özellikle konforlu kullanım isteyenlerin birinci tercihi oluyor. Ancak her ürün grubunda olduğu gibi, tam kablosuz kulaklıklar da özellikleri ve fiyatları ile birbirlerinden ayrılan pek çok model barındırıyor. Bu makalemizde, satın alma kararı vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken konuları ele alıyoruz.

Hangi tip tasarım size göre?

Tam kablosuz kulaklık modelleri, pek çok farklı tasarımla karşımıza çıkıyor. Örneğin Apple AirPods, Huawei FreeBuds 3 gibi, kulaklık ucunda silikon olmayan modellere “açık tasarım” deniyor. Diğer yandan Redmi AirDots, Sennheiser Momentum ve Jabra Elite 75T gibi kulaklık ucunda silikon olan modeller de yer alıyor. Her iki tasarımın da birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları var. Ses izolasyonu yani dışarıya ses kaçırmama performansı konusunda ucu silikonlu olan modeller daha başarılı. Ancak açık tasarım kulaklıklar, kulağa daha az baskı uyguladığı için genellikle daha konforlu bulunuyorlar.

Tam kablosuz kulaklık satın alma rehberi 2

Tasarım farklılığı sadece kulaklık ucuna göre belirlenmiyor. Örneğin yine AirPods‘a benzeyen modellerde ağzınıza doğru uzayan gövde yapısı yer alırken, bazı modeller sadece kulağınızın içini kapsıyor. Bu farklılık, özellikle telefon görüşme performansında belirleyici oluyor. Zira aşağıya doğru uzayan modellerde mikrofon ağzınıza daha yakın olduğundan, görüşme kalitesi anlamında daha başarılı oluyorlar.

Ses kalitesi – Ne kadar ekmek o kadar köfte!

Konumuz kulaklık olduğu için tabii ki en önemli konu ses performansı. Doğal olarak bu konuda fiyat olarak daha üst seviyede yer alan modeller, daha büyük ve kaliteli sürücüler bulundurduğundan çok daha başarılı ses performansı veriyorlar. Şu anda AirPods, Freebuds, Sennheiser Momentum, Sony WF-1000XM3 ve Jabra Elite 75T gibi modeller ses performansı konusunda satın alabileceğiniz en iyi modellerden birkaçı.

Ses gecikmesi sizin için önemli mi?

Tam kablosuz kulaklıklar, sadece müzik dinlemek için kullanılmıyor. Eğer kulaklığınız ile oyun oynayacak veya YouTube gibi platformlardan video izleyecekseniz, ses gecikmesi konusunu da dikkate almanız gerekiyor. Bu noktada zaten genellikle üst seviye kulaklıkların ‘ms‘ cinsinden ölçülen tepkime süreleri oldukça iyi. Ancak uygun fiyatlı bazı modellerde de (QCY T5 ve AirDots S gibi) “oyun modu” adı verilen bir mod bulunabiliyor. Bu mod, zaten adından da anlayabileceğiniz gibi gecikmeyi azaltarak seste herhangi bir senkron problemi yaşamamanızı sağlıyor.

Batarya ömrü – Kulaklıkların kendisi ve şarj kutusu ile!

Tam kablosuz kulaklıkların en önemli konularından biri de pil ömürleri. Burada dikkat etmeniz gereken başlıca konu, genellikle modellerin pil süreleri şarj kutuları da dahil edilerek söylenmesi. Yani örnek vermek gerekirse kulaklıkların kendisi tam şarj ile kesintisiz 3 saat müzik çalabiliyorsa, şarj edebilen kutunun toplam batarya kapasitesi ile toplamda 15 – 20 saat gibi değerler görebilirsiniz. Ancak tabii ki burada asıl önemli olan konu kulaklıkların tam şarjda kesintisiz ne kadar çalışabildiği. Zira kulaklıkların şarjı bittiğinde, müzik dinlemek için tekrar kutusuna koymanız ve şarj olmasını beklemeniz gerekiyor.

Yukarıda söylemiş olduğumuz konu dolayısıyla, satın alacağınız modelin en az 3-4 saat kesintisiz müzik çalabilecek bir batarya kapasitesine sahip olduğundan emin olun. Tabii ki satın alacağınız modelin şarj görevi gören kutusunu da değerlendirme yaparken göz önünde bulundurmanızda fayda var.

ANC ve diğer ek özellikler

Önceki maddelerde, hemen hemen tüm tam kablosuz kulaklıklar için geçerli olan genel kritleri ele aldık. Şimdi de sadece kısıtlı modellerde yer alan ek özelliklere değinmek istiyoruz.

Bugün AirPods Pro, FreeBuds 3 ve Sony ‎WF-1000XM3 gibi modellerde “Aktif Gürültü Engelleme” teknolojisi yer alıyor. Dış ortam sesini, herhangi bir müzik dinlemeseniz bile kesebilme yeteneğine sahip olan bu teknoloji bazı insanlar için oldukça önemli olabiliyor. Örneğin bir uçak seyahatinde, arka koltuğunuzda oturan ve ağlamaktan geri durmayan bir bebek sizi rahatsız edebilir. Böyle durumlarda ANC özelliğine sahip bir kulaklık, tüm ortam sesinden sizi kurtaracağı için çok faydalı olabiliyor.

Bunun yanı sıra bazı modellerin şarj kutusu kablosuz şarj destekli olabiliyor. Bu sayede günümüzde “tersine şarj” destekleyen akıllı telefonlar ile kulaklığınızın kutusunu şarj edebiliyorsunuz.

Cevap bırakın