Tablet pazarında son durum

0

Young Woman with Digital Tablet at Home

Tablet bilgisayar pazarına dair açıklanan son göstergeler Apple ve Samsung arasındaki rekabeti öne çıkarıyor. İşte detaylar…

Tanınmış araştırma kuruluşu IDC, 2016 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin 3 aylık döneme ilişkin tablet tedariği verilerini kamuoyuyla paylaştı. Önde gelen teknoloji şirketleri Samsung, Apple ve Amazon gibi markaların küresel pazarlara sunduğu tablet miktarı üzerinden ele alınan verilere göre toplamda 43 milyon ünitelik tedarik sağladı.

Bu noktada tedariğin teknoloji rafları ya da online platformlardaki cihaz sayısı olduğunu, satış adetlerini kapsamadığı detayını verelim.

43 milyon adetlik tablet dağıtımı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,7’lik küçülme anlamı taşıyor. Listenin ilk sırasında Apple yer almakla beraber, yine geçen yıla göre yüzde 6,2’lik tedarik adedi azalması öne çıkıyor. Bununla birlikte azalan tedariğe karşın Apple’ın tablet tarafındaki gelirlerini koruduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Samsung, Lenovo, Amazon ve Huawei’nin tablet pazarındaki diğer önde gelen markalar olduğu görülüyor. Öte yandan Amazon haricindeki tüm markaların tedarik rakamlarında azalma olduğu anlaşılıyor. Sunulan veriye göre Amazon

Geçen yılın aynı dönemine göre 3 kattan fazla tedarik sağlamış durumda.

2016 yılı sonu için tüm dünyadaki tablet bilgisayar sayısının 800 milyon sınırına ulaşması bekleniyor. Satışların yıldan yıla bakıldığında azaldığı ise dikkat çeken en önemli detay durumda.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın