Tablet ve dizüstünün eşsiz birleşimi Samsung SM W700

0

Tabletler yaygınlaştığından beri dizüstü bilgisayar piyasasına rakip oldular. Bu yarışma hem tabletlere hem de dizüstü bilgisayarlara yaradı ve dolayısıyla zaman içinde bu iki kategorideki ürünlerin birbirine benzediğine şahit olduk. Öyle ki iki kavramı bir araya getiren hibrit çözümler de gecikmedi. Hem tablet hem de bilgisayar ihtiyacını gidermek amacıyla Samsung SM W700 modeliyle en başarılı hibrit ürünlerden birine imza attı. W700 aslında Galaxy Tab Pro S’in klavye eklenmiş hali olarak düşünülebilir. Zira ürün Galaxy ailesine ait olarak tanıtılıyor. 6.3 mm kalınlığı ve 693 gram ağırlığıyla W700, tablet ailesine göre ortalama değerlerde seyrederken dizüstü bilgisayarlara göre oldukça iyi duruyor. Ürünün hibrit yapısını tamamlayan yegane unsur ise tam donanımlı Windows 10 işletim sistemiyle gelmesi. 128 GB SSD harddisk ile son derece performanslı çalışan Windows 10, büyük ihtimalle ürünü satın almanız için en büyük etken olacak. 2.2 GHz hızında çalışan Intel Core M3 işlemci ve 4GB DDR3 RAM ile gelen W700 genel ve ofis amaçlı kullanımlarda oldukça tatminkar sonuçlar veriyor.

Samsung-Galaxy-TabPro-S

Ekran Farkı

2160 x 1400 çözünürlükte 12 inç Super Amoled ekrana sahip W700, renk kalitesi ve parlaklığıyla gerçekten göz dolduruyor. Samsung’un Amoled ekranı geliştirerek Super Amoled’e çevirmesi özellikle telefon ve tabletlerde çok beğenilmişti. Ekranda kullanılan bu teknoloji, rakip ürünler arasında W700’ü ayrı bir yere koyuyor. Biraz daha açmak gerekirse ekran sRGB renklerinin %99.9’unu, Adobe RGB’de ise %90’a yaklaşan doğrulukta aktarabiliyor. Bu rakamlar gerçekten çok iddialı ve rakiplerin ortalama %20 üzerinde. Özellikle baskı, grafik, yayıncılık ve fotoğraf işleriyle uğraşanlar için önemli olan renk doğruluğu W700’e büyük bir artı katıyor. Bu tarz kullanım için haricen satın alınabilen Samsung’un geliştirdiği C-Pen Bluetooth kalem hayati bir işleve sahip olacaktır.

Parlaklık ayarıyla 10 saat olarak vaat edilen pil ömrüne ulaşmanız mümkün. Bu arada Type C USB kullanan W700, beklediğimizden daha fazla zamanda tam şarj oldu. 2.5 saat olarak lanse edilen tam şarj süresi 3 saati geçiyor. Özellikle Type C ve hızlı şarj özelliği kullanan telefonlarda neredeyse bu sürenin üçte birinde elde ettiğimiz için şımarmıştık. Yine de 10 saat civarı kullanım süresi, bilgisayar açısından baktığımızda oldukça başarılı.

Samsung-Galaxy-TabPro-S-img002

Tasarım ve İşlev

Yine bir bilgisayar olarak değerlendirdiğimizde tablet tasarımında Type C’nin avantaj olduğu kadar dezavantaj sunduğunu görüyoruz. USB 2.0 dahil HDMI ve şarj portunun sadece kasada bulunan bu tek Type C üzerinden dönüştürücülerle sunulması bizce bir eksi. En azından USB portu olmasını beklerdik. Ürünün tablet tarafı tasarım açısından oldukça beğenilen Samsung Galaxy S7 ailesine benziyor. Metal kasa bunda en büyük etken. W700’ü kendini bir dizüstü bilgisayar sanan tablet olarak tanımlasak yeridir. Öyle ki ürünün en büyük artılarından biri tasarımın içine yedirilmiş klavye. Klavye hem çok ince hem de aynı zamanda koruyucu kılıf görevi görüyor. Mıknatıs ile tutturulan klavye rahatlıkla ayrılabiliyor. Ancak mıknatısın bir eksisi, ürünün dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi sabit açıda durmakta zorlanması. Yine de Microsoft Surface, iPad Pro gibi ürünlere rakip olan W700 kaliteli klavye çözümünü satın aldığınız anda size sunmasıyla büyük avantaj sağlıyor.
Kimler almalı?
W700’ü mobil ürünleri seven ve Windows işletim sisteminden vazgeçmek istemeyen kişiler tercih edebilir. 3D modelleme, gelişmiş oyunlar ve video montaj gibi profesyonel amaçlı kullanımların dışında birçok konunun üstesinden gelebilen W700 size iyi bir yardımcı olacaktır. Samsung dizüstü bilgisayar üretiminden edindiği tecrübe ve tablet geliştirmedeki başarısını W700’de birleştirmiş ve ortaya ülkemizde popüler olmasa da Microsoft Surface’e rakip bir hamle yapmış. Port eksikliği ve klavyenin sabit durmama gibi sorunlarını göz ardı ederseniz W700’ü sınıfında rahatlıkla zirvede görebilirsiniz. Ürünü Mediamarkt düşük fiyat garantisiyle bu adresten inceleyip satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın