Switch Sports ile Nintendo, Oyun ve Sporu Birleştiriyor

0

Nintendo, oyun ile gerçek arasında köprü kurmayı seven bir felsefeye sahip. Şirket daha önce de bunun örneklerini sergiledi. Örneğin Mario Kart Live: Home Circuit ile evler yarış pistine döndü. Ya da Labo Robot paketleri Switch konsolu, balık oltasından motosiklete çeşitli işlevler kazandı. Nintendo’nun son hamlesi ile Switch Sports oyunu oldu. Switch Sports ile tenis, bowling gibi 6 farklı spor oyununu deneyebiliyorsunuz. Yıl sonuna doğru Nintendo bir de golf ekleme sözü verdi.

Switch Sports
Switch Sports ile ikiye iki tenis maçına ne dersiniz?

Switch Sports aslında bir devam oyunu

Nintendo’nun efsane konsolu Wii’yi hatırlayalım. Çünkü o konsolun en önemli çıkış oyunlarından biri Wii Sports idi. 2006 yılında devrim yaratan bir bu oyuna daha sonra Wii Sports Resort eklendi. Wii’nin ilginç ve o dönem için epey yenilikçi kumandaları bu spor oyunlarını oldukça ilginç kıldı. Şimdi, Nintendo, Switch Sports ile aynı başarıyı tekrarlamak istiyor. Bakalım 16 yıl aradan sonra gelen bu “devam oyunu” beklentileri ne derece karşılıyor?

Öncelikle bir uyarıda bulunalım. Bu oyunu oynarken etrafı güvenli hale getirin. Kırılacak cam, çarpacak masa civarında oynamayın. Kumandaları da mutlaka bileğinize bağlayın. Yoksa oyunun etkisiyle ekranı kırabilirsiniz ki benzer haberler çıkmaya başladı. Peki, oyun bu kadar iyi mi? Cevap hem evet hem de hayır. Çünkü bu oyunu arkadaşlarınızla eğlenmek için oynarsanız seversiniz. Fakat FIFA, PES ya da LOL gibi rekabetçi oynarsanız da sıkılabilirsiniz.

Switch Sports
Paket içerisinde favori oyunum bowling!

Bowling inanılmaz zevkli

Biraz da oyunlara bakalım. Voleybol ve badminton gibi oyunlarda yapay zeka birçok hareketi kendi hallediyor. Size de vuruş stillerini belirlemek kalıyor. Tenis oyunu da bu tarza yakın. İkiye iki tenis maçları bir hayli keyifli geçiyor. Bowling’de ise bilek becerilerinizi konuşturmanız gerekiyor. Açıkçası uzak ara en başarılı spor bowling. Çünkü Switch’in joy-conları ile top arasında müthiş bir bağ var. Elbette bazı sporlar daha eğlenceliyken bazıları biraz zayıf kalıyor. Örneğin futbol kesinlikle tatmin edici değil. Daha çok Rocket League’i andıran futbol oyunu daha yaratıcı olabilirmiş. Futbolun aksine Chambara isimli kılıç oyunu epey eğlenceli. Çünkü burada kumandayı gerçek bir kılıç gibi kullanıyorsunuz. Saldırı ve defans hareketleriniz aynen ekrana yansıyor. Keşke bu tarz bir Star Wars oyunu yapılsa!

Genel hatlarıyla Nintendo’nun spor paketi Switch Sports eğlenceli bir parti oyunu. Oyunun önemli bir artısı hiç oyun oynamayan birinin de kolaylıkla katılabilmesi. Fakat kısa süre içerisinde spor dalları kendini tekrara giriyor. Bu yüzden tek kişi açısından bakarsak kısa ömürlü bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Ancak arkadaşlarla bir araya geldiğinizde tüm stres ve sıkıntıyı ortalama bir saatliğine unutmaya hazır olun. Son olarak Nintendo’nun bowling’deki başarıyı yakında eklenecek olan golfe taşıyacağına kesin gözüyle bakıyorum. Eminim ki bu sefer joy-con, golf sopası gibi işlev kazanacaktır. O zaman oyunun zevkinin daha artacağını söyleyebiliriz. Bu haliyle geçen 16 yıldan sonra Nintendo’dan daha özgün, gelişmiş ve yaratıcı bir oyun beklerdik. 1299 liraya satılan paketi bu adresten inceleyip satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın