SXSW 2018’de öne çıkan teknoloji trendleri

0

Dünyadaki teknoloji fuarlarını ve konferanslarını düşündüğümüzde akla ilk gelenler kuşkusuz; CES(Consumer Electronics Show), MWC(Mobile World Congress), CeBIT(Centrum für Büroautomation, Informationstechnologie und Telekommunikation) olacaktır. Ancak son yıllarda teknolojinin insan hayatına giderek daha fazla dokunması ile dijital meseleler hemen her etkinlikte konuşulur, tartışılır oldu. Yaratıcılık meselesini odağına alan South by Southwest etkinliği DE özellikle Blockchain ve yapay zeka konularının öne çıktığı geçtiğimiz ay gerçekleşen 2018 etkinliği ile bence artık teknoloji denilince akla gelen ilk buluşmalar arasında yer almaya başlamış durumda. Her yıl ABD’nin Texas eyaletinin Austin şehrinde yapılan bir dizi interaktif etkinlik, müzik & film festivalleri ve tematik konferansları ile dünyanın her yerinden yaratıcı insanları bir araya getiren SXSW bu yıl 9-18 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu sene tam 2000 oturumun yer aldığı SXSW 2018 sinemadan iş dünyasına birçok ünlü ismi yine sahnesinde ağırladı. Geçen yıl en iyi film Oscar’ını kazanan ‘Moonlight’ın yönetmeni ve senaristi olan Barry Jerkins, bir başka ünlü yönetmen Darren Aronofsky ve popüler dizi Westworld ekibi gibi ünlü isimler dışında, Westworld dizisinin oturumunun son bölümüne Elon Musk’ın dahil olması katılımcılar için güzel bir sürpriz oldu. Yazının girişinde bahsettiğim gibi bu sene dünyaca ünlü isimler, etkinlik boyunca gerçekleştirilen konserler ve interaktif şovlar bir yana katılımcılara esas heyecan veren konular teknolojinin en sıcak başlıkları olan yapay zeka ve blockchain idi. Tıpkı Nolan’ın Westworld oturumu sırasında sahneye davet ettiği Elon Musk’ın sadece birkaç dakikada Nolan’dan daha fazla heyecan yaratması ve ses getirmesi gibi. Teknoloji insani konulara daha fazla dokundukça yaratıcılıkla olan ilişkisi daha fazla sorgunlandıkça SXSW gibi etkinliklere dijital meselelerin damga vurması kaçınılmaz olacak kuşkusuz. Ben de bu haftaki yazımda bu konudan hareketle son SXSW’da öne çıkan teknoloji trendlerini bir araya getirdim.

Yapay zeka
Yapay zeka 2018’de de en popüler konulardan biri olmaya devam edecek. Son birkaç yıldır bilgisayarların hızlanması, GPU’ların yenilenmesi ile makine öğrenmesinde ciddi yenilikler görüyoruz. Örneğin IBM ve Getty Images gibi şirketler yapay zekayı yaratıcı iş süreçlerine dahil edebilmenin yollarını arıyorlar. Loreal makine öğrenmesini kullanarak akıllı saç fırçası geliştirmeye çalışıyor. Yapay zekaların kullanılacağı sürücüsüz araç ve sağlık gibi konular insanlığın geleceği için hayati önem taşıyor mesela. Bunlara rağmen bu yılın en çok tartışılan konuları arasında yapay zekanın ahlaki ve etik boyutu da yer alıyor.

Blockchain
Kripto para sistemlerinin mimarı Blockchain son birkaç yıl boyunca Bitcoin’in popülaritesinin ardında kalmış olsa da bu yıl artık sahne kendisinin. Blockchain sanal paralar dışında binlerce yeni uygulamanın ardındaki güç. Bu yıl blockchain’in farklı endüstrilere etkisini daha net göreceğiz. Blockchain örneğin sağlık sektöründe hasta kayıtlarını takip ve kontol için devletler tarafından pasaport kontrolünde kullanılmaya başlanmış durumda. Hatta Toyota gibi otomotiv şirketleri bile blockchain’i iş süreçlerine dahil etmenin yollarını arıyor.

Biohacking
Geçtiğimiz 10 yılda insan vücudunu teknolojiyi kullanarak çeşitli şekillerde etkileyen biohacking çalışmaları arka planda yapıldı. Ancak bu yıl sektörün çok farklı uygulamalarla büyümesi öngörülüyor. Illumina gibi şirketler bu çalışmaların toplum üzerinde yaratacağı etkileri araştırıyorlar. Diğer yandan bu alanda çalışan start up firmalar 3 boyutlu yazıcıların protez organ üretiminde kullanımı için çalışmalarına devam ediyorlar.

Sanal gerçeklik
Bu yıl sanal gerçekliğin olgunluk zamanları. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde VR ekosisteminin ardındaki teknolojinin gelişime şahitlik ettik. Bu yılki beklenti ise sanal gerçekliği oyun ve eğlence sektörü dışında farklı alanlarda görmek. Google ve Washington Post şirketler VR’ı haber ve haber anlatımında kullanmanın yollarını arıyorlar. Time+ Life VR, Framestore ve Standford Üniversitesi sanal gerçekliği sağlık sektöründe kullanabilme konusunda araştırmalar yapıyorlar. Çocukların kalp ameliyatına hazırlanmasını sağlayan Lumen örneğinde olduğu gibi.

Etik ve çeşitlilik
Teknik bir trend olmasa da bu yılki popüler konulardan biri de yeni teknolojik trendlerin etik açısından etkisi. Yapay zeka, blockchain, biohacking, sanal gerçeklik gibi yeni teknolojilerin nasıl doğru şekilde kullanılması gerektiği önemli tartışmaların başında geliyor. Mavi yakalı çalışanları gelecekte teknolojiler için eğitmek, engelli insanlar için yazılımlar geliştirmek, toplumsal açıdan etik ve çeşitliliğe eğilen konulardan.

Görsel kaynak: Theverge

Cevap bırakın