Tabletinizi ihtiyaçlarınıza göre seçin

0

Her ne kadar çoğumuzun hem akıllı telefonu hem de dizüstü bilgisayarı olsa da tablet bilgisayarın yeri ayrı. Hafif ve bir bilgisayarla yapılabilecek hemen hemen her şeyi yapacak kapasitede olması tableti özel kılıyor. Tatile giderken sadece e-postalara bakıp film seyredip Web’de dolaşacaksanız tablet sizin için biçilmiş kaftan. Ya da bir iş ziyaretine gittiğinizde kolaylıkla çantanızdan çıkarıp bir sunum yapabilir ya da bazı bilgileri kontrol edip karşınızdaki kişiye gösterebilirsiniz. Tabletin sağladığı avantajlar elbette saymakla bitmez. Ancak piyasada çok farklı özelliklerde tablet bilgisayarlar bulunuyor. Bu da tablet seçimini zorlaştırıyor. Tabletin kullanım kolaylığı, boyutları ve tasarımı gibi şeyler tablet seçimindeki en kolay noktalar. İşin teknik tarafına girince işler biraz değişiyor. Göz önünde tutulması gereken birçok nokta bulunuyor. Diğer taraftan tableti kullanım amacınız da önemli. Web’de gezinmek, film seyretmek, çeşitli iş uygulamalarını çalıştırmak, e-posta gönderip almak, sunum yapmak, gazete okumak, müzik yapmak ya da çocukları eğlendirmek olabilir. Bu yüzden ilk olarak kullanım amacınızı belirlemek tablet seçerken ilk adımınız olmalı. Çünkü tabletinizin işletim sisteminden depolama alanına, kamerasına kadar birçok özelliği bu amaca göre seçeceksiniz. Örneğin tableti resim yapmak için kullanacaksanız kalemle kullanılabilir olması çok önemli. Şimdi diğer seçenekleri gözden geçirelim.

İşletim sistemi

Bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda olduğu gibi tabletlerde de çeşitli işletim sistemleri bulunuyor. Google’ın Android, Apple’ın iOS ve Microsoft’un Windows işletim sistemleri pazarı domine ediyor. Tableti iş için kullanmayı düşünüyorsanız ve iş için Windows bilgisayar kullanıyorsanız Windows işletim sistemine sahip bir tablet seçebilirsiniz. Zaten aşina olduğunuz bir sistem olduğu için kullanmakta zorluk çekmezsiniz. Eğer tabletinizde tam bir kontrol istiyorsanız o zaman Android size göre. Oldukça zengin bir uygulama yelpazesine sahip. Ayrıca donanım seçenekleri açısından baktığımızda en zengin seçeneklere Android tabanlı cihazlar sahip. Fiyat açısından baktığımızda da yine çok ucuzdan çok pahalıya kadar birçok alternatif mevcut. Apple’ın iOS işletim sistemine sahip iPad de uygulama açısından çok zengin. Ancak donanım açısından baktığımızda önünüzde birkaç farklı seçenek var. Eğer zaten iPhone ve Mac kullanıyorsanız bence sizin için en güzel seçenek iPad.

Donanım özellikleri

Tablet seçerken önünüzdeki en zorlu seçeneklerden birisi ekran boyutu. Ekran boyutu aynı zamanda tabletin de boyutunu yansıtıyor. Eğer çok hafif ve her yere sığabilecek bir tablet istiyorsanız 7 inçlik bir tablet sizin işinizi görebilir. 7 inçlik bir tabletle kitap okumadan oyun oynamaya, film seyretmeye kadar birçok işi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ama iş için bir sunum yapacaksanız ekran boyutunun en az 10 inç olmasında fayda var. Ayrıca tabletin inceliği, ekranın etrafındaki çerçevenin ince ya da kalın olması, ekran hassasiyeti gibi çeşitli noktaları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yeni çıkan tabletlerin birçoğu oldukça hafif ve ekran çerçevesi çok ince. Bu arada eğer inşaatlar gibi zorlu şartlar altında çalışıyorsanız kırılmaya dayanıklı ve su geçirmez tablet seçeneklerini de gözden geçirmeniz gerekebilir. Ekran çözünürlüğü de ayrı bir konu. Çok kaliteli bir ekrana ihtiyacınız varsa 4K ekran çözünürlüğüne sahip bir tablet seçebilirsiniz. Ancak unutmayın ekran çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa, ekran ne kadar parlaksa güç harcaması da o kadar yüksektir. Yani pili diğer tabletlere göre daha kısa sürede bitebilir.

Depolama alanı da tablet seçiminde önemli bir kriter. Eğer depolama alanı düşük bir tablet seçerseniz kısa sürede sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden tabletin depolama alanının SD kart gibi bir yöntemle artırılıp artırılmadığını kontrol etmekte fayda var. Eğer böyle bir seçenek yoksa ihtiyacınızı çok iyi belirleyip depolama alanını buna göre seçmeniz gerekir. Eğer çok sık dizi ya da film seyreden, oyun oynayan birisiyseniz depolama alanının da o derece yüksek olması gerekir. Sadece Web’de dolaşıp e-postalara bakacağım derseniz işler değişir. Alacağınız tabletin işlemcisinin gücünün ve bellek miktarının da kullanım amacınıza uygun olması gerekir. Eğer en son çıkacak oyunları oynamak ve tabletinizi takılmadan hızlı bir şekilde kullanmak istiyorsanız bellek miktarının ve işlemci gücünün yüksek olması gerekir.

Tabletinizle fotoğraf çekmeyi ya da görüntülü konuşmayı düşünüyorsanız kamerasının sizi tatmin edecek seviyede olduğundan emin olmanız gerekir. Yine depolama alanının da yüksek olmasında fayda var. Bir diğer önemli kriter ise her yerde internet bağlantısına ihtiyacınızın olup olmadığı. Eğer internet bağlantısına ihtiyacınız varsa 3G/4G seçenekli bir tableti düşünebilirsiniz. Eğer çok fazla internete ihtiyaç duymuyorsanız akıllı telefonunuzun internetini arada sırada paylaşmak yetiyorsa bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz.

Tabletinizi harici bir monitöre, projeksiyon cihazına ya da televizyona bağlamak gibi bir planınız varsa HDMI portuna sahip olduğundan emin olun.

Bu arada eğer tablet bilgisayar her türlü talebinizi karşılamıyorsa 2in1 bilgisayarları da gözden geçirmenizde fayda var.

 

 

 

Cevap bırakın