Tabletinizin yeteneklerini keşfedin

0

Hangi tablete sahip olursanız olun, aslında web’de dolaşmaktan ya da oyun oynamaktan daha fazlasını yapabileceğiniz, çok yönlü bir cihazınız var.

Mobil cihazlarda en yaygın kullanılan işletim sistemleri Android ve iOS, sayısız uygulama ile tabletlere farklı özellikler katabiliyor. Aşağıda seçtiğim, çoğu ücretsiz uygulama ile tabletinizi elinden her iş gelen bir sisteme dönüştürebilirsiniz.

Eski tabletinizi güvenlik kamerası yapın

Evinize bir güvenlik kamerası sistemi kurmak istiyorsanız, tabletinizin kamerasıyla işe başlayabilirsiniz. AtHome Video Streamer adlı ücretsiz uygulama, hem iOS hem de Android’de kullanılabiliyor. Üstelik hareket tanıma özelliği de mevcut.

athome

Uygulamayı çalıştırın, tabletinizi kameranın çekmesini istediğiniz yere doğru döndürün ve telefonunuza AtHome Camera Free uygulamasını indirin. Kamera görüntülerine bilgisayarınızdan ulaşmak isterseniz, ichano.com adresindeki yazılımı kullanabilirsiniz. Artık kamerayı evden ya da internet bağlantınız olan herhangi bir yerden izleyebilirsiniz.

TV ve bilgisayarı uzaktan kumanda edin

Uzaktan kumanda sayısı arttıkça bir şeyleri yönetme işi can sıkıcı olmaya başlar. Hem ufacık bir değişiklik için diğer kumandaya uzanmanız gerekir hem de bazen kumandalar ortadan kaybolurlar. Birçok akıllı TV’nin ve yayın hizmetinin bir mobil uygulamayla yönetilebiliyor. Dolayısıyla tablet kimin elindeyse kontrol de onda.

music-remote

Bilgisayarınızdaki müzik yazılımlarını da uzaktan kontrol edebilirsiniz. Music – Remote Control PC adlı uygulama Android’de çalıştırılabiliyor. Apple cihazları içinse şirketin kendi uygulaması olan Remote emrinize âmâde. Bununla bilgisayarlardaki müzik, video ve fotoğraf yazılımlarının yanı sıra, Apple TV de yönetilebiliyor.

teamviewer

Bilgisayarınıza uzaktan erişmek istiyorsanız, TeamViewer ile bunu da yapmak mümkün. PC ekranınızı aynalayan, yani aynısını uzaktan yönettiğiniz cihazın ekranında çıkartan ve buradan kontrol edebilmenizi sağlayan bu uygulama, sistemin karşısındaymışçasına tam kontrol sağlıyor. Android ve iOS uyumlu olan ve PC ile Mac’leri yönetebilmeyi sağlayan uygulama, ücretsiz kullanılabiliyor.

navmii

Navigasyonda seviye atlayın

Artık tüm mobil cihazlar ücretsiz uygulamalar sayesinde navigasyon özellikleri taşıyor ama kapsamlı bir çözüm istiyorsanız, Android ve iOS işletim sistemlerinde çalışan Navmii’yi denemelisiniz. TomTom ve CoPilot gibi bu işin profesyonellerinin premium çözümleri yanında biraz sade kalabilir ama Türkiye ve birçok ülke için ücretsiz haritalar ve sesli dolaşım imkânı sunuyor.

Tabletiniz tadilat işlerine çıraklık etsin

Bir nesnenin uzunluğunu ölçmek için her zaman yanınızda mezura bulunmayabilir. Fakat Ruler Pro gibi basit bir uygulama ile iPad ekranınızı bir metal cetvele dönüştürerek ölçüm yapabilirsiniz. Android için ise Smart Measure adlı uygulama, gelişmiş özellikleriyle derdinize derman olacaktır. Tabletin arka kamerasını kullanan uygulama, trigonometriden faydalanarak mesafeyi, en ve boyu şaşırtıcı bir doğrulukla hesaplıyor. Smart Easy Measure benzer yetenekleri iOS işletim sistemli cihazlarda gösteriyor ve karanlıkta ölçüm yapabilmeniz için flaşı kullanabiliyor.

smart measure

Simetrik olmayan nesneler sizi rahatsız mı ediyor? Ancak bazen insan emin olamıyor. Bunun için su terazisi kullanmak iyi bir fikir ama su terazisinin de yaygın bir araç olmadığını biliyoruz. Oysa, tabletinizi bu amaçla da kullanabilirsiniz.

spirit level

Spirit Level Made Simple Free adlı iOS uygulaması, iPad’in ivmeölçerini kullanarak seviyeyi gösteriyor. Arka plandaki baloncuklar ise tamirci havasına girmenizi sağlayabilir. Ücretli olan Premium sürümü ise GPS, pusula gibi özelliklerle doğa gezintilerinde ya da sporlarında da işinize yarayabilir.

color flashlight

Disko aydınlatması tabletten sorulur

Yeni nesil tabletlerde arka kamera yaygın, fakat hepsinde bir LED flaş yer almıyor. Ancak tabletinizde varsa, bu flaşı sürekli açık tutarak cihazınızı bir fener olarak kullanabilirsiniz. Bunun için Color Flashlight uygulamasını kullanabilirsiniz. Ücretsiz bu uygulama sizden asgarî düzeyde yetki istiyor ve bir dizi kullanışlı ekran aydınlatma seçeneği ve efekti içeriyor. Bunlar içinde polis, disko ve mum ışığı da yer alıyor. iOS içinse Torch by MobileTrends’i deneyebilirsiniz.

Cevap bırakın