Tam elektrikli otomobil Mazda MX-30 tanıtıldı

0

Mazda’nın ilk tam elektrikli otomobili MX-30 tanıtıldı. İşte detaylar…

2019 Tokyo Otomobil Fuarı’nda Mazda’nın ilk tam elektrikli otomobili Mazda MX-30 resmen tanıtıldı. Geçtiğimiz hafta boyunca birçok görsel ile tanıtımı yapılan Mazda MX-30 sonunda Tokyo’da resmen görücüye çıktı.

Japon otomobil üreticisinin ilk seri üretim elektrikli otomobili olan model sadeliği ile ön plana çıkıyor. 200 kilometre menzile sahip olan elektrikli aracın motorunu 35.5 kWh’lık batarya paketi besliyor. Bu değer benzer elektrikli otomobil modellerinin arkasında kalırken Japon otomobil üreticine göre Mazda MX-30, iddialı sürüş deneyimi sayesinde bu açığı kapatacak.

Mazda MX-30 özellikleri ile öne çıkıyor. Mazda’nın e-SkyActiv platfromu üzerine kurulan model, batarya performansı ile geride kalırken tasarımı ile ön plana çıkıyor. Japon sadeliğini yansıtan araç Kodo tasarım anlayışını yansıtıyor. Çamurluk ve eteklerinde geniş siyah plastik eklentiler yer alırken; ön ve arka bölümünde yuvarlak LED farlar dikkat çekiyor.

Aracın ön sütünu oldukça kalın ve öne yatık tasarlanırken bu arka camların küçülmesine neden oluyor. İç kokpitte ise üç kollu sade bir direksiyon yer alıyor. MX-30 güvenlik tarafında ise akıllı fren, şerit takip asistanı ve kör nokta uyarı sistemi gibi bir çok özellik sunuyor.

Japon otomobil üreticisi, MX-30 için önümüzdeki yıl Avrupa’da ön sipariş almayı planlarken, aracında fiyatı ise henüz bilinmiyor.

Cevap bırakın